1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yine Yeni Yeniden

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde zorvolkan tarafından 20 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    sağolasın kardeşim :)

2. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Dostlar merhaba,
    bana X canlısının hangi değerleri sevdiğini olması gereken değerler nedir bilmem gereken kaynaklar lazım.

mesela,
    zoa
    ca...x
    magnezyum...x
    kh....x

torch
    ca...
    mg...
    kh..

vb gibi yani bir canlının ihtiyacı olan değerler nedir bilmek istiyorum, ve açıkcası buna göre bir tuza karar vereceğim. bir yandan da bilgi sahibi olmak sitiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum bu konuda

veysel bunu beğendi.
  3. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Böyle bir bilgi yok malesef ... önemli olan tankın stabil gitmesi.

Diğer bilgiler için...

Mercanlar ne ister?

Düzenleme: 15 Ocak 2019 12:05
    veysel ve zorvolkan bunu beğendi.
  5. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    yani şumudur dostum. bir canlı her değere alışabilir. 1200 mg a da alışır 1350 ye de ama yeterki bu değer stabil gitsin.

Diğerini hemen inceliyorum

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Değerler kabul edilebilir aralıktaysa diğer hayati fonksiyonlar da düzgün sağlanıyorsa her canlı adapte olur, adapte olamayan elenir. Doğanın kanunu bu.

Milyonlarca yıllık evrimden günümüze kalan canlılar bunlar, akvaryum gibi kapalı bir sistemde de elbette sürdürülebilirlik isterler. Hepimiz kötü koşullardan alınan mercanların nasıl geri dönüş yaptıklarına şahit olmuşuzdur.

Sanırım senin sorun; "Karma resif akvaryumlarında bakım ve su koşulları nasıl olmalı?" şeklinde olmalıydı.

veysel ve zorvolkan bunu beğendi.
  7. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Evet bir nevi o şekilde . Aslında benim kafamda şöyle birşey vardı. (doğru veya yanlış bilemiyorum) Olması gereken en ideal değerlere göre tuz almaktı. Aslında ben biraz kaşındım zamanında. Çünkü iyi giden bir sistemde gereksiz yere tuz değiştim. ( ********** dan red sea coral pro ) bu geçişten sir süre sonra tüm zoalar eridi gitti, kalanlarda kötü durumda. şimdi tekrar yavaş yavaş eski tuza geri döneceğim.Ama bu süreçte ********** yeni bir tuz çıkardı. Bu tuzda reef salta göre biraz daha düşük değerlerde.Benim canlılar düşük değerde daha iyiydi düşüncesiyle bu tuzu almaya karar verdim. Umarım bu süreç sorunsuz geçer

WELLY bunu beğendi.
  8. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    @Montimahir
    hocam selamlar :)

aiptasi için 1 ml sirke limon karışımını sıkıp öldürme ve peşine su değişimi olayı durumuna ne diyorsun acaba ?

Yorumun önemli benim için

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben senelerdir red sea coral pro kullanırım. Soft ve lps beslerim genelde, bir sıkıntı görmedim hiç bir zaman.
    Doğru şekilde yapılmış bir su değişimi önemli olan.

Şu anda da aynı tuzu kullanıyorum durumlar gayet iyi.

Karma tanklar genelde zor olur, bütün mercanların tek tek ihtiyaçlarını karşılamak için küçük ölcudeki tanklar yetmez.
    Akıntı isik gibi ihtiyaçlarına göre konumlamak zor olur. Alan yetmez biri ölúr biri kalır vs.

Zoalar genelde su değişimlerini çok sever ve bol bol çoğalırlar.

zorvolkan bunu beğendi.
  10. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Abi peki bizin ki karma mi oluyor kafam karisti. Tek Tür olarak ornek vermen mümkün mü. İlk kurulumdan bu yana 7 lerde ilan kh a alisinca yuksek kh a dayanamadi zoalar abi neden anlamadim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veysel bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tek tür değil, soft lps sps biraz daha ekşín :D diyorsak non- photosynthetic mercanları da ilave edebilirsin buna.

Bence farklí bir durum var zoalarínda yavaş yavaş dengeli yapılan bir su değişiminden bu şekilde ani etkilenme olmaması gerekir.

İyonik denge konularını oku sorularına daha net yaklaşım sağlarsın.

Yani o canlı için bu şu canlı için bu değerler diye ayrı ayrı ele almak zorlar.

zorvolkan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  13. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor

Sayfayı Paylaş