1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

YIKIKVortec- Motorsuz İdeal Dalga Yaratma Sistemi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Benim bu tarz kafa yoran konularımdan sıkılmış olabilirsiniz. Başlık adı espiri biraz da ama seviyorum bu araştırma, deneme, yapma, ortaya çıkarma, son 200 sularında sprint atma, Galop ve dış kulvar koşularını yapmazsam akvaryumu kaldırırım ben. Bu yüzden hep birlikte bir şeyler üzerine yazışıyoruz. Yapabilecek gücümüz, beynimiz, hırsımız, isteğimiz, mecalimiz ve mangırımız varsa AHA BUDUR DİYORUZ.

Olmadı ara sıra biz de kumda top oynuyoruz elbet.

Bu fikir projesi Yerel vatandaşlarımıza yani bizlere ait değil ama yeni ve henüz pek bilinmeyen bir sistem. Sistemin çalışma prensibi suyu al ve ver mantığına dayanıyor. Tıpkı akvaryum içinde bir kutu düşünün ve bilindik kutu içindeki kafa motorunun kutu içindeki suyu basması ve üstten kutuya su dolmasıyla oluşan gel git taklidinin daha pratik ve zaten kullanılan sistemin gücünden faydalanmaya yarıyor.

Akvaryumun üst sağ kısmından 50'lik delik deldiğimizi düşünelim ve deliğin hemen yanından sumptan dönen suyu akvaryuma basacak olan 25'lik delik delinerek tesisatın yapıldığını düşünelim. Sumptan su basacak olan devridaim motorunun gücü normalin iraz üzerinde olursa su dar borudan akvaryuma verildiğinde hemen yan taraftan geri çekilcek ama elbette gelen suyu değil çünkü dar borudan su akvaryumun diğer ucuna basılıyor doğla olarak. Bu şekilde çalışan sistem ver ve al şeklinde çalıştığından belli bir gel git yaratıyor.

Elbette bu sistemi her akvaryum yapısına uyarlamak mümkün değil ama eğer daha güçlü tasarım olursa normal canlı yüküne kolaylıkla yetecektir.

Bu sistemin hazırı aşağıdadır ancak gördüğünüz gii yapımı oldukça kolaydır. İlgili site linki;

http://www.xaquashop.it/store/category.php?id_category=33

Fiyat orada 100,00 €. Fakat verilmez o rakam kolaylıkla yapılabilir.

Sistemin fotoğrafları;

[​IMG] [​IMG]

• Suyun içinde belirli bir şekilde su hareketi. Bu cihaz dürtü ile su akışını sağlar. Faydalı bir dalgalanma etkisi yaratır.

Denemeye değer mi sizce ne diyorsunuz ?

Sevgiler;

Heliak, fth-94 ve Görkem ÇAKIR bunu beğendi.
  2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Cevap: YIKIKVortec- Motorsuz İdeal Dalgalanma Yaratma Sistemi

Abi bende motorsuz falan dedin bir şey sanmıştım ya. :D:D:D Şaka bir yana ben bunun araştırmasını yaptım cidden güzel bir sistem. Hem suyu sump'a nasıl indireceğim derdinden kurtuluyor insan. Ben denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Biraz pahalı gibi görülebilir ama zaten suyu aşağıya indirmek için borulara bu kadar veriliyor zaten. :)

Saygılarımla...

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: YIKIKVortec- Motorsuz İdeal Dalga Yaratma Sistemi

Abi Amerikada dünyanın en büyük akvaryumunu içeren bir bina var. O binayı ve akvaryumun çalışma prensibini incelerken akvaryumda kullanılan yapay dalga makinesi çok hoşuma gitmişti. Bunun nasıl basite indirgenip bizim akvaryumların ölçeğinde uygulanabileceğini düşünüyorum bir süredir. Aslında temellerini oluşturup taslak çizimlerini yaptığım bir yöntem var. Ama uygulama için vakit bulamadım henüz. Taslakları paylaşmamı istermisin?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi tam olarak mantığını anlamasamda, anlayabildiğim kadarıyla cam delinecek. Eğer böyleyse ben tercih etmem açıkçası. Bende görkem gibi sandım. Motorsuz filan yazınca, aha dedim dalga motorları tarihemi karışıyor :F :F :F

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özgün paylaş elbette, olursa olur olmadı kumda top oynarız biraz ne var yani. Bazı sistemler var ama büyük hacimlere uygun. Bakalım neler çizmişsin merak ettim. Kaç akvaryum delinmeden kuruluyor ki ? Alt tarafı 25'lik bir delik daha açılacak.

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi sistemin mantığı basitliğinde. Şimdilik basit bir çizim yaptım elde. Çizim sistemin kesitini gösteriyor.
    Şekilde görüldüğü üzere sistemin altı su yüzeyinden 5 cm filan yukarda olacak şekilde kurulacak. Çalışma mantığı ise ;
    Sumpdan gelen su bu hazneye dolacak. Hazne dolarken mıknatıs yerleştirilen açılabilir ağız kısmı suyun ağırlığı belirli bir noktaya gelene kadar kapalı kalacak. Nezaman ki su ağırlığı mıknatısın kaldırabileceğinden çok olacak, ozaman mıknatıslar bir anda ayrılıp suyu gerçek denizdeki dalga gibi akvaryumun içine salacak. Su boşalınca, boş hazneyi kaldırıp mınatısları birbirine kavuşturacak basit bir yay sistemi haznenin tekrar kapanıp su dolmasını sağlayacak. Burda trik nokta mıknatısların miktarını doğru ayarlamakta. Ne dersin abi?

Heliak ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sumpa geri dönüş değil de sumptan gelen su dolacak bence. Ya da öyle dedin ben anlamadım. Fakat sistem fikir olarak inan 10 numara. Çok basit bir yapı ile etkin dalgalanma alınabilir. Fakat mıknatıs çıplak olarak kullanılmaz tuzlu suda plastik içinde muhafazalı olmalı. Yay yine aynı şekilde suyla temas etmemeli. Gerçi sorun noktası belli bir düzeyde olur yay kullanımında ama yine de ilkeye sadık kalmak gerek.

Ellerine sağlık süper sistem bence, iyi tasarlanır yapılırsa.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi mıknatıs olarak buzdolaplarının kapaklarındaki siyah mıknatısı düşünmüştüm, malum onlar sudan etkilenmiyor. Yay sistemini de üstten bir yoğurt lastiği ( ismi bizde bu, ama Türkiyede ismi nedir bilemiyorum. Kırtasiyelerden karton aldığınızda, kartonu rulo şeklinde tutmaya yarayan lastik.) bağlayarak yapmayı planlıyordum. Planlıyordum ama icraata geçemedim daha. Vakit bulur bulmaz söz ben yapacam uygulamasını da. Konuyu görünce paylaşmak istedim :)
    Sump dönüşü konusunda da haklısın ben yanlış yazdım :cekingen:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Magnet mıknatıslar var.Hani pidecilerin, sucuların vs üzerine baskı yapıpta üzerine hem reklamını hemde numarasını yazıp müşterilerine dağıttığı,ve genelde ev hep buzdolaplarının üzerine yapıştırdığımız malzeme. Bu magnetlerde sudan etkilenmiyor.Bunuda kullanabilirsin Özgün.:ay:

Temel abi ben sistemin çalışma prensibini hala anlayamadım ama güzel birşeye benziyor.:)

10. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    2011 de kalmış konu canlandıralım biraz ;)

Bi de buna bakın isterseniz yorumlarınızı bekliyorum. Mantıklımı değilmi tartışalım. burada tek sorun akvaryumun üstüne kurulacak olması
    yabancı bir siteden alıntıdır.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bir ara bu dediğin sistemi baya inceledim ama dez avantajı tanka baya bir hava kabarcı sokması ve ses yapması.

12. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Özgün bey paket lastiğini unutun derim çünkü tuzlu suda kalınca bir süre sonra deforme oluyorlar.

13. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Benim resimdeki sistemimi denemiştiniz.

14. aydin_1975

aydin_1975

Yer:
    konya
    Bahsettiğin Dıy projeni gerçekleştirdinmi

Sayfayı Paylaş