1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum Nano

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mericselcuk tarafından 15 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    EcoTech Marine - VorTech

2. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Gene cok soru sormaya başladım bu perculalar bu mercanımı host edinmeden önce bu mervan kocaman oluyordu gördügünüz o kayanın köşesini komple kaplıyodı ama şimdi bu kadar host edindigindenmidir yoksa başka bişemş olmuştur

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Anemonu görmediler sanırım, mushroom rahatsız olur.

4. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Valaha ya 4 katı anemon var ona gitmiyoda neyse birşey daha sorucam şimdi akvaryumu 110 litre yapacam arkadan sumplı sumple beraber 110 litre kaç litre olan bir sürkülasyon motoru almam lazım sumptaki suyu akvaryuma rahat ve sessiz basması için

Eheim conpact 600 gördüm mesela 600 litre diyor bu hesaplama nasıl yapılıyor birde bildiginiz sessiz bir marka varmı

5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Kafa motoru için Su hacminizin 10 katı olması lazım yani eheim Compact 1000 daha uygun.

Eheim kafa motorları genel olarak sessiz ve az güç tüketiyor diye biliniyor.

Sirkülasyon motorları için ise bu oran 15 katı sanırım.

Bu arada henüz bir deniz akvaryumum olmadı kurma aşamasındayım okuduğum bilgiler bu yöndedir.

6. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Kafa motoruyle sürkülasyon motoru aynı şey degilmi ya benmi yanlış biliyorum dicektim ki sürkülasyon sanırım dalga motoru diğer adıda bu bilgileri göz onunde bulundurcam ama 100 litreye 1500 litre yapan sürkülasyon motoru cok olmazmı ya

7. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    75x40x35 siparişini verdik yeni bir tank heycanı başlıyor :) ama hala kararsızım sıfırdanmı kursam suyu mevcut kaya kum ve suyuma ekleme yaparak mı kursam aklımda deli sorular

8. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Mevcut tanki canlilari birakabilecegin bir yer varmi?

Yoksa sifirdan kuracaksin mecbur.
    Hani olurda canlilari misafirligr gonderirsen. Tanki aktarirken kumu alma. Yeni kum ser sonra kayalari suyu aktar. kum biraz bela amonyak nitrat patlamasi yasarsin karisan kum ile

9. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Ben şey düşündüm eski akvaryumdaki suyun 25 litresini yeniye aktarıp üzerini hazırladım tuzlu suyla tamamlamak istiyorum kalan 5 litreyide eski akvaryumda canlıları bırakmak için bekleticem ve 3-4 saat sonra koyacam yeni akvaryuma sonuçta su değişimi gibi bişe oluyor suyun %30 bışaltıp yeni hazırladım suyu ekliyorum canlılar içindeyken hemde bu düşündüklerimde hata varmı acaba

10. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bişe daha soracam akvaryumda sumptan gelen suyu akvaryuma aktarırken akvaryumun deligine takılan bir aparat oluyor tekli çiftli böyle onun adı ne acaba ne diye geçiyor nerden bulabilirim onları resmini buldum tam gözükmesede ama adı nedir nerde bulunur bilemiyorum

11. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    dışardan bakıldıgında evet sanki büyük tanka gecerken su degişimi ilavesi yapılmış hacim arttırılmış gibi görünüyor ama sen tabandaki kumu karıştıracagın icin büyük olasılıkla amonyak ve nitrat degerlerinde artışa neden olacaksın. işleyen bir carkı bozacaksın. hem ister taşı iste sıfırdan kur o yeni tank illaki bir diyaton süreci gecirecek. öyle 3 4 saat te canlıları aktarmayı düşünüyorsan canlı kayıpları yaşaman yüksekle muhtemel olacaktır. yeni tankı eskisinin yerine koyacagım bu yuzden degişim yapmam gerekir diyorsanda şöyle bir şey tavsiye ederim. kare kutu plastik kaplar mevcut.
    https://www.hepsiburada.com/dunya-p...MI0Oi42obm2QIVHmUZCh3juQqlEAQYAiABEgIpQ_D_BwE
    bunlardan bir tane al canlılarını kayaların ile birlikte bu tanka taşı hatta su seviyesine göre ps i ısıtıcıyı hepsini buna aktar ve bu kutuyu bir köşeye taşı üstünede aydınlatmanıda bırak . bu kutuları karantina tankı olarak bir cok hobicinin kullandıgını gördüm. bu surecte işini görecektir.
    sonrasında eski kumu kulllanacagım diyorsan ro su ile güzelce yıka kumu! neden yeni akvaryuma yeni kum dedigimi yıkarken anlayacaksın zaten. yeninin kurulumunu yap bakteri kültürünü ekle sürec başlasın sonrasında canlıları eklemek icin test sonuclarına bakar karar verirsin.

o dedigin aparatada nozzle diyorlar bir cok ceşiti var döneni kıvrılanı yatık yayanı forumdada bir cok konuda anlatılıyor.

12. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Anladım ben kumu kullanmayı düşünüyorum zaten eski kumu çünkü o ince kum elimde 5 kg kadar var 5 kg kadarda yada 10 kg kadarda mercan kırıgı ile karıştırıp koycam dogal olarak kum kaya değişince sıfır gibi olcak diyosunuz en mantıklısı mevcut akvaryumumda canlılar kalsın yeni akvaryumu sıfırdan kurayım peki bu yeni akvaryumu kurucam sürkülasyon ve kafa motoru döngünün oturması için yeterli olcakmı acaba PS siz ? ps diger tanktan alırsam canlılar gidicek hay ben bu işin :) ne yapcamı şaşırdım şuan

13. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    aşağıdaki linkte istediğiniz ölüde var. 15 günde geliyor.
    https://tr.aliexpress.com/wholesale...ium+Pump+Duckbill+Nozzle+Water+Outlet+Return+

14. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
  15. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
  16. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
  17. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    hangi uygulama acaba ?

18. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Aliexpress uygulaması

zorvolkan bunu beğendi.
  19. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    teşekkürler bir bakayım bende iso da vardır umarım. hiç alışveriş yapmadım ali den o yuzden biraz yabancısıyım :)

20. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    zorvolkan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş