1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Oluşan Bir Tank

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Yağız tarafından 29 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız
    Cevap: Yeni Oluşan Bir Tank

Madem sabaha kadar buralardasınz bikaç soru daha sorayım sizi tutmak istememiştim çünkü :) Salyangoz şartmıdır petshopta bir salyangoz gösterdiler daha 2 gün önce belgeselde izlemiştim dünyanın en zehirli hayvanlarından birisiymiş tek bir damla zehri biçok insanı öldürmeye yetermiş akvaryumda balık bırakmaz dedim petshopçu bunların zehirli cinside var bunlar onlardan değil dedi gerçektende onların zehirli olmayan cinside varmı ?

Aşşağı doğru 6. fessim soldaki

http://www.akvaryumportali.com/reef-akvaryum-portali/temizlik-ekibi-809.html

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Gösterdiğin canlı Conch denilenlerden ve inanılmaz çalışkandır hortumuyla uzanmadığı yer yok. Zehirli olanları vardır belki ama akvaryumlarda işleri yok conch otobur diye biliyorum ve kesinlikle bir zararını görmedik aksine faydası var. Şart mı diye sorduğunuzda kişisel tercih faydalı olduğunu düşünerekten benim akvaryumum da 5- 6 tane var. fotoğrafları da aşağıda.

3. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Siz faydalı dyorsanız faydalıdır sonuşta bilen birisinin ağzından duymak yeterlidir benim için tahminen kayalarda hareketlenme ne zaman olur bugün 3. günleri hala tık yok :)

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hareketlenme derken ?

5. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Üzerlerinde herhangi birşeyler oluşması gerekmiyormu herhangi bi canlılık belirtisi olan hiçbirşey görünmüyor

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hımmm anladım kayalara canlı kaya ismi iç yapılarında yaşayan organizma ve bakteri yaşamından dolayı ismi canlı kaya. Aldığında üzerince canlı herhangi birşey yoksa sonradan oluşması senin eklediğin polip,mantar veya mercanların onlara sıçraması ile oluşur ama, ilk mesajında yazdığın gibi kırkayak gibi antenli şeffaf veya beyaz renk minik canlılar o kayalarda yaşayan canlılar onları görmek için ışıklar kapandıktan 1-2 saat sonra bir fenerle bakarsan ortalıkta kaçışan minik çanlılar görebilirsin onlara pod deniyor.

7. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Teşekkürler modum ya şunu şu şekilde anlatan hiçbir yazı yok boşuna bekliyorum bende bişi çıkıcak diye :) Yarın söylediğim gibi su değişimini yapıcam ne zaman balık ekleyebilirim yada anemon koyabilirm acaba ?

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tuzlu su sabır işidir biraz bekle bence sonuçta 3 ay su öylece beklemiş biraz da sistem çalışır vaziyette bekle zaten gördüğüm kadarı ile 3-4 tane perculan var.

9. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Akvaryum suyumun %30u 190L yapıyor bukadar geniş bir plastik kova bulabiliceğimi zannetmiyorum herhangi bir tavsyeniz varmı bununla ilgili ?

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Yağız bey.

Öncelikle İstanbulda nerede oturuyorsunuz ve neredeki petshoptan alışveriş yapıyorsunuz ?

Balık eklemek için daha en azından 3-4 hafta beklemeniz gerekli. Bu süredeki gelişmelere göre balık ekleyebilirsiniz. Anemon için ise daha var :)

Bu arada ps güzel ilk defa bilmeyipte böyle güzel bir ps alan birisini gördüm :)

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hoşgeldiniz, akvaryum ve malzemeler güzel görünüyor. Çeşme suyu hakkında bir şey söylemek imkansız çünkü tamamen şebekeye bağlı, su güzelde çıkabilir kötü de. Su değişimi yapmaya karar verirseniz ''kardelen'' su tavsiye ederim. Fth-94 (Fatih) ve ben bu su ile kurulum yaptık ve bir sorun yaşamadık, su markasından çok memnunum.

fth-94 bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yağız soruna gelirsen. %20 al o zaman plastik malzeme satan yerlerde 200 litreye kadar plastik variller var.

13. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Hoş bulduk teşekkürler...

İstanbulda floryada oturuyorum.Alışverişlerimi Beşiktaştaki bir petshoptan yapıyorum.Ps i beğendiğinize çok sevindim octopuslar iyi değil diyorlardı oysaki pste maddiyattan asla kaçmıycam demiştim öylede yaptım fakat bir toptancıdan aldım onu 750TL ye.Balık için pek fazla koymayı düşünmüyorum 3-5 tane faln daha eklemeyi düşünüyorum ağırlıklı olarak anemon, mercan tarzı bir akvaryum kurmayı düşünüyorum kalabalığı hiç sevmiyorum çünkü sanırm akvaryumumdanda belli olacak :)

14. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız
    Suyu değiştiricektim ama son olarak suyu kurtarma adına bakteri kültürü eklemeyi düşünüyorum (Suyu açar diye tahim ediyorum) zaten eskitmeye çalıştığım bi suyu değiştirmek işimi çok uzatıcak çünkü zaten elbet değiştiricem bari şu kademede işleri uzatmayalım ama sanırm sonunda iş ona varacak.Son olarak aklıma gelen bu birazcıkta biyolojik olarak bızıklayayım bakalım işe yarıyacakmı hem kimsenin sonuçta 3 ay beklemiş bi suyla kurulmuş akvaryumda neler olucağıyla ilgili bir bilgi yok hiç sanmıyorum ama birinin başına gelirse çözümünü burdan bulur işte :) eyer su açılmazsa bu şekildede zaten değiştiricem mecbur olarak :)

Halil abi senin emeğin çok oldu herşey için yaptıkların veya yapıcakların için çok teşekkürler

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yağız bir konuda yanlış düşüncen var
    burada kullandığın cümle doğru değil o zaman biolojik denge olmadan beklemiş sularla süper akvaryumlar olurdu. Suyun oturmasını beklemek demek eskitmek anlamına gelmiyor sen su değişiminde akvaryuma bol miktarda element,iyon,oksijen ve bilmediğimiz bir sürü ürün giriyorsun bu da akvaryum sağlığı için önemli bakteri kültürü doğru bir düşünce olabilir ama bence su değişimi ondan önce gelir yine de karar senin.

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Halil' e katılıyorum. Sadece bakteri kültürü yetmez. Eksimiş su eskimiştir. Tuzla giren elementlerin bi çoğu azalmış yada tamamen kaybolmuştur. Önce %20 su değişimi ardından hafif bi yemleme. 3-4 gün sonra bi %10 su değişimi sonrası değişimler rutine binerse eski su kurtulur. Sadece bakteri kültürü yetmez.

17. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Tmm abilerim iki kişi birden bunu demişşe artık daha fazla burnumun dikine gitmiycem kültürden önce 150L su değiştiririm yarın sabahtan suyu koyarım karışır akşam oluncada suyumu değiştirdikten sonra bakteri kültürümü eklerim 2 tane konunun erbabı kişide aynı anda aynı şeyi söylüyorsa kesin yapılmalıdır artık.Halil abi yanlış anlama sen söylediğindede çok değerliydi benim için sadece bakteri kültürü aklıma gelince bikaç gün daha beklesin kurtarırım belki dedim ama siz önce suyu değiştir sonra kültürü ekle diyorsanız öyle yaparım.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Su değişiminde dikkat etmen gereken nokta Damacana su kullan ayrıca en az 12 saat karışsın su ve bok oksijen ver karışma esnasında.

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Fikirlere bu denli önem vermeniz çok hoşuma gitti,kutlarım. Bakteri kültürü yanlış bir düşünce değil, yeni kurulan akvaryumlarda şüphesiz sisteme destek olur. Şebeke suyundan akvaryuma hangi elementler veya bileşikler geldi bilmiyoruz.Bu nedenle bakteriler her şeye çözüm olmayacaktır. Yüksek oranda fosfat ve silikat geldiyse mesela tehlikeli, akvaryumda yeni olunca cyano bakterisi kaçınılmaz olur. Maddi anlamda yorulmadan düzenli su değişimleri sisteme destek olup toparlanmasını sağlayacaktır. Tuzlu şekilde beklemişti akvaryum yanılmıyorsam, bu sırada kafa motoru çalışıyor muydu?(Eski mesajlarda yazıldı mı hatırlamıyorum,mazur görün) Durgun su demişsiniz sanırım çalışmıyordu. Ne olacağını tam kestiremeyiz ama çok iyi olmayacağı aşikar gibi nedenine gelirsek, tuzlu su kimyasında dengede olan bazı parametreler var, oksijende bu noktada önemli. Oksijensiz kalan bir tuzlu su ne olmuştur, bu denge bekledikten sonra tekrardan eski haline gelir mi bilemiyorum. Yapacağınız su değişimi kesinlikle sisteme faydalı olacaktır ama bu kesin.

20. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Tamam halil abi sabah koyucam suyu akşama kadar 12 saate yakın karışır içine birde hava taşı koyarım o kendi kendine karışır.

Burak bey fikirleriniz benim için tabiki önemlidir önemli olmasıda gerekir.Sonuçta siz bu işin içinde olan insanlarsınız ve ben tuzlu su akvaryumuna yeni başlıyorum doğal olarak sizin düşünceleriniz benimkilere göre çok daha sağlıklı bir şekilde doğru sonuca vardıracaktır.Tabiki hatalarımla tecrübe edeceğim günlerde gelecektir ama bunların sizlerin yardımıyla asgari düzeyde olucağından eminim.Ayrıca yeni başlayan birisi olarak en çok yardıma ihtiyaç duyduğum konu sabır.Bana kalsa ben yarın gider akvaryumu doldururum içimden gelen bu sabretmek ve sizlerin söylediklerinizi yapmak sanırım şu durumda en doğrusu olacaktır.:)

Sayfayı Paylaş