1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurulum ve ilk canlılarım

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Beril olcay tarafından 2 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    Merhaba 100 *40*40 akvaryumum ps bubble maggus dalga motoru sunsun mercan kırığı Kum ışıklar projektör led 5 adet
    Canlilar 2 palyaco 1 karides 1 zoa 2 domates anemon 20 conhc bakimi kolay turler onerirmisiniz
    20160429_223125.jpg
    öneri ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim ☺

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Mayıs 2016
    YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Kadir Durmuş

Kadir Durmuş

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kadir
    Elinize sağlık, fakat projektör led kısmını anlamadım ne kullandığınızı açar mısınız ?

3. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay

4. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    Nasıl ankatacagimi bilemedim resim yukleyemiyorum hata veriyor markasını mj soruyorsunuz

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı oldun, pojektör tipi cob ledler sanırım.

Beril olcay bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Beril hanım kayalarınız üflesen yıkılacakmış gibi duruyor Şuan belki yok ama ilerde kayaları kareket ettirebilecek canlılar girdiğiniz zaman faciaya neden olabilir. Bi yerde chromis ve blue tang aradığınızı gördüm. Blue yerine yellow a ne dersiniz. Nispeten daha kolaydır. Tecrübe kazandıkça beyaz beneğe çok meyilli olan blue da eklersiniz. Chromis iyi seçim uyumlu balıktır. Ama damsel türleri ilerde diğer balıklarınıza sataşabilirler. Mercan olmadığı için şuan her türlü aydınlatma olur. Akvarumunuzun kapağını çıkarmanızı veya açmanızı önereceğim. Yüzey dalgalanması ve havalandırması deniz akvaryumlarında hemen hemen elzemdir.

seaman038 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    2 küçük çocuğum var o yüzden kapağı açamıyorum ama ps nin olduğu yer açık yeterli olur mu birde ışıklar suan 11 saat kadar açık kalıyor kaya dizaynini çok zor yaptım suan için sağlam gibi ama ilerisini bilemiyorum yellow tang düşünüyorum ama en son ekleme yapmam gerektiğini söylediler o yüzden ilk önce blue ve cromis düşündüm

8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bence blue tang yellow tangden daha zor.Benim tavsiyem blue tang yerine önce yellow tang ekleyin.Bu arada bayan hobicilerin aramızda artması sevindirici

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Mumkunse kapagi acik birakmaniz konusunda israr edecegim. :) oğlum 5 yaşında dogdugundan beri evde akvaryum var bir iki basket atusu denemesinden baska sıkıntı cikarmiyorlar merak etmeyin ;)
    Akvaryuma anemon ve özellikle kestane eklerseniz kayalari tekrar kontrol edin.
    blue yu yellowdan önce tavsiye eden kim cok merak ettim :)

seaman038, Ontheway, Beril olcay ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Ben etmedim ama tahminim yellow un aşırı saldırgan olması blue tang i sonradan eklemede sıkıntı yaşatır diye düşünmekten böyle bir tercih sunulmuş..Blue tang yerine sailfin öneriyorum başlangıç olarak;):D

tristan ve Beril olcay bunu beğendi.
  11. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    benim akvaryumun üstü de kapalı fakat hava alacak delikler var üstünde bugüne kadar bir sorun yaşamadım inşaallah yaşamam fakat genelde açık oluyor suyun sıcaklığı yazın 28 derecenin üstüne çıkmadığı sürece sorun olmaz suyun hava alması için sump sistemi yeterli geliyor sanırım tabiki ne kadar açık olursa o kadar iyi olur doğa bu şekilde çünkü

12. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
  13. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    Teşekkür ederim yellow agresif olduğu için en son ekleyin diğer tang lere saldirmasin dediler

MOVACIKLI bunu beğendi.
  14. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    Kapak neden açık kalmali aralık olsa yeterli olurmu mobilyalı olduğu için açmak buraz sıkıntılı benjm çocuklar küçük bir japon akvaryumuna top atmış oynasın diye çocuklara guvenmiyorum ps nin olduğu yer sağ arka köşe açık 15 cm kadar sürgü cam iki adeti tek olarak kulaniyorum balık önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim birde ışıklar 11 saat açık kalsa ne olur birde sump yok benim akvaryum da olmasi şart mı teşekkür ederim

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kapaklar derken üst kapağı kastediyorlar beril hanım. Siz alt dolap kapağı olarak algıladınız sanırım. Çocuklar oraya ulaşabilirler mi? Yandaki koltuktan belki

Fotoğraf yükleyememe sebebiniz cep telefonunuzdaki yüksek çözünürlük. Boyutunu 1024 olarak ayarlarsanız rahatlıkla fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Evet Yellow sert balıktır, sonradan eklenecek olan özellikle tang türlerine acımasız davranır. Ancak yeni kurulmuş olan tanklarda blue tang beyaz beneği atlatamayabilir. Bu sebeple diğer arkadaşlar önermiyor. zaten ebat olarak çok fazla tang beslemeniz doğru olmaz. 2 taneyi geçmeyin derim. Dilersein 1-2 ay sonra 2 tang türünü birden ekleyebilirsiniz

Mushroom, leather ve zoa gibi mercanları besleyebilirsiniz. Bakımları kolaydır.

YMR_AY ve Beril olcay bunu beğendi.
  16. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    YOK üst kapaktan bahsediyorum doğru anladım zoa var diğerlerine bakiyim ogrenmeye calisiyorum şimdi arastrip sizlerin fkirleri doğrultusunda ekleme yapacağım tesekkur ederim

YMR_AY bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Rica ederim.
    Üst kapakların kapalı istenmemesinin sebepleri var. Örneğin sıcaklık, ayrıca azot atımı için hava sirkülasyonu isteniyor.
    Ben kapalı sistem bir akvaryum kullanıyorum. ön tarafta 10cm gibi bir açıklık mevcut. O bile yeterli oluyor.

Elimizden geldğince yardımcı oluruz.

18. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    geçen kışa kadar sumpsuz kullandım akvaryumu tatlı su akvaryumuydu dış filtre vardı balıklar için bir sorun olmadı fakat mercan koyarsanız ölüyor nedeni fosfat ve nitrat değerlerinin yüksek çıkması sumpun nedenini bende sordumda arkadaşlara
    sumpın amacının
    1- Akvaryumun su yüzeyindeki yağlanmayı almanızı sağlar.
    2- Protein skimmerların daha efektif çalışmasını sağlar.
    3- Su hacmini artırır ve daha stabil bir su değerlerine sahip olmanızı sağlar.
    4-Akvaryumun içindeki malzemeleri buraya koymanıza ve görüntü kirliliğine neden olmamasına sağlar
    5- Akvaryumdan sumpa inişinde suyu havalandırmaya faydası vardır.
    6 Sump inişine filiter bag koyarsınız kaba pisliği uzaklaştırısınız.
    7. Protein skimmerlar sabit su seviyesinde çalıştıklarında çok daha verimli çalışır.

Bana kalırsa zaten dış filtre kullanmanızın zaten yarardan çok zararı var içine koyduğunuz şeyler bol miktarda pislik tuttuğu için nitratı ve fosfatı yükseltmekten başka bir şeye yaramıyor.

bu şekilde cevap verildiği için ikna olup sump sistemi koydum şu an değerler güzel Allah'a şükür sump sistemini tavsiye ederim

ka2n, veysel, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Olcay
    Teşekkür ederim sağolun ışıklar konusunda 11 saat yeterli mi

20. Beril olcay

Beril olcay

Yer:
    Ankara
    İsim: