1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde serhat_reef tarafından 12 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. serhat_reef

serhat_reef

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    serhat gök
    Yeni bir akvaryum kuruyorum da mevcut akvaryumdaki kumu nasıl kullanabilirim arkadaşlar

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. afatih

afatih

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih Kahraman
    Eski kumu kullanmayıp, yeni kum alsanız daha iyi olur.

serhat_reef bunu beğendi.
  3. serhat_reef

serhat_reef

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    serhat gök
    Peki kayaların mercanların aktarımını nasıl yapmalıyım

4. afatih

afatih

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih Kahraman
    Serhat bey tecrübeli arkadaşlar daha iyi anlatacaklardır ama önce yeni kum daha sonra eski akvaryum suyunuzla karışmış yeni su biraz canli kaya, 2-3 gün sonra kayalar ve mercanlar.

veysel ve serhat_reef bunu beğendi.
  5. Yeni kum kullanın, yeni akvaryumunuz eskisinden büyük diye tahmin ediyorum. Yeni tanka kumu yayın, önceden hazırladığınız yeni suyu, eski tanktan gelecek suyu hesap edip eksik olacağı kadar doldurun. Sonra kayalarınızı ve mercanlarınızı geçirin. Ben mercanları alıştırmıyorum, ama ısıyı kontrol ediyorum. (yeni suyun ısısını, tuzluluğunu eski tankın tuzluluğunu kontrol etmeyi unutmayın, bunlar aynı ısıda olmalı. Bir de iki farklı su birleşince tuz oranı çok yüksek veya çok düşük olabilir sonuçta) Bence bu şekilde aydınlatma açık dalga motoru bağlı 1 kaç gün kalsın. Eski tank da çalışmaya devam ederken, birkaç gün sonra balıkları yakalayıp, eski tankın suyunda bir kovada bekletin, hava motoru bağlı olabilir. Sonra eski tankta su durulduysa, kalan suyu tortu olan kısma kadar yeni tanka ekleyin. Balıkları yeni tanka alıştırarak koyun...

afatih, MESUT_KERİM ve serhat_reef bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Tanklarin yerleri farkli mi olacak yoksa bitini kalditip digerini aynı ueremi koyacaksiniz?

serhat_reef bunu beğendi.
  7. serhat_reef

serhat_reef

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    serhat gök
    Yerleri farklı olacak mesut bey

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Iki hafta once aktarmali sekilde 3. Defa tank degisimi yaptim. En basarili olan sonuncusuydu ;)
    Yeni tanka toplam hacminin 3/5 ikadar su koyun ve tuzlamasini yapin sonra yikanmis kumunuzu serin. Su bulanacaktir bu aşamada emanet PS bulmaniz cok ise yarayacaktır. Bulursaniz tankin icine alttan cam tencere tabakla yukseklik ayarlayarak koyun icine tortuyu alsin Bulamazsanizda bir ic filtre is gorur bu sekilde bulaniklik gecene kadar 2 gun donsun su. Sonra obur tanktan kayalari aktarin ve eksik kalan suyu eski tanktan aktarin ps yi gecirin sistem tamamen donmeye baslasin. canlilar kalsin orda. Eski sistemde su eksildigi icin sistem donmeyecektir onemli degil dalga motorunu yuzeye cevirin . Cok hassas baliklariniz yoksa baliklariniza birsey olmayacaktir. 1 gun sonra baliklarinizi yeni suya alıştırarak yeni tanka gecirin.
    Yeni tank cok buyuk ihtimalle diatom gecirecektir. O donemde bulabilirsenoz zeolid bulamazsaniz karbon ekleyin tankiniza.

veysel, afatih ve serhat_reef bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş