1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kuracağım Akvaryum ve Sizin Tavsiyeleriniz...

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Ottoman tarafından 3 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Öncelikle balık akvaryumu yapmayı güşünüyorum az öz güzel kaya 15 kg civarı ve balıklar...
    Akvaryum ölçüleri:60x60x50=180 LT
    Sump:50x40x40=80 LT
    Toplam:260 LT
    Demir profilden sehpa ve etrafı mobilya ile kaplanacak.

Kullanılacak Malzemeler:
    Hailea HX-6540 Kafa Motoru
    Seio 2400 Dalga Motoru
    Red Sea Max Berlin Turbo Classik Protein Skimmer 1200 LT
    Red Sea Tuz 12 Kg
    İnce Midye Kırığı Kum
    Armatür Seçimi Daha Yapmadım(Kararsızım)

Yapım aşamasında olduğum için fikir ve görüşlerinizi bekliyorum sump kaç bölmeli olsun mesela konu olarak onu sorabilirim balık olarak ne besliyebilirim T5 armatür olarak sizce seçimim neler olabilir???Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İhsan başlığını atlamışım öncelikle kusura bakma. Dıy işlerine daldık burayı unuttuk.

Senin nano tecrüben var, işin daha kolay olacaktır. Kurulumunda karşına bazı kafa karıştırıcı sorunlar çıkabilir, fakat zaten burada elimizden geldiğince çözeriz.

Aydınlatmada kararsız olman doğal, o kadar çok şey yazılıyorki insan ne yapacağını şaşırıyor. Ben her zaman başlayacak arkadaşlara beslemek istediklerini sorarım. Bunun sebebi ise, sana fazladan maliyet getirecek ekipmanları tavsiye etmemek, gerçek ihtiyaç duyulacak ekipmanlara yönlendirmektir. Aydınlatma kafana takılmasın. Eğer balık yanında uygun soft mercan, omurgasız besleyeceksen aydınlatma daha farklı düşünülmelidir. Sadece balık olarak kalmak pek başarılabilmiş konu değil. Bu açıdan basit, düşük maliyet bir tavsiye ile başlamak isterim.

Metal halide, uygun maliyet:

Bu metal halideyi piyasada, yaşadığın yörede kolayca alabilirsin. Fiyat aralığı 80-90 ytl cıvarıdır. Metal halide ampulü olarak ise 20.000 kelvin Silviana almanı öneririm. Fiyat aralığı 70-80 ytl cıvarıdır. Akvaryumun üzerine aparat ile, duvara monte etmek yolu ile kullanabilirsin. Ben yıllarca bu şekilde yaptığım armatürü kullandım. Isı tüm metal halidelerin yarattığı bir sorundur. Yazın sudan seviyesini yükseltmek, yanma süresini kısaltmak, vantilatör kullanmak suretiyle bu sorunu çözmeye çalışacaksın.

T5 florasan.
    Diğer tercih ise, T5 florasanlar. Aquablue spezial, T5 ATI aquablue ve blueplus (1:1) kombinasyonunu senin işini görecek florasanlar. Takılacakları armatürü dıy olarak kabiliyetine bağlı olarak yapabilirsin.

Tam olarak dıy sayılmaz, sadece zekice hareket ederek, akvaryumda kullanmaya uygun hale getireceksin. Florsan ayaklarının uymaması durumunda tf florasan ayakları ekleyebilirsin. Tabi ihtiyaç duyulması durumunda balast eklemekte mümkün. Armatür olarak faydalanabilirsin.

Besleyebileceğin balık türlerine daha sonra, kendimce önerilerimi yazmaya çalışacağım. Sump içerisinde kule bir hayli faydalı olacak ve seni rahatlatacaktır. Kule edinmeni tavsiye ederim.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
    TencoMelih bunu beğendi.
  3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar.
    t5 olarak tavsiyem arkadaş pet.com burada 60 cm lik t5 armatürler mevcut 3x24 wat 2 mavi 1 beyaz ile başlayabilirsiniz.fiyatıda uygun

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump olarak sana fikir verebilecek bir kaç fotoğraf yollamak istiyorum. Çizimlede tesisat ve çalışma prensibi anlatılıyor.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Temel abi yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum çok aydınlatıcı oldu tekrar teşekkürler...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorduğun sump şekli için bir çizim.

ihsan yine sana çok basit bir sump çizimimi yollamak istedim. Kafanı karıştırmadan kaç hazne (Bölme) yapman gerektiğini daha net anlatacaktır. Refigium tamamen fikir vermesi açısından eklenmiştir. Yine aynı yere oyomatik su ekleme tankıda yapılabilir. Tabi sumpun boyutları müsade ettiği sürece. Kullanılacak olan ps için ayrılan bölüm ne kadar geniş olursa, temizliği ve bakımı o kadar kolay olacaktır.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sump ile ilgili tavsiyeleri Temel abi yapmış zaten. Balık olarak da o akvaryuma uygun gobiler, cüce angel türleri, Damsel tavsiye ederim. Küçük boy Tang türüde yine yakışır mesela. Ama tabii karar sizin.

Saygılar...

8. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Arkadaşlar yeni karar aldım ve akvaryum sehpasını sipariş ettim ve şuan yapılıyor akvaryum boyutlarını değiştirdim sizinle paylaşmak istedim.
    Ana Tank:80x50x50=200
    Sump:70x40x40=112
    Yer sınırlarımı zorladım buna karar verdim. :)
    Bu kumdan almalıyı düşünüyorum kumuda değiştiriyorum http://www.petmarket.com.tr/asp/show_stock.asp?product=Ck-001 kaç kova almalıyım Temel abi özellikle seninle konuşmuştuk balık ağırlıklı bir akvaryum olacağı için biraz kalın tutmamı önermiştin kumu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam İhsan,
    Bence gayet iyi bir tercih. Hem fiyatıda güzel ve üstelik canlı kum. Neler artık piyasa girmeye başladı. Bu yüzden deniz akvaryumları eskisi kadar zor değil.

Hayırlı olsun. Bol bol fotoğraf eşliğinde kurulumu paylaşırsan daha keyifle takip etme imkanımız olacaktır.

Saygılar...

10. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Tabi ekleyeceğim fotoğrafları yapımdan kuruluma tek tek :) bu kumdan kaç kova yeterli gelir akvaryuma 9 kg her kova?

11. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Bu Durso taşırma sistemi nasıl yapılır ondan alsam veya yaptırsam sizce nasıl olur daha sessizmiş o ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durso sistemi değişik bir sistem değil. Akvaryumdan suyu sumpa taşıyacak olan boru veya borular akvaryumun üst arka tarafından delinerek takılır. Pimaş borunun dirsek ağızları yani suyun boruya dolacağı boru ağzı akvayum yüzeyine değil, tam tersi akvaryumun içine çevrilir ve pimaşların hem görünmemesi hem de suyu yüzeyden çekmesi için boruları içine alacak şekilde bir kutu yapılır. Kutunun üst kısımlarına kanallar açılarak suyun yüzeyden daha kolay çekilmesi sağlanır. Daha sessiz olduğu doğrudur.

TencoMelih bunu beğendi.
  13. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Ben normal bildiğim şekilde yapacağım aklıma yatan o sump'un orayada çekmeceleri koyarım elyaf için pek ses olacağını sanmıyorum :) Ama aklımda ne besliyeceğim sorusu çok dolaşıyo büyük balık olarak???

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum henüz kurulmamış olduğundan balık tavsiyesine girmek istemedim İhsan. Fotoğraflı olarak zaten zamanı geldiğinde nacizane önerilerimizi zevk alarak yaparız.

Kurulumun tamamlanmasından sonra canlı aşamasını düşünmek ve paylaşmak daha güzel olacaktır.

15. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Kesinlikle doğru haklısınız yarın demir sehpa ve mobilya bitecek camlar ona göre kesilecek cuma günü kısmetse ps kargoya verilecek bakalım ondan sonrasına nasıl olacak beraber göreceğiz ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum... ;)

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar işinize karışmak gibi olmasın ama 80 cm uzunluk demişsiniz bu uzunluğa uygun armatür ve lamba bulmakta zorlanıcağınızı düşünüyorum zirz 24 wat t5 yaklaşık 55 cm 39 wat t5 yaklaşık 85 cm boyunda.

17. ciklet1

ciklet1

Allah (c.c) sabır ve kolaylık versin

18. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Selamlar tekrar bu gün akvayumun sehpasını mobilyacıdan aldım demir profili beyaz ahşapla kapattırdım kaya gibi oldu :) birkaç resim ekliyorum...

Akvaryum 80x50x50
    Sump 70x50x50

Sorum şu olacak sump'u kaç bölmeye ayırmalıyım ben iki diye düşünüyorum biri suyun düştüğü yer diğeri ps ve kafa motorunu koyacağım yer diğer şekilde düşünürsek alan az olduğundan dolayı hareket alanım daralacak fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mobilya çok şık olmuş gerçekten.

Sump bölmeleri kakkındaki düşüncen çok yerinde ve uygun bence de.

Ancak, kafa motorunun koyulacağı bölümden su eksilmesi gerçekleşecek. Bu yüzden o alanı ne kadar büyük tutarsan o kadar zaman kazanırsın. Kısaca kafa motoru kısa zamanda suyu eksilen bir bölmede olmamış olur. Dizaynı bunu göz önüne alarak yaparsan iyi olur.

20. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Bir Süre Aranızda Olamıyacağım İş Dolayısıyla Şehir Dışında Bulunacağım Yapacağım Akvaryum Şuan Askıya Alınmıştır Bilginize... :(

Sayfayı Paylaş