1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yerli karidesimizin bir adı var mı?

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde figenc tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Şimdi resim diyeceksiniz ama henüz o konuya gelemedim :bilmem:

Tatlı suyun denize döküldüğü yerde gördüm. Bi kaç santim uzunluğunda, şeffaf, üstünde siyah beyaz noktaları var. Ne amano'ya ne de hayalet karidese benziyorlar.

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bu mudur ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yerli karidesimizin bir ad1 var m1?

Resim ekleme imkani yok mu ?: En azindan stardarti bozmamis olduk. :bilmem: Madem fikir yurutme sansimiz var o halde Teke diyorum.

Cep mesaj...

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Eklediğim resim teke resmidir zaten bilimsel adı palaemon serratus

5. figenc

figenc

Şeffaf demiştim, yani içi gözüküyor. Kabuğunda siyah ve beyaz noktacıkar var. Kirazdan az büyük

yarın ya da yarından sonra resim eklemeye çalışayım.

Burdaki bi akvaryumcu canlı yem diye veriyormuş balıklarına. Israr edince tanesini 50 krş tan verdi adını bilmiyormuş, 5 tane aldım. Sonra denize dökülen dere kıyısında tesadüfen dikkatli bakınca gördüm. Şeffaf olduklarından dikkat çekmiyorlar.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben teke olduğunu düşünüyorum halen. Emrah'ın yayınladığı fotoğrafta sözünü ettiğiniz benzerlikler pek görülmüyor ancak sizin tarifinize teke uyuyor bana göre. :bilmem:

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Herif resimlerde koyu çıkıyor ben ne yapayım :D tekedir teke her yerde teke derler ;)
    ama gammarus ile teke farklı şeylerdir bu arada

Buda gammarus

8. figenc

figenc

gammarusla yakinen tanıştık, hatta kirazlarımla halvet oluyorlardı. şimdi gülümsüyorum ama o gün panikatak geçirdik hep beraber, neyse ki sıcak suda yaşamadıklarını gözlemledik son tahlilde.

Bugün küçük oğlumun telefonuyla çekmeye çalıştık net çıkmadı. yarın büyük oğlumu bekliyorum

teke dediğiniz şey pek çirkin. benimkiler yakışıklı

resim koymak şart oldu

9. figenc

figenc

Nihayet resim ekleyebiliyorum. Bu görünenler yavru sayılırlar. Teke'ye benziyorlar mı sizce?

10. taygun

taygun Guest

Figen Hanım'ın resimlerinden hareketle, ben bu karidesleri Hayalet'e benzettim. Sırtlarındaki kamburluk "ben hayaletim" diyor.

Fakat Hayaletler burada yaşamazlar ki. Demek ki o da değil.

11. figenc

figenc

Pardon Tamer bey,

peki birileri nehre hayalet karides atmış olabilir mi?

12. figenc

figenc

Denizden 200 m beride sığ yerde desem farklı bir tanım olur muydu?

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Paleomon serratus yani namı diğer teke, Türkiyede hayalet olmaz sularımızda yaşamaz, buda bu başlığa son kez teke yazışım olsun :) ama ben ne kadar teke desemde siz onların teke liğine şüpheyle bakacağınız için ben sonuna kadar bu başlığın seyrini takib edeceğim ve sonunda ''ama demiştim size '' diyeceğim
    Saygılarımla. saygılar:gif

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Abi haklısın. :) Bunlar teke. Bunlardan bir keresinde akvaryumcunun birinde rastlamıştım. Görüntüsü hoşuma gitmediği için almadım.

15. figenc

figenc

şimdi siz ısrar edince google dan araştırdım, başka bir forumda da tartışılmış ama hiçbiri benim şeffaf üstü beyaz siyah noktalı karidesime benzemiyor

Palaemon serratus; tuzlu suda yaşayanına deniyormuş, şeffaf olmasına karşın renkli bir tür, boyu 10 cm olurmuş benimkilerin en büyüğü 5 cm. sizin resminizle ilgisi bile yok

Tatlısularda ve Deltalarda yaşayan Teke'lerin latince ismi; Macrobrachium lanchesteri imiş. Şefaf, ön gövde siyah çizgili deniyor
    resimlerinden de tam benzetemedim, o da değil.

Son olarak bulduğum bilgi:

"Palaemon serratus

Common prawn ya da daha sık bilinen ismiyle teke karidesi olarak anılır. Dünyanın bir çok bölgesine yayılmış olsa da anavatanı Akdeniz' dir. Kıyılarımızda bolca bulunan bir türdür, bu yüzden yerel türlerimizden sayılmaktadır....
    Ülkemizde bulunan diğer teke türleri; Palaemon adspersus,palaemon elegans,palaemon xiphias aynen palaemon serratus ile benzer özelliklere sahiplerdir.
    Tekeler; yosunluk yerlerde, kayıkhanelerde, iskele ayaklarında, taşlık kıyılarda bir kepçe yardımıyla yakalanabilirler."

Son isimleri araştırmadım

16. figenc

figenc

Tekeden tekeye fark(lar) varmış huh:

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Birçok türü var evet, mesella mavi bacaklı olanlar var ve gerçekten güzeller.Balıkesir tarafında deniz kıyısındaki kayalıklarda yine bacakları çok renkli bir türünü görmüştüm.

18. figenc

figenc

Size tatlı su akvaryumu kurduramadık, ama böyle bahsettikçe tuzlu su olanını ben kuracağım çok kötüsünüüüüüüüüz :hasta:şaka tabiki
    Önce tatlı suyu iyice belleyin dediğinizi duyar gibiyim haha:

Tuzlu su akvaryumu çok zor mudur? ya da buna bir başlık açayım en iyisi. Hadi bakalım amiyane bir tabirle eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürdünüz çılgın:

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Figen Hanım Temel abiye kalırsa çocuk oyuncağı ama benim gibi akvaristlik hayatı boyunca tatlı su canlılarıyla uğraşmış biri için elbette ilk etapta zor gelecektir. Lepistes'e ne kadar zor balık dediğimi hatırlıyorum. Ama sonradan yüzlerce yavru aldım ve sağlıklı bir şekilde büyüttüm. Bence zor diye bişey yoktur , tecrübesizlik diye birşey vardır.

Kolay gelsin...

Sayfayı Paylaş