1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum Ve Sorunlarım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde exteam tarafından 1 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin
    Merhabalar. Aranıza kullanıcı ismi ozgrcnk olan arkadaşım tavsiyesi üzerine katıldım. Formu dolaştım, müthiş bir yardımlaşma benimde yardıma ihtiyacım varken dedimki adres burası.

Akvaryum 70*50*55

PS- BOYU DG 2520

1 ADET- AT-104 KAFA MOTORU

1 ADET SOBO WAVE MAKER DALGA MOTORU

1 ADET 200WATT ISITICI

Hemen konuya geçeyim. İki hafta önce tankı kurdum. Suyu damacana kullandım, tuzu ekledim (Prodac). Birgün sonra akvaryumcu kayaları ekleyebilirsin dedi ve 18 kg canlı kaya aldım ekledim ve sorunlar başladı. İçindeki canlılar kurtcuklar vs inanılmaz çokmuş. Çünkü hepsi canlarını kurtarmak için deliklerden dışarı attılar kendilerini ve hepsi öldü. Su berbat oldu. Kayaları tuzlu su dolu kovalara koydum ve herşeye yeniden başladım. Bu sefer çeşme suyu kullandım. Kayaların bir kısmını iki gün sonra ekledim. Diğerlerini iade edip yerine üzerinde canlılar olan bir kaya aldım. Nitrat ve nitrit testleri yaptık. ozgrcnk arkadaşımla değerler iyi çıkınca tek olan canlı kayayıda koydum. Sonuç, şuan kayaların üzerinde tırtıla benzer birkaç canlı dolaşıyor birde ufak böcek gibi birşeyler var.

Kurulumdan sekiz gün sonra bakteri oluşumunu hızlandırmak için bir adet blue damsel koydum ( daha önce bakteri kültürü eklemiştim ). Bir de deniz domatesi var. Bugün ikinci gün canlılar gayet iyi yemde yiyiyor. Sorun su bulanık, parlak cam gibi değil. Ne yapmam gerekiyor ? Zaten baştan beri birsürü hatalar yaptım. Keşke bunları yaşamadan önce kurulumun en başında yardımlarınızı alıp yapsaydım böyle olmazdı. Yardımlarınızı bekliyorum sitede tecrübeli büyüklerimiz olduğunu biliyorum şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum Ve Sorunlarım

Selam Mehmet,

Biraz ilginç işler gerçekleşmiş akvaryum tarafında sanki ama önümüze bakalım en iyisi. İlk kurulumunda sisteme girdiğin canlı kayalar çok kirli olabilir, tuzun tam erimemiş olabilir, amonyak oluşmasıyla cemil cümle kurtların vb ortamdan firar etmeye karar vermiş olabilir.

Tekrar kurulumunda çeşme suyu kullanmış olman yüzünden hafif bir bulutlu görüntü Klor yüzünden olabilir. Zamanla düzelecektir. Kısmetine su iyi zamana denk gelmiş ise yani çeşme suyu çok kötü değil ise istenmeyen oluşumlar yapmaz inşallah. Akvaryumundan fotoğraf kareleri eklersen çok iyi olacak. Sump var mı, kumun nasıldır, Ps performansı nedir, Uçanla kaçanı akvaryum havada yakalar mı, yoksa canlıların fotoğraftaki gibi Portal'a uçuş eğilimine girer mi görelim.;)

Her şey güzel olacak, fotoğrafları bekliyoruz.

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Hoşgeldiniz ilk başta ve su bulanıklığın varmış , çeşme suyu kullanmışsa klorlu olabilir, ikinci seçenekse tuz çözünmemiş olabilir.Başka sorularınız olursa cevaplamaya çalıçağız..

4. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Ottoman, Heliak ve fth-94 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Öncelikle arka fona ihtiyacınız var.

Keşke sumpında fotoğraflarını koysaydınız. Ps nasıl topluyor vs görmüş olurduk.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin
    Teşekkür ederim Temel abi resimleri yüklemeye çalışıyorum şuan.

Tamamdır resimler yüklendi. Dalga motorunun kablosuda sümüksü bir sıvı oluyor şeffaf renk nedense.

Courageous, Ottoman ve Heliak bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel güzel ellerine sağlık. Öneri olarak ilk önce kuleden yığın halindeki elyafı azaltmanı öneririm. Örnek olarak 2 kat yeterlidir. Çok fazla elyaf var ve ps performansını etkiler. Yüzeyin bu şekilde çok hareketsiz olduğunu düşünüyorum, bir akıntı motoru daha edinip yüzeye çevirmekte fayda var. Çeşme suyu kullanımına son verip damacana su kullanılırsa ve dekora biraz daha canlı kaya ilave edilirse güzel olacak.

Arka fon konusunda Fatih'e katılıyorum. Arka fon akvaryumu daha çok ortaya çıkaracaktır. Diyatom dönemi başlayacaktır birkaç gün içinde, sakince bu süreci atlatmak gerek.

8. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Tamam Temel abi elyafı iki kat yaparım. Eksilen suyun takviyesini damacana su ile yapıyorum. Ama suda beyaz bir bulut uçuşuyor canımı sıkıyor anladığım kadarıyla sabretmek gerek. Canlı kaya ekleyeyim eklemesinede kayaların en üstüne green button polyps koymayı düşünüyorum bir ikide anemon ileride suyun oturduğunu görürsem tabi yidene canlı kaya ekle dersen eklerim. Temel abi saygılar.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Suyun bulanık olması normal, yeni kurulum sonuçta ve kumun çıkardığı renk yanında klor bulanıklığı da etkiler. Canlı kaya ilavesi biraz daha gerek ama elbette senin düşüncen sonuçta. Görsel olarak yanlara doğru dekoru uzatmak güzel olur. Button polyp ekleyecek olmanla canlı kaya ilavesenin ilgisi yok. Senin canın canlı kaya işinde biraz yanmış haksız sayılmazsın ama canlı kaya alırken seçici olursan hem dekoru çok daha güzel oluşturursun hem de sorun yaşamazsın. Güzel Kürlenmiş kaya ve akvaryumlarda olan kayalardan almak lazım.

10. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Tamam Temel abi araştırıp güzel kaya bulur bulmaz alıcam. Bu arada tavsiye ediceğiniz yerler olursa bana yakın iyi olur. Güngörende oturuyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi yüzeyin hareketsizliği dalga motorunun çok aşağıya dönük olmasından da olabilir. Bence yönü biraz yukarı çevirilmeli.
    Bu arada Mehmet Bey akvaryum çok sade ve bu sadeliği ona hoş bir hava katmış. İçerisine canlılar da eklendiğinde resifden bir kesit gibi duracak bence. Fatihe de arka dekor konusunda katıldığıma değinmeden de geçemeyeceğim.

exteam bunu beğendi.
  12. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Akvaryum güzel görünüyor, eksikler ve yapılması gerekenler belli ve dile getirilmiş. Bu hobide zaman ve sabır çok önemlidir. Çok sabırlı olunmalı, şimdi bekleme dönemindesiniz.
    Hayırlısı olsun.

exteam ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Merhabalar. Temel abi dediğiniz gibi bir dalga motoru daha ekledim. Arka fon + kayalarıda ekleyince tekrar resim koyucam ama şöyle birşey yaptım sump ın içini böldüm kafa motoru'nun olduğu yeri. Duru su olsun diye. Akvaryumun içine küçük hava kabarcıkları giriyordu görüntü bozuluyordu hallettim. bu arada suyum berraklaştı. Canlı eklemek için diatom oluşup geçmesini beklemem mi gerekiyor ne tavsiye edersiniz? Ayrıca p.s. daha yeterince köpük olmuyor bilginize.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mehmet bey ışıklar normal olarak yanıyor dimi ? Canlı olarak şuanda conch ve snail eklemeniz yerinde olur. Bu hafta içinde diatomun başlaması gerekli. Hem diyatomda size yardımcı olurlar, hemde akvaryuma biraz renk katarlar.

Protein skimmerın toplamaması için bir çok neden var. Elinizi sürekli suya sokuyorsanız, sumpraki su seviyesi değişken ise toplama yapmayabilir. Sumpınızı nasıl böldünüz acaba ? Fotoğraf eklerseniz sevinirim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel işlemler yapmış ve yapmaya karar vermişsin. Gelişmeleri fotoğraflarsan çok daha güzel bir konu gelişim takibi yaşarız. Berraklaşma başlaması normal ve sebebini zaten yazışmıştık. Protein skimmer performansı düşmez eğer bir ayar sorunu yoksa, toplama düşüşüne sebebler olarak bakarsak; ellenerek sürekli redox değerinin düşürülmesi ve kurulum yeni olduğundan atık yükünün oluşmaması söylenebilir. Çeşme suyunu artık kullanma bence, uzun vade de birikenler istenmeyen alg ve diğer oluşumları tetikleyebilir ve masrafı kısacağım derken katlayabilirsin.

16. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Akşam resmi çeker eklerim. Ekliyince görüceksiniz kafa motorunun yanına koyduğum camı dibe yapıştırdım ama altı boş bırakmalıydım, tabii her zamanki gibi acele ettiğim için yanlış oldu galiba.Tabii suda yetersiz kaldı saat de geçti iyi suda kalmadı bir damacanaya yakın çeşme suyu eklemek zorunda kaldım. Su yine bulanıklaştı içindeki damsel iyi durumda ama maralim çok bozuldu. Sıkıntı olur mu acaba herşey acele ettiğim için başıma geliyor.

17. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Temel abi birdaha sormadan birşey yapmayacağım inşallah sorun olmaz.:der:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yine yazacağım mecburen ama fotoğraflarsan kafa motoru kısmına ne yaptığını ancak tam anlarız. Camı tabana yapıştırman yanlış neden olsun bence doğrusu o, elbette şekil de doğruysa yani doğru şekilde bir bölme ayrılmışsa camın tabana yapışması da doğrusu olmuş.

Hiçbir sıkıntı olmayacaktır düzgün bir karıştırma işlemi gerçekleşmişse ama çeşme suyu kullanımı riskli bir işlem. Sular yağmur yüzünden veya daha başka etkenler yüzünden maddeler anlamında gün gün değişiyor. Bir de eski ve oturmuş akvaryumların tolere oranı yeni akvaryumlara göre daha fazladır.

Sabırlı olmak ne kadar güzelse zaman darlığını bahane etmemek o oranda güzeldir.

19. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Temel abi akvaryumun zemini kahverengi olmaya başlamış diatom olabilirmi? ben kafa motorunuda değiştirdim BOYU FP-1005B Aldım saatde1570 lt devir yapıyormuş eski çıkardığım daha küçük ve ucuz onun üzerinde 2000 lt yazıyor eskiyi taksammı birde ısıtıcı takılı değil su 26,3 derece bunun nedeni eklediğim dalga motoru veya kafa motoru olabilirmi iyi akşamlar..

20. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

ozgun_cyprus ve Ottoman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş