1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

YERLİ CANLILARIMIZ HAKKINDA

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Yakuppp tarafından 24 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Yakuppp

Yakuppp

İsim:
    Yakup özdemir
    Arkadaşlar herkese merhaba
    yerli canlıların satışının yasak olduğunu biliyorum ama görüyorumki yerli canlıların satışı sitede devam etmekte yönetim olarak buna bir çözüm üretilecekmi yoksa bende büyükçekmeceden çıkartacağım canlıları burada satabilirmiyim?

2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Yakup bey merhaba ;

Duyarlı davranışınızdan ötürü teşekkür ederim. İlanların tamamı sürekli kontrolümüz altındadır,satış amacıyla siteye koyulan türlerin denetimi yapılırken çeşitli kriterlere bakarak ilana onay verilir veya reddedilir.Yönetim olarak yerli canlı satışına yasaklama kurallarda olmamasına rağmen, bu konuda prensip gereği satışın adet miktarına bakılarak rant kaynağına dönmesine ve/veya ticarileştirilmesine karşıyız.İlanda adı geçen tür aslında endemik değildir ve popülasyon bakımından herhangi bir sıkıntı oluşturacak durum görünmüyor,akvaryum hobiciliği bağlamında ticarileşebilme durumu mevcut değil.Daha önce buna heves eden bazı müteşebbisler başarılı olamadılar.Aynı şekilde olta balıkçılığı sebebiyle oldukça yoğun şekilde kullanıldığından kişisel bağlamda yetiştiricilik durumu da söz konusu.

Siz,eğer arzu ederseniz kendi akvaryumunuzda bu canlılardan besleyebilirsiniz ve yine aynı şekilde elinizde çok sınırlı sayıda (3-5 adet gibi mesela) satmayı düşünebilirsiniz,sizin takdirinizdir. Diğer yandan biz, eğer satışın ticari boyuta döndüğünü ve yüksek adet satıştan ötürü rant elde edildiğini düşünürsek gerek Portal görev yetkimiz ve gerekse vatandaşlık bilinciyle, sadece ilanın kapatılması şeklinde değil,istişare neticesinde gerekirse üyenin sınırsız uzaklaştırılması seçeneğini de değerlendiririz.

Esenlikler dilerim...

Düzenleme: 24 Kasım 2015
    Comratex, Ontheway, Yakuppp ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. Yakuppp

Yakuppp

İsim:
    Yakup özdemir
    Açıklamanızdan dolayı teşekkür ederim erdoğan bey ilgimi çektiği için paylaşmak istedim sadece bu tarz canlı satışına zaten sıcak bakmamakla birlikte elime geçtiği anda yeni kurulum yapmış olan değerli hobidaşlarıma hediye ederim .
    saygılarımla...

mekatronik, şeref24 ve veysel bunu beğendi.
  4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Anlayışınızdan ve konuyu gündeme getirişinizden ötürü biz teşekkür ederiz Yakup bey.

Sağlıcakla kalın.

Yakuppp bunu beğendi.
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben bu durumu pek anlayamıyorum aslında misal kalkan balığı türü tehlikede
    Balıkçıdan almak serbest ama forumdan alamıyoruz galiba kanunlarımız mı bu şekilde acaba biyerlerde bi terslik var gibi

Yanlış anlaşılmasın ben yerli canlı satışına zaten karşıyım yerli yıldızları tropical gibi satıyorlar hobicilere sonra 25 - 26 dereceleri görünce canlılar ölüyor bildiğiniz dolandırıcılık

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Dostum çok uç bir örnek bahsettiğin durum. Ben bu zamana kadar akvaryum forumlarında Kalkan balığı satış ilanı hiç görmedim.Burada amaç endemik veya soyu tükenme tehlikesi altında olan türlere yönelik ve hatta coğrafyamızda bulunan türlerin rant haline dönmesiyle ilgili. Kalkan balığının balıkçılardaki satışıyla ilgili sınırlamaları haliyle devlet kontrol ediyor, bu konuda bizim görüş belirtmemiz doğru olmaz. Yapabileceğimiz en fazla bu balığı almamak olur. Diğer yandan birisi çıkıp ta Portal'da bu balığı satmaya kalkarsa, ticari bir ürün olduğu için ilanı kapatılacaktır.Aslında bunun mantığı gayet basit, biz devletin koyduğu kanunlara uyarak, meseleye etik açıdan ve belli prensipler doğrultusunda yaklaşıyoruz.

Haricinde türler üzerinden ticari gelir faaliyetlerine girmek, devlet tarafından verilmiş veya kabul görmüş lisans veya belge olmadığı ve ayrıca yönetim tarafından onaylanmış esnaf üye olmadığı sürece kabul görmeyecektir.

Unutmayalım ki bu ülke hepimizin, güzelliklerimizi hep birlikte korumakla mükellefiz.

Comratex, ka2n ve corax bunu beğendi.
  7. Yakuppp

Yakuppp

İsim:
    Yakup özdemir

Sayfayı Paylaş