1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunuscuklarım çok stres yapmaya başladı nedeni ne olabilir ?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde nilay ilkay tarafından 2 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. nilay ilkay

nilay ilkay

Bu sabah çektim :)

Ekli Dosyalar:

şeref24, suret ve Ontheway bunu beğendi.
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Börek de iyi gidiyor bak sabah sabah :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ontheway bunu beğendi.
  3. nilay ilkay

nilay ilkay

Beni görünce fazla heyecanlanıyolar yem için ve sıçrıyolar suyun üstünden :D suyu yüzüme şaplatıyolar her defasında eksik olmasınlar :rolleyes:
    Alper bey siz simit çay devam edin : )) Afiyet olsun burak abi :)

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bir MOD olarak konuyu takipteyim....

şeref24, Burcu ve nilay ilkay bunu beğendi.
  5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Rıza baba olay yerine daha yakınmış Mesut:D

şeref24, YMR_AY, MESUT_KERİM ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aynen sirenlerimi taktim bekliyorum ;)

Burcu bunu beğendi.
  7. Erdal

Erdal

nilay ilkay ve Ontheway bunu beğendi.
  8. nilay ilkay

nilay ilkay

Mermer suyu sertleştiriyo olarak biliyorum ama mermer ve küp düşünmüştüm hayaller suya düştü du bakalım öneri için teşekkürler erdal bey :) cikletler hakkında bilginiz varsa eğer ? :) mücevherlerim tam olarak nezaman kırmızı olurlar kendilerini zorluyolar kırmızı olmak için ama nafile yapamıyolar :D

9. Erdal

Erdal

Öncelikle ph 7 nin altına indiğinde pek hoşnut olmazlar renklerine yansıya bilir ideali istediği ph 7.5 civarıdır ve renkerine diğer etken yuva yapacakları sahiplenecekleri küçük taşlarla çevrili alanları severler ufak bir toprak saksı etrafına ufak taşlarla vs. Balığa uygun yaşama alanı güzel bir diyet ve uygun ph olduktan sonra özellikle dişinin rengi oldukça göz alıcı olacaktır. Ha unutmadan bitkilerden nefret ederler.

nilay ilkay bunu beğendi.
  10. nilay ilkay

nilay ilkay

Bu türlerin bitikili akvaryumda olması zaten zor değilmi benim kabuklarıma model verip duruyolar bitkileri köklerler bunlar :D yapay olan bişeyde kullanmayı düşünmüyorum fikir için çok teşekkürler buarada :) Çok mükemmel olmayabilirler ama denizden çıkardığım kabuklarım :) 2015-06-02 22.08.15.png gvhb.png

11. Erdal

Erdal

Dekor için ağaç kökü platik bitki vs örnek olarak

images.jpg

12. nilay ilkay

nilay ilkay

Peki kum olarak öneriniz var mı acaba erdal bey ben beyaz ince quarz kullanıyorum ama doğrumu ?

13. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Okadar olsun ya çocukluğumdan beri tatlı su akvaryumum vardı şuandada kız kardeşimin cichlid akvaryumu var ara sıra onunlada ilgileniyorum temizleyip hamileleri kusturuyorum gbi gbi bi elim tatlı suda kaldı yani :)Eskiden frontoza tankım vardı fakat üstünden baya zaman geçti o yuzden hatrlayabildiğim kadrını yazıyorum.Hatta petshoplarda dikkanizi çektimi bilmiyorum ph ayarlayabilmek icin sırf bazı tür cichlidler için üretilmiş ph buffer lar var renklenmeyi tam görebilmek için.Ayrıca kız arkadaşımında cichlid tankı var 2 sene önce doğumgününde tuzlu su akvaryumu hediye ettim fakat yinede tatlı suyu bozmadı şuan onunda hem tatlı hem tuzlu su tankı var ve testlerinden tutunda ledlerin lehimlerine kadar hepsini kendisi yapar her iki tankında.Benm yeni tank az daha ayaklansın bi akşam yemek davetinde spslerden kırıp çalıcam biraz :)Erdoğan abide bende portala çağırdık gelir herlde yakında oda.Anlıycağınız etrafım akvaryumlarla sarılı temo10temo11temo10

2 büyük tank yunuslara ve sarı prenseslere ayırdıktan sonra digerlerinden en küçük olanı karantina tankı olarak boş bırakabilirsinz aynı zamanda biliyorsunuzki cichlidler ağızda kuluçka yaparlar buda annenin uzun süre yemden kesilmesine zayıflayıp güçten düşmesine neden olur aynı zamanda anne açlıktan ölmemek için yumurtalarda ara sıra az az yutar yani yumurtalı anneden en azndan yumurtalar çatladıktan sonra yavruları kusturup almak gerekiyor fazla zorlamamak adına.(annenin ilk dölü hiçbizaman kusturulmaz ilk döl annelik içgüdüsünü oluşturur kusturursanız birsonraki yumurtalı yutma ihtimali artar).böyle bi durumda herzaman elinizin altında boş bi tank olması işlerinizi hep kolaylaştıracaktır.yapılması gerek anladığım kadarıyla cinseyleri belirleyip fazladan erkek varsa koloniden uzaklaştırıp 2 büyük tankta güzel ve kaliteli bir koloni oluşturmak.diğerleri eğer küçükse zaten 3. tanka bir süre karma yaşarlarsonra vedalaşmanız gerekir
    yada
    büyük tanklardan birisi zevkiniz için karma olabilir diğerine cinsini sizin karar vericeğiniz güzel bi koloni konulur karma olana sürekli balık girip büyüdükçe çıkar diğeri esas koloni herzaman kalır küçük tankların birisi yavru ve karantina adına boş kalır diğerinide keyfiniz doğrultusunda kullanırsınız burdaki ana fikir tanklardan birisini tek cins koloni yapıp kaliteyi arttırmak
    tercih sizin ama hertürlü şuan için olmasa bile gelecekte başınıza dert açıcak türler var zebra vs gbi onların ya ayrı bi tanka yada yeni bi eve ihtiyaçları olucak
    kaya olarakta her kaya olmuyordu zamanında volaknik faln gbi bi kayamı kullanıyorduk napıyorduk hatrlayamıyorum şuan 5 sene önce vardı tatlı su tankım o yüzden net yardımcı olamayabilirm ama öle kafaya görede kaya kullanmamız gerekiyor

Ontheway ve nilay ilkay bunu beğendi.
  14. Erdal

Erdal

15. nilay ilkay

nilay ilkay

Çok iyi yağız bey tebrik ederim buarada :)
    Ve ayırmayı düşünüyorum dediğiniz gibi zaten 1 tane küçük tankı ona ayırmam gerek 2 gün önce 3 cm lik sarı prensesim yumurta tuttu ondan önce sarı prensesim tutmuştu onu ayrdım çömlek falan ekledim iki tane kum koymadım yani 20 gün maşallah tuttu bir yavru annesinin ağzından kaçtı hızlı ve sinirli olarak yakaladı bütün yavruları salmıyordu meğer yavrular kaçıyor o yiyormuş yavrular 13. gün kesesizdi gördüm ama yesede içim gitsede dokunmadım vee 20. günde ağzında etrafta yavru olmadığını anlayınca yemledim kendi öğrensin dedim kendi doğup kendi yedi eziyeti çeken o yapcak bişey yok :) yavrulardansa elbette kızım önemli sonra birkaçgün yemledim ana tanka aldım erkek prensim maşallah kızların peşine fazla veriyo dişiyi artırmam gerek gibi 4 dişi yetersiz geliyo fazla uzatmadan yunusları ve sarı prensesleri tek cins koloni olarak bakmak istiyorum 2 portakala bir türlü yer veremedim aklım karıştı beyaz quarz sizce iyimi ? başka kum mu kullanmalıyım lav kırığı olurmu acaba yunuslara ? :) yardımlarınız için teşekkür ederim efendim :)

16. Erdal

Erdal

Dere kumunu neden düşünmüyorsunuz ciklet için ph dostu tek kum haaa tabi one öyle 3 kuruşa kum mu koyulur akvaryuma derseniz kuvars kum tercih edin balıklarınızın sağlığı açısından dere kumunada okey derseniz aldıktan sonra iyice yıkamanızı tavsiye ederim. Hoşça kalın.

17. nilay ilkay

nilay ilkay

Teşekkür ederim erdal bey ama rengini cinsini pek beğenemedim gitti dere kumunun :)

Erdal bunu beğendi.
  18. Erdal

Erdal

19. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Teşekkür ederim

portakalları boşuna kafanıza takmayın nereye koyarsanız koyun akvaryumların içindeki balıkları düşününce yerleri yok zaten bu nedenle simdilik 1 tane akvaryumu karma bırakma bırakmak mantıklı bi karar olucaktır.Tatlı suda kumun çok bi etkisini görmedim ben açıkçası seçerken çok iri taneli olmamasına dikkat edin pislik tutmasın gerisi zevkinize kalmış ben aragonit kullanıryordum geyette memnundum.ne kullanırsanız kullanın kum yatağını biraz derin tutun özellikle sarı prenses ve yunuslar için biliyorsunuzki bu türler çiftlerşirken erkeğin kumda kazığı hendeklerde dans ediyorlar o yüzden akvaryumun taban camını görmek istemiyorsanız biraz kalın kullanmakta fayda var sizin kabuklarda erkeklerin yuva kazma çabasından dolayı sürekli yer değiştiyorlar zaten :) ayrıca araştırmanız açısından bikaç gerçekten beğendiğim türler ahli,ikola,frontoza,ilangi,brichardi

buda işinize yarayacak balıkların hangi göllerden geldiğini gösteren tablo
    http://www.atlasakvaryum.com/index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads/pics/cichlid_balik_turleri.jpg&width=800m&height=600m&bodyTag=<body style="margin:0; background:#fff;">&wrap=<a href="javascript:close();"> | </a>&md5=271bef097828b3627f6cbadbeb49fb6a

20. nilay ilkay

nilay ilkay

Zaten kabuklarımı çıkardım akvaryumdan ve elimi akvaryuma koyduğumda sarı prensesim elime vurdu muhtemelen yemeye çalıştı yada sinirlendi söylediklerinizi deniycem yağız bey 1 karma iki hem cins :) biliyorum cikletler gölde büyük kraterler yapıp dişiye kur yapıyolar bizimkinin fazla etkileme anlayışı yok taşların yeri değişiyo tamam bak güzel oldu hesabı :D bakalım teşekkürler öneriler ve bilgi için :)

Ontheway ve Collector bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş