1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bulgu! Tüm nitrifikasyondan tek bir bakteri türü sorumlu!

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Ontheway tarafından 27 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bu işi bilenler cevap yazmıyor yönlendirme yapmıyor. Bilmeyenler söyle midir böyle midir diye fikir beyan ediyor fakat sonuca ulaşmıyor.

Hiç bir şeyden emin olamadığımız zaman herhangi bir ilerleme kaydedebilirmiyiz?
    Tabii ki hayır. Elin gavuru yapacak biz gene ağzımız açık bakacak...

Yazık bize.

▪Note5 ve Tapatalk▪

2. Erdal

Erdal

Ben kendi adıma kumu karıştırgim zaman hiç bir mercan ve balık ölümü olmamıştı hemde plastik kürkle yarısını almıştım 20 kilo kadar ha kumdan kalkan pislikgi toplamak için elyaf vs şart ve suda amonyak kokusuna olmamıştı.

Amonyak ölçümü yapmismiydim HAYIR

3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ben yazıları okudum. Bildiğimi iddia etmeyeceğim ancak tam olarak neyi merak ediyoruz?

Azot döngüsününde kumun önemi var mı ise? Evet var.
    Kum karıştırarak amonyak patlatabilir miyiz? Evet yapmamız mümkün. Hele kumun bir kısmını suyun dışına aldık mı, off bizden güzel patlatanı çıkmaz. Hatta sülfür gazı da ortaya çıkararak balıkların derilerini tuz buz ederek ölmelerine yol açabiliriz. Kalınlığa bakar.
    Kumlar arasında tamamen yapışık ve içinden neredeyse su geçmeyecek kadar birleşmiş yapıda bölümler bulunur. Hatta eskiyen tanklarda, kum dalga motoruna rağmen kolay kolay hareket etmez. Bu formu sağlayan bakteriler aynı zaman kaya ve kum arasında da bir yapışma eğilimi gösterirler. Bu oluşumun önemi ile ilgili şunu belirtebilirim ki; balık pisliği ile beslenen bakteriler yüzeyde yani kaya ve kumun üzerinde takılırlar. Kum yoksa nerede? Mümkünse camın tabanında. Bakteri girdikten sonraki gün camlar neden buğulanır? Baktericilikler oradadır. Demek ki, adamlar gidip tutunacak yerler buluyorlar kendine. Neden camda toplanırlar? Çünkü camın yüzeyi akıntının en çok süpürdüğü ve oksijenin en yüksek olduğu alandır ve bakteriler buraya hücum ederler. Demek ki ne olabilir? Eskiyen tanklarda, balıkların daha mutlu yaşayabilme sebepleri bu bakterilerde yatıyor olabilir.
    Öte yandan denitrifikasyon bakterilerinden bir cacık olmaz. Ben bu zamana kadar bu döngüyü baz alarak giriştiğim hiçbir yöntemden adam akıllı sonuç alamadım. Kardeşim amonyak 0, nitrat 0, sıcaklık ve ph stabil. Balık hastalanıyor, benekliyor ve ölüyor.
    Cevaben şu çıkıyor karşımıza: yeni tank sendromu?
    Ulan döngümüz güzel demek ki, sendromunu açıklar mısın? İşte kem küm... Pazartesi gibi yani? Evet... Satılık bakteri? Var... Ne işe yarar? Döngü... Dönüyordu zaten? Sağlam denitrifikasyon... O da mı dönüyor? Hem de ne biçim... İyi ver bir tane!

Yukarıda tamamen saçmalamış olabilirim. Ya da en doğrusu şudur: Gelin biz önce görseli yüksek, parlak renkli, sağlıklı balıklı güzel akvaryumlar yapalım. Tabii bilinen metotlarla. Sonra da metotları kurcalayalım. Ha bu metotları kurcalamayalım demek olmuyor. Diyorum ki bir taraftan tanklarımız güzel olsun, o sırada kurcalayalım. Kurcalarken bozuyoruz, sonra güzel tankımız olmuyor hiç :(

seaman038, Nadir, Fatih BARLAS ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Angara grubu tankı bozmak için kurcalamaya ihtiyaç duymaz.
    Ankarada 2 çeşit tank vardır bozulmuş olanlar, yakın zamanda bozulacak olanlar.
    Bu konuda 3 tane fenomen adam tanıyorum.
    1- @ka2n : Tankı yapıp 3-4 ay sonra yenisini yapıyor. Eski canlıları yeni tanka koyduğu için hala aynı tankın devam ettiğini sanıyor. Biri aynı olmadığını açıklamalı :D
    2- @veysel : Tam bir puzzle ustası. Tank yapması 1 gün devam ettirmesi 3 ay ve bozmaya karar verip uygulaması 15 dk. Üstad seviyesinde kurulum yapabiliyor. Master seviyesinde bozabiliyor. :D
    3- @basma tulumba : Bu güne kadar kurduğu tankların sayısı tahmin bile edilemiyor. Alıp kullanmadan sattığı malzemelerin sayısı 1 yılda bir gemi dolusu olabilir diye rivayetler bulunuyor. Tatil için gittiği yerlerde bile akvaryum kurup 1 haftalık tatili sonunda akvaryumu bozan adam diye akdeniz otellerinde nam salmış bi arkadaştır kendisi. Akvaryum tutkusu o kadar büyük anlayacağınız. Veysel Master ise bu konuda Burhan 2 kademe daha üsttedir. :D

Yahu ne pis geyik yaptım hep senin yüzünden @suret :D

Düzenleme: 2 Aralık 2015
    seaman038, Nadir, Onurs ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Budur diyorum, yerinde tespit çok güldüm onu da belirtmeden geçmeyeyim.:D

Son bozduğumdan beri iki adet akvaryum yaptırıp vaz geçtim, paralarını da odemistim. Allahtan şirkette kurmuşuz bir tank yoksa uçardı o da çoktan. temo10

seaman038, basma tulumba, Onurs ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    basma tulumba ve Burcu bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ben bilmem. Tankı kurarım 10 dk ,içinde eski canlılarımın tamamını atarım. Şimdiye kadar hep böyle oldu bu.
    Yeni tankım 1.5 mt, eskisi 65 cm 130 lt idi, yeni tanka geçişte 1 tane dahi canlı kaybetmedim. Bende dış kabuk değişir, canlı hayatı aynı kalır :)

seaman038, Karakus ve veysel bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hadi len :)

veysel bunu beğendi.
  9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Konu başlığını okuyup içeriğe bakmaya gelenleri 20 bin watt lık bir aydınlanma bekliyor.:)

veysel ve Karakus bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    temo17

Ontheway bunu beğendi.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ankara tayfa şahit abi :)
    50-35-35 ten 75-40-50 ye,
    75-40-50 den 65*45*45 e,
    65-45-45 ten de 150-55-40 a atladım. Daha şükür ki 1 tane canlı kaybetmedim aktarma sürecinde ;)

seaman038 bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Canlı kaybı olmaması güzel ama 1 sene dolmadan 4 akvaryum değişmiş hala eski tank diyorsun ona laf ediyorum ;)

13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ya tank değil içi eski abi :) Benim için de önemli olan o. Ama 1 seneyi geçti. 14 ay oldu. Ve şöyle ki, 14 ay öncesinden gelen kayalarım hala tankta, mercanlarımın bir kısmı hala o zamandan kalanlar. Neyse dediğim gibi, ben köklü değişimlere girmeye korkuyorum. 130 lt den 350 lt ye geçerken bile tek seferde geçtim, yeni kurulum vs olmadı.
    Yeni kurulum olmadı demek de çok saçma oldu ama, siz anladınız beni :)

seaman038, Nadir, YMR_AY ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ben kendimi çözdüm kaan. Yeni tank kuramiyor değilim ben. Ben eski tankı bozamiyorum. :) Yer de sorunlu olunca olaylar bozuyor beni. :)

Nadir, veysel, Ontheway ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi rsm ile öyle bir başarı elde etmek her yiğidin harcı değil. Hakkınızı vermek lazım. Ben olsam ben de bozamazdım kolay kolay. Ya da yok ya bozardım :)
    Sizin bizimle 1 gün geçirmeniz lazım. Kafaya 1001 türlü tilkiyi salıp, önce hayattan bıktırmamız, sonra da ulan aslında en güzeli buymuş diye ikna edip yarım saatte tank kurulumu için gerekli herşeyi yapmanızla sonuçlanır o gün.

Pennywise ve Onurs bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçen tantuni gününde Onur, aşkın abi ve Erdoğan yeri görünce devam dediler sen hesap et :)

veysel ve Ontheway bunu beğendi.
  17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Mis gibi yeri kedilere kaptır, kal merdiven altında:D Gürültülü bir ps takıp yukarıya gürültü verdirilecek ve aman bu tankın yeri değişse bu ses olmayacak denecek.

Pennywise, Ontheway ve veysel bunu beğendi.
  18. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    İşi uzmanına ^ danışmak lazımmış :)

veysel bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben bozar kurarım dayı işim bu:)', şimdi Levent'in dediği gibi master seviyesinde bir piko tank kuruyorum:D.

Tamamen dıy akvaryum ve aydınlatma sump vs vs.

Ama ps led aydınlatma t5 armatür tekli dozaj pompası dalga motorları kafa motoru vs gibi her bir malzemeyi sandığa kaldırdım dedigim gibi şimdilik. Epey bir elim değmez daha .

Burcu ve Pennywise bunu beğendi.
  20. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Milli servet... yazıktır:D

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş