1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun Duvarı-Akvaryum Doğal Filtrasyon

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Courageous tarafından 19 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Yosun Duvarı-Akvaryum Doğal Filtrasyon

Ağabey bu nasıl bir yosun duvarı?İmkanın varsa bir video yüklersen sevinirim.Yosun duvarının komple sisteminin yani.Tabi zahmet olmayacaksa?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yosun duvarının kralı bu. Video çekecek bir şey yok buna. Gördüğün gibi akıntı motoru üzerine kurulmuş olan bir sistem.

Sistemin temel özellikleri;

1. Akvaryum kafasına göre oluşturur.

2. Bu yosun duvarı akvaryumdan izinsiz yapılamaz.

3. Yosun duvarının ışık ihtiyacı belirsizdir.

4. Sistem maliyeti akvaryuma yapılan yemleme kadardır.

5. Akvaryuma faydasını Allah bilir.

3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

yosun duvarı kurmayı düşünüyorum 100 l nano için, 6500 k uygun demişsiniz peki led ile mümkün mü Algae Turf Scrubber (ATS) - YouTube
    adam yapmış ama pek gelişmemiş gibi...

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Power led kullanip , özelikle kırmızı led kullanip çok iyi sonuc alanlar var.

5. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Özkan abi gelişmeler nasıl,ps çalıştırdınmı hiç ?

6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Özkan abi dikkat et kendine böyle birşey yapıp ekipmanları çöpe atmıssın resmen birşey gelmesin başına:D Şaka bir yana harika birşey olmuş pardon:gif bazı sorularım var sana iznin olursa

yosun duvarının olduğu kaba gelen borunun tek tarafı kapalı di mi? yani su geliyo fileden süzülüyo kabın dibinden sumpa geçiyor.
    Bir diğer sorum yosun duvarı için olan ışık 24 saat yanıyor mu?

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Yosunların farklı olmasının sebebi ne olabilir? Aydınlatma mı? Su debisi mi? Su kimyası mı?

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Gökhan Bey bunun birkaç sebebi var, tek bir sebebe bağlamak mantıksız olur.
    Birincisi suyun kimyasal oranı
    İkincisi kullandığınız ışık değerleri.

Ama ben nacizene fikrimi belirteyim, su kimyası ne olursa olsun azda olsa farklı renkte yosun oluşması gerekirdi.
    Bende 4 farklı renkte yosun oluşuyor, kullandığınız ışık burda birinci etken. Farklı farklı aydınlatmalar ile denenmesinde fayda var.

9. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Yaptıklarınızı takdir ediyorum. Tatlı su akvaryumuna yaptığınız sistem işe yarar mı? Yararsa diğer bir yöntem olarak dış filtrenin bir iki gözüne dereden topladığımız yosunu elyaf gibi koysak sonuç alınabilir mi? 450 LT olan tankta su değişimi sıkıntı vermeye başladı çözüm arıyorum da.

Yardımcı olursanız. Teşekkürler...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoş geldin Selçuk öncelikle.

Dış filtre içine nereden yosun alınırsa alınsın ve eklensin o sistem çalışmaz ve tam tersi daha da zarar verir. Bu sistemin temeli ışık sağlayarak yosun oluşturmaktır. Dış filtre gibi kapalı sistemde yani karanlıkta 1-2 gün içinde yosunlar çürür ve sisteme karışır. Işık hayattır kısaca.

Tatlı su akvaryumlarında yosun filtresi çok iyi tasarlanırsa çalışır ama tatlı su akvaryumlarında su değişimi tuzlu suya göre daha az maliyet ve zorluk gerektirdiğinden uygulama zorunluluğu tartışılabilir ama sistem çalışırsa su değişim aralıkları çok çok uzar.

Kısaca su değişimi zor gelmeye başladıysa ve akvaryumda aşırı balık yükü varsa sistem düşünülebilir.

11. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Aklıma yeni bir fikir geldi akvaryumun dış filtre çıkışından suyu boruyla akvaryumun üstünde bir kaba ordanda süzülerek akvaryuma.Tabii şeffaf bir kabın içinde yosun üst tabakada alt tarafta zeolit. Elektrikten tasarruf+ fakat görüntü kirliliği düşündürüyor salonun ortasında.

[video=youtube;NsvJiEk7sQc]http://www.youtube.com/watch?v=NsvJiEk7sQc&feature=endscreen[/video]

Bunun biraz daha basiti ama üstte.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Akvaryumun üstüne, akvaryum boyunda pleksiden geniş bir kanal yapıp filitrenin dönüş borusunun bu kanala verirsen istediğin gibi olabilir. Tankın üstünde soldan sağa hafif eğimli bi rampa düşün. Kanalın içine yosunların tutunması için file vs. koyabilirsin. Akvaryumun aydınlatmasından da faydalanır. Al sana yosun yokuşu :D

13. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Tebrikler hakan bey şimdiğe kadar görüp araştırdığım sistemlerin içinde en çok kafama yatan bu oldu.Projeyi kafamda biraz daha geliştirip hayata geçirmem lazım.malum cam ucuz fakat ağır plexi ceyhanda bulamam ve cama göre pahalı 20 günden beri 40*50 iki parça sipariş verdim hala gelmedi.onuda sadece bir reklamcıdan sipariş verebildim.bakalım nasıl olacak.ama temizlik hafiflik vesaire tabiki plexi.

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İlla pleski olacak diye bişey yok. Saklama kabıda olur. Akvaryumun boyu nedir. Koçtaşta satılan ayakkabı saklama kutuları var o bile olur.

15. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Akvaryumun boyu 145*55*60h aslında parayı pek düşünmemde hanım sağolsun akvaryum için çok para harcıyorsun diye kafa ütülediği için. plexi konusundada aklım şeffaf olana gitti o bayağı pahalı geldi gerçi normal renklilerin fiyatındanda haberim yokta.bakalım salonda olduğu için + akvaryumda görsel olarak mobilya yada plastik kapak olmadığı için biraz düşünüp projelendirmek lazım.:ay:

16. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

projeye devam akvaryumun tam üstünde ota kısımda 40*50 cm cam kayıt var destek amaçlı onun üstüne göre sayılır 35*25 cm şeffaf mika tepsi buldum onun iki tarafından delip yani kenarlarını alıp dış filtreden gelen borunun ucuna hortum takıp tepsiye ordan sistemdeki gibi fakat yatay olarak suyu fileden geçirerek akvaryuma vereceğim sıra işten fırsat bulabilirsem sadece file bulmaya kaldı.onuda bulunca iş sadece uygulamaya kaldı.bana şu ana kadarki maliyeti sadece tepsi 6 tl t boru 2 tl .diğer deniyen arkadaşlar gibi sump a ordan akvaryuma değil daha pratik ve masrafsız bir yolla deniyeceğim.insallah yosun oluşumunu sağlayıp + performans alırım.Hakan Küpeli arkadaşıma verdiği akıldan dolayı çok teşekkür ederim.sistemi kurduktan sonra fotoğrafınıda yükleyeceğim.

17. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Bu sabah itibarıyla fileyide buldum.akşama uygulamaya geçirmek kaldı.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

O zaman yapım aşamaları ile birlikte işleyişininde fotolarını bekliyoruz.

19. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Bu akşam biraz uğraşaraktan yosun filtresi yaptım. Fakat olduda olmadı çünkü çıkacak sesi hesaba katmamıştım. Neyse onada bir çare düşüneceğiz artık, yoksa tepsinin eğimi ve fileden akışı bana göre yeterliydi. Kısmet yarın akşama.saat 12 oldu uyku bastı.

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Kendine has bir konuda derli toplu yapılsa daha yararlı olabilir.

Sayfayı Paylaş