1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum Nano

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mericselcuk tarafından 15 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu zoanthidler de hobinin bir başka hastalığıdır. Koleksiyoncuları vardır.

https://www.zoanthids.com/

Değişik renklere ve desenlere değişik fantastik isimler takılır. Nadir bulunanları değerli oluyor.

Ufak bir hatırlatma....Tüm Palythoalardaki "palytoksin" zehiri bunlarda da vardır. Fraglarken, ellerken; açık yara, göz ve ağız temasından kaçınılması gerekir.

http://www.akvaryumportali.com/threads/palytoxin-zoa-zehirlenmesi.26111/

http://www.akvaryumportali.com/threads/palytoxin-testinizi-yaptınız-mı.22688/

Düzenleme: 2 Aralık 2017
    mericselcuk bunu beğendi.
  2. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Harika cidden gördüm

3. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Akşam bir percula daha eklicem aynı boyutlarda yalnız kalmayı sevmezler diye biliyorum ama eklemelimiyim kalsın mı ?
    @Montimahir

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  5. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Okuduklarıma göre ben çift daha mutlu oluyolar diye biliyorum yoksa tercihim belli balık çok istemıyorum akvaryumda

6. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Ben teknik bir bilgi sormak istyorum örnek veriyorum ben 10 litre su hazırlayıp hazırda beklesem herhangi bir zararı olurmu ??
    Elimin altında olması için

Elementler açısından
    Su kalitesi açısından
    Yosun tutarmı vs

@Montimahir @burak ozu

7. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Surekli motor ile dondurmen veya hava vermen gerekir. Aksi halde su bozulur

8. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Anladım teşekkürler

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hazır su bulunduran birkaç arkadaş var.

Dalga motoru, ısıtıcı kullanılıyor ve onda da eksilen su tamamlanmak durumunda.

10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çiftimize mutluluklar diliyoruz. Alırsan büyüyüp eş tutmalarını seyretmek güzel bir duygu oluyor. Ama yalnızlıktan da ölmezler diye düşünüyorum.

Anemonlarla daha da mutlu gibiler. Simbiyotik ilişki (ortak yaşam)...temo11

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  11. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Biraz zaman geçsinde Leader veya ona benzer kolları olan bişe alcam şimdi zoayı koydum zaman geçsin biraz perculalar zaten anemonlarla ilişkisi meşhur :)

12. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    ya ben bişe sormak istiyorum okudugum makalelerde kum kaya can daamarlarından biri diye söyleniyor hep akvaryumlarda bir çok akvaryumcuda hiç biri yok bunların plastik borular var ?sadece o mantıgı bir türlü anlamadım plastik borunun ne gibi bir döngüsü olabilir balıga saklancak yer saglamaktan başka @Montimahir

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sürekli canlı dolaşımının olduğu esnaf tanklarında kuma kayaya gerek yok ki...

gokhantiknaz, YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  14. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Akvaryumda şuan 2 percula 3 conch 1 turbosnail ve zoa polipl var herkes halinden memnun gibi duruyor ben bişe sormak istiyorum bu zoa sudaki elementlerle besleniyor oke ama okudum bir kaç yerde yetersiz kalabilir extra besin vermelisiniz diyenler oluyor daha güzel renkler ve daha canlı bir zoa veya diğer yumusak anemonlar için katkı vermelimiyim evetse ne vermeliyim planktondan felanda bahsedıolar bana vermem gerekiosa bir marka model verseniz süper olur :)

15. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    İkinci bir sorum bu pa sulumu topluyor banamı öyle geldi ilk defa bu kadar su gördüm kabı temizliyeli sanırım 3-4 gün olmuştur @Montimahir

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Evet sulu toplamış, bir günde bu kadar topluyorsa hazneyi az yukarı çekeblirsin.

Herkezs halinden memnunsa ilave bazı şeyler girmene gerek yok. Bu tür ihtiyaçlar için canlı yükünün tamamlanmasını bekleyebilirsin. Düzenli su değşimleri bile bu tankın eksiklerini zaten tamamlayacaktır.

17. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Anladım hocam ps 2-3 günde oldu heralde hatırlamıyorum ama çizdim eve gidince akşam bakacam ne kadar toplamış kaldırırım yukarı olmazsa teşekkür ettim

18. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Uzun zamandır soru sormuyodum biraz soru sorim :)))

şimdi ben bu kayaları coraline Alg deniyor sanırım morartmak istiyorum
    1-Katkı kullanmalımıyım Ree flowers alg diye bişe var ( ama bu içinde canlı yokken yapılırmış sanırım ?)
    2- başka bir tanktan aldığım coraline alg lı kayayla aşılamamı yapsam ( bunlada biraz risk var sanki istenmeyen canlıları atapsia gibi seyleri akvaryuma almak gibi )

Sizce ne yapmalıyım ? @Montimahir

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şu katkı mantığını iyi anlamak lazım, birşey eksiliyorsa girilir, o da test edilebiliyorsa. Yoksa katkı kullanmanın bir mantığı yoktur. Su değerleri iyi olan akvaryumda coralin de kısa sürede yayılır.

Yok ben katkı kullanmak istiyorum dersen de bu kadar ufak hacimde kutudaki dozajın 1/4, 1/3 oranında kullanarak gözlemlemen faydalı olacaktır.

Düzenleme: 7 Aralık 2017
    HAKAN ÖZÇELİK bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş