1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun/alg

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde tol-x tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. tol-x

tol-x

İsim:
    İbrahim
    Arkadaşlar bir iki yerde konu açılmış ama tam açıklayıcı gelmedi bana çünkü oralarda yazılanların hiç biri bana uymuyor. Bende tekrar soruyorum kusura bakmayın. Ne ısı, ne ışık ne de canlı değiştirdim, yaz olsa anlıyacağım güneş ışığı geliyor diyeceğim ama değil, su değiştirme sıklığımı yada filtremi filanda değiştirmedim ama bir kaç haftadır zemin ve kayalar yeşillendi, camlar yeşil noktacıkar ile doldu. Doğal bir görünüm olarak algılanabilir ama benim hiç hoşuma gitmiyor, genel görünüme yeşilimsi/sarımsı bir hava veriyor. Tam tank oturdu derken birde bunlar çıktı... Karideslerimi ve bitkilerimi üzmeden bunlardan nasıl kurtulabilirim.

2. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Yosun/alg

Alacağınız bir kaç cüce vatoz ve elma salyangozu bu işi çözecektir. :) Tabi bilidiğimiz alg oluşumu ise :)

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun/alg

İbrahim bey merhaba.

Tankınıza gübreleme yapıyormusunuz? Kullandığınız ışıklandırma ile bilgiler verirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırım.....

4. tol-x

tol-x

İsim:
    İbrahim
    Yosun/alg

DIY gübre kullanıyorum, 4 tane 25 W T8, 10-12 cm'lik vatozum var ama bunlar hep vardı... yani son zamanlarda hiç değişiklik yapmadım. Ama salkayetrer arkadaşın mesajı hatırlattı 3 tane ceviz büyüklüğünde elma salyangozum vardı öldüler... bu kadar fark yaratabilirmi ???

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun/alg

İbrahim bey, floresanlarınız bir seneyi geçti ise, düzensiz aydınlatma zamanları ve sudaki fosfatınızın nitrat oranına nazaran yüksek ise alg problemi kaçınılmaz olur. Camdaki oluşan yeşil nokta yosunlar fosfat fazlalığının bir göstergesidir.

Herşeyden önce, düzenli gübre verilen tanklarda haftalık % 50 su değişimi uygundur.

Nitrat ve fosfat testiniz var ise ölçüm yapmanızı öneririm.

6. taygun

taygun Guest

Yosun/alg

İbrahim Bey,

Murat arkadaşım gerekeni söylemiş. Ben de onun söylediklerine ufak bir şey ilave etmek istiyorum. Siz tankta hiç birşey değiştirmediğinizi söylüyorsunuz. Belki farkına varmadan yemlemeyi artışmış olabilirsiniz. Fazla yem sudaki fosfat oranını artırır. Fazla fosfat da akvaryumundaki yeşil nokta alglerini ortya çıkarır. Yemlemeyi yarı yarıya düşürüp su değşimi ile sudaki fosfat oranını düşürün.

Bu tür alg için ne yazık ki akvaryum canlılarının yapabileceği bir şey yoktur. Çünkü sert bir alg olması nedeni ile canlılar bunu camdan kazıyamaz. Camları temizlemek için en iyi yöntem bankamatik kartıdır. Onu da kullanmadan evvel kenarlarının tamamen düz ve pürüzsüz olduğuna emin olun. Aksi takdirde camınız çizilir.

Saygılar

7. tol-x

tol-x

İsim:
    İbrahim
    Yosun/alg

Cevaplarınız için teşekkürler. çıkarımlarım;

1- ayrdınlatma timer ile yani sabit ama floresanlarım 2 seneden fazla, yeniler yandıkca yedekden değiştirdim 2-3 haftadır hepsi eski, yenilerini sipariş vermiştim demekki doğru yapmışım.

2- Düşününce karidesler yüzünden su değişimini ve dip çekimini azaltmıştım, gerçi faydasıda oldu sanırım yavru görmüştüm nihayet ama arttıracağız tekrar.

3- Ölen elmaların yerine yenisini koymalıyım ama onlarda bitkilerimide götürüyor, bakalım tercih meselesi.

4- Bitkileri coşturmak için gübreyede yüklenmiş olabilirim onada ara vereceğiz galiba.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun/alg

İbrahim bey, eskimiş floresanlarınızda büyük etken ama, başarılı bir bitki tankı için, aydınlatmayı nasıl düzenli yakıyorsanız, gübreyide düzenli şekilde vermeniz gerekmektedir. En iyi gübreleme sistemi haftada üç gündür. ;)

Pazartesi, çarşamba, cuma gübreleme günü, pazar %50 su değişimi bence en ideal gübreleme sistemidir. burda:gif

Su değişimlerinde, yeni suyunuzun ısısını tankınız ile satabil tutarsanız, balık ve karides kaybı yaşamassınız.

Aşırı gübrelemeden dolayı nitrat fazlalığı ile salyangozlarınızı kaybettiğiniz düşüncesindeyim.

Aşırı gübre vererek bitkileri coşturamassınız. Her bitki gerektiği kadar besin depolar ve kullanır.

Bilginize.............................

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yosun/alg

+1000

Bu arada su değişiminden nefret ediyorum montz: Portal yetkilileri p/s yapacaklarına birazda şu otomatik su ekleme olayı ile ilgili projeler yapsalarda bizde faydasını görsek :D

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun/alg

Biz şimdi otomatik su değişimi yapsak Volkan, sen birde otomatik bitki budama makinesi diye tutturursun.. :F :F :F :F :F

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yosun/alg

Abi varya ne güzel olur biliyomusun haahahahah Yaparmısınız essahtan :F :D :F :F Bazen düşünmüyo değilim hem bu kadar uyuşuk bir adamım hem co2 hem bitki işiyle uğraşıyorum :) Benim gibi adamın kaplumbağa bakması lazım aslında :D :F :D Balık burcuyum diye balık bakıyorumdur belki ama kaplumbağa burcu yokki olsa kesin o burçta olurdum :F

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun/alg

Allah'tan Boğa, koç, arslan, akrep, oğlak burcu değilsin. Varya bundardan birisi olsaydın evlenmek senin için hayal olurdu.. :F :F :F

Sayfayı Paylaş