1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunusa bakın

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde enk41 tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. enk41

enk41

Arkadaşlar yunuslarımı 2-3 cm ken aldım şu anda erkek yunusum 9-10 cm falan ama kafa falan yapmadı kırmamı acaba,bu boyda kafanın belirginleşmesi gerekmiyor mu.olcay abi seninde düşüncelerini almak istiyorum.[​IMG]

2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Yunusa bakın

Olcay abi daha detayli bilgi vericekdir. Ama bence besleme şeklide önemli kaliteli yemlerle ve hacim önemli.

3. enk41

enk41

Akvaryum 120*52*55h ölçülerinde 340 lt ve seranın 3 çeşit yemini kullanıyorum.daha iyi gelişmesi için önerdiğiniz yem var mı acaba arkadaşlar...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunusa bakın

Ercan balığın kırma değil ancak sanırım kalabalık akvaryumda ve karma balıklarla birlikte büyümüş ? .8.

Yavrudan yetiştirdiğin yunus eğer çok güzel kafa yapsın istiyorsan az sayıda balık,yüksek akvaryum kapasitesi,sık su değişimi ve en önemlisi tek tür olarak büyütmelisin.Yani o akvaryumda yunustan başka balık olmayacak. burda:gif

Senin balığın 9-10 cm. Bu boyda kafa yapısı hafiften kırılmaya başlaması lazımdı. Görünen balığın pek bir kafa yapmayacak ama kırma değil. ;)

5. enk41

enk41

Olcay abi akvaryumum 340 lt ve 8 adet yunus,3 adet iceman ve 2 adet chicled çöpçüsü var.Arkadaşımda benimle beraber almıtı ve onon akvaryumu 160 lt ve 25 adet balık var ve uyumsuz türler,fakat onun erkek yunusu benim erkek yunusu benim yunusu geçti ve kafa yapısı çok güzel acaba neden.

6. drdoom

drdoom

İsim:
    İbrahim Ethem Kaygusuz
    Yunusa bakın

valla artık bu kafa yapma konusunda o kadar kafa yorulduki bn kafa yaptım:)..balıgın rengi formu guzel ama bu kafa yapma olayını artık sakal cıkarma olarak dusunuyorum:)kiminin gür olur kiminin seyrek kiminin gec cıkar kimi köse olur belki yunuslardada oyledir..absürd bi yorum olabilir ama yunuslardan yüzlerce yavru alıp büyütmüş biri olarak soyleyebilirimki kardeşler arasındada (belirgin)boy, kafa yapısı farkı olabiliyor..güzel bi jenerasyon istersen bi sürü yavru balık satın alıp eleme yontemiyle en güzellerini seçip güzel bir koloni kurmanı tavsiye ederim..
    saygılar...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunusa bakın

Valla bu yorumun üzerine laf söylenmez. :helalolsun:

Kardeş balıklarda bile kimisi kafasız kimisi kafalı olabiliyor. Bu daha çok balığın ırkından ziyade büyüdüğü ortama göre farklılık gösterebiliyor. Ancak bu kafa olayına herkes sanırım biraz fazla kapılıyor. saat:gif

Buyrun size hayatta hiçbirzaman kafa yapamayacak ama bir okadarda safkan bir erkek yunus.Cyrtocara morii Chilumba

Ercan balık içine sinmişse,sağıklı ve baskın ise boşver kafasını.Çok fazla kafa yapmasada sonuçta balığın kırma değil. ;)

8. enk41

enk41

Yunusa bakın

Doğru diyorsunuz tabi ama insan beslediği zaman birşeyler bekliyo istediği olmayıncada hayal kırıklığı oluyo.ama ibrahim kardeşin söylediği gibi yavru balık alıp içinden eleme yapmak.bu arada olcay abi sende var mı satılık yavru yunus 4-5 cm,varsa alayım abi.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunusa bakın

Ayarlarız Ercan sorun değil.

10. enk41

enk41

Yunusa bakın

Eyvallah abi sağol,birşey daha soracağım sana bu akvaryumun içinde havada uçuşan balık dışkıları için ne yapabiliriz çok rahatsız edici

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunusa bakın

Zamanında dip çekimi yapmıyormusun ?

12. enk41

enk41

Yunusa bakın

2 haftada bi en kötü ihtimalle 3 haftada bir yapıyorum.

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Yunusa bakın

Ercan bey, cichlidler için en az 1 hafta 1 veya 2 kez %20-25'lik dip çekimi yapmak gerek. Su değişimi ve iyi yemlemede balıkları büyümesine baya bir katkısı olur, bencede, 2-3 haftada bir dip çekimi yaparsanız yanık kalırlar.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunusa bakın

Yavuz kardeşime kısmen katılıyorum. Tabi nekadar sık su değişimi ve bir okadar dip çekimi yapsak tabiki balıklar için okadar iyi olsada 2 hafta bir yapılan dip çekimi balıkların yanık kalmasına neden olmaz. Ancak her hafta yapılan dip çekiminde büyümüş balıkla 2 haftada bir dip çekimi ve dolayısıyla su değişimi görmüş balıklar arasında mutlaka fark olur. Yavuz bu konuda doğru yere parmak basmış tebrik ederim. em34:

Ancak konumuz bu değil. Ercan dipteki pisliklerin etrafta uçuşması yeterli bir filtrasyona sahip olmadığını,yada balık yükünün durumuna göre zamanında dip çekimi yapmadığını gösterir. Eğer akvaryumunda bu tip pisliklerin fazlalığını düşünüyorsan,akvaryum tabanında akıntı oluşturmaya yarayacak bir kafa motoru,yada tabana sereceğin bir hava taşını kullanarak bu pisliklerin tabandan kalkmasını ve bu şekilde filitreye kapılmasını sağlamalısın. Bu sayede kısa zaman sonra bu pisliklerden kurtulabilirsin. ;)

15. enk41

enk41

Yunusa bakın

Peki şöyle birşey söylesem arkadaşımın akvaryumu 150 lt ve içinde tam 10 çeşit balık var ve yunusları beraber aldık yunusları maaşallah tosun gibi ve kafalı,birde su değişimi aklına gelirse su bulanırsa yapıyor ayda bi.bunun nedeni nedir acaba.birde olcay abi akvaryumun arkasına hava taşı koysam 50 cm lik faydası olur mu dediğin gibi

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yunusa bakın

Bu durumlar için söylenecek fazla söz yok. Zaten balıklar üzerine yapılan yorumlarda bu yüzden çelişkili oluyor. Bazı hacimlerin düşük olduğu düşünülüyor ama hobici akvaryumun bakımını eksiksiz yaptığından balıkların hem gelişim hem de renklerinden memnun kalıyor. Bunun ardından hacimle ilgili yapılan yorumlarda ister istemez sorun yaşamadığını belirtiyor.

Sayfayı Paylaş