1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Bitkili Kurulum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Utku Kazancıoğlu tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Utku Kazancıoğlu

Utku Kazancıoğlu

İsim:
    Utku Kazancıoğlu
    Merhaba arkadaslar,

2 şer yillik canli doguran ve ciklet macerasindan sonra bitkiliye gecmek istiyorum. Tum malzemeleri yenileyebilirim elimden geldigince.

Elimde bulunanlar
    100x40x30 akvaryum
    Dis filtre
    İc filtre

Bunlari kullanarak yanina kumu nasil alabilirim? Co2 sistemini fermantasyon ile yapmak istiyorum. Elimde 2 adet florasan var ancak sanirim degistirmem gerekli.
    Dekor olarak ortaya bir adet kutuk ve bitkiliye ilk geciste zorlanmayacagim turden bitkiler istiyorum. Bu konuda gercekten tavsiyelerinize ihtiyacim var.
    Hafta sonu tum ekipmani almam lazim zamanim kisitli ne yazik ki, kum ne almaliyim, ebatlara gore kac kg gider? Gubre kullanmalimiyim ve hangisi olmali? Aydinlatma icin ne onerirsiniz?

Balik olarak ise tetra beslemek istiyorum, belki yanina birde neon ekleyebilirim.

Simdiden tesekkurler.

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Şimdiden hayırlı olsun,güzel bitkili bir akvaryum olur İnşallah...:)

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryumun olculeri hangisi yukseklik 40 cm olan mi? Eger oyleyse 30 cm en cok az olabilir bir bitkili akvaryum icin. Tum malzemeleri degistirme imkaniniz varsa bence guzel bir akvaryum yaptirin. Benim onerim size 60 cm uzunluk 50 cm en 40 cm ise yukseklik cok guzel olur. Benim imkanim olsa boyle bir akvaryum kurmak isterdim. Bitkilide bence yukseklik onemli degil ve az olmasi cok daha guzel birsey isik ihtiyaciniz azalacaktir. Yuksek boylu bitkiler yerine daha dusuk boylu bitkiler tercih edebilirsiniz. Tabi bunlar sadece benim onerim. Bu arada ingilizce klavye kullandigim icin Turkce karakterleri kullanamadim kusura bakmayin. Konuyu takipteyim sizde eski kurulumlari arastirip biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Akliniza takilan sorulara yardimci olmaya calisirim.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  4. Utku Kazancıoğlu

Utku Kazancıoğlu

İsim:
    Utku Kazancıoğlu
    Evet en 30 cm ne yazik ki, akvaryum ve dis filtreyi degistirme imkanim ne yazik ki yok. Bu konuyu bir kac yerde daha gordum, eger uygun olmayacaksa cikletten devam edeyim bos yere masraf ve emek ucmasin daha sonra :)

Takildigim tek konu isik, akvaryum kapaginda tesisat yok. 2 adet dalgic florasan kullaniyordum. Simdi ne almaliyim? Marka ve model tavsiyeleri bekliyorum

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Simdi siz neden zevk alacaksiniz 30cm en bir akvaryum bana su anda bir tat vermez. Ama malesef bende imkanlar cercevesinde 40 cm ile idare etmekteyim. Isik degerleride bitkilere bagli bir konu hangi bitkiler olacak? Kafanizda bir dizayn var mi? Dusuk teknoloji ile mi olusacak yoksa yuksek teknoloji ile mi? Sorulacak cok soru var. Ama sanirsam sizin biraz daha konuya hakim olma ihtiyaciniz var. Bitkili akvaryum emek isteyen bir is. Yapraklari tek tek bakmalisiniz yosun mu var saylangoz mu cikti bu yaprak sarardi yosun sardi cami sil sil bir hal oldum, bu bitki ne zaman buyuyecek, baliklarim neden hep suyun uzerinde yuzuyor gibisinden binlerce soru sorulabilir. Bunlari ilerde sormaktansa simdiden bir arastirmanizda yarar var. Yabaci sitelerdeki yorumlara bakin. Youtube'dan video izleyin. 'set up plant aquarium' yazarsaniz izleyerek anlayabileceginiz videolar karsiniza cikacaktir. Genelde bu videolarda akvaryum boyutu litresi kullanilan malzemeler bitkiler yazar. Onlarida incelemek bir tasarim katacaktir size yoksa kum koyup 5-10 dal bitki dikmek kolay is. Burada 1.500-3.000 TL degerinde isik sistemleri ilede bitki yetistireni bulursunuz 10 TL tasarruflu ampullede yeter ki arastirin ve bir fikriniz olsun.

6. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Eğer akvaryumunuz 30 cm ise 30 cm ile de çok güzel tasarımlar yapılabilinir. Güzel bir peyzaj ve bitkilerin seçilerek alınması ile güzel görüntü olacaktır emin olun.120 litre malzeme kum vs. çıkartırsak 100 litre civarı akvaryumunuz olacak.

IŞIK:
    60-100 watt arası bir ışık yakalayın.Önerileni litre başına 1 watt.
    İlk kurulumda sadece grolüx kullanabilirsiniz. Yosun oluşumunu engeller.
    Yada grolüx ve daylight karışımı kullanabilirsiniz.
    90 cm lik sylvania grolüx ve cool white philiphs flo kullanabilirsiniz.

TABAN:
    Taban olarak ne kullanacaksınız bilmiyorum. Ama sırayla hagen/jbl manado/dere kumu/lav kırığı/aquaclay bunlardan birisini seçebilirsiniz. önden 4 cm ile başlayıp arka tarafa doğru yükselen ve arkada 8 cm kalınlığında bir taban kurun.Tabana 4-5 adet misket gübre ekleyin.

Bitkili akvaryumun en önemli iki koşulu.
    Co2 istemeyen bitkilerle başlayın derim. Mayalı sistemler görünüş olarak güzel olmuyor.

7. Utku Kazancıoğlu

Utku Kazancıoğlu

İsim:
    Utku Kazancıoğlu
    Akvaryumu hazir aldin dalgic lamba icin sadece 2 adet koyma yeri var. Tesisati ayarlayabilim ancak su sicramasi sonucunda herhangi bir problem yaratirmi bilmiyorum. Bulabildigim uygun bir floresan var
    T5 Floresan Aquastar 39 W 85 cm (Sylvania ) 10.000 Kelvin
    2 adet beyaz alsam yeterli olur mi? Ya da benim 80 cm lik 36 w lik 2 tane florasan car beyaz oembe renkli. Bunlari kullanmam yeterlimi?
    Akvaryumu bosaltip temizledim. Yarina kumu temin edip onden arkaya kalinlasan sekilde dizmek istiyorum. 2 adet ortayi kaplayacak sekilde kutuk satin alicam.
    Su olarak cesme suyu mu yoksa damacana suyumu eklemeliyim ilk etepta?
    Acemi oldugum icin cok bilgi gerektirmeyen bitkilerle baslamak istiyorum. Ancak daha sonra bitkileri degistrmek istersem sistemde sorun yasarmiyim?

8. Utku Kazancıoğlu

Utku Kazancıoğlu

İsim:
    Utku Kazancıoğlu
    Olmuşken tam olsun istiyorum ve tavandan asmalı ışıklandırma yapacağım. Aydınlatma olarak 3 adet ' AMPUL FLORESAN AKVARYUM 30W GROLUX ' almak istiyorum. Link. Taban için de 25 kg hagen kum siparişi vericem (53 TL).

Eğer bunlara onay verirseniz misket gübre için tavsiyelerinizi alabilirim. Sanırım istemesemde yüksek destekli bir kuruluma doğru götürüyor beni hevesim.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gubreler icin. yasmut Hagen kumda guzeldi. Isik sistemi hakkinda biraz daha arastirma yapmalisiniz bitkilerin ihtiyaci farklidir o yuzden isik kombinasyonu yapmaniz gerekir. Ayni isik degerlerine sahip bir florasan yerine farkli isik degerlerine sahip 3 florasan daha islevseldir.

1- Grolux
    2- Aquastar
    3- Daylight

Gibi...

Alparslan bunu beğendi.
  10. hknhbb

hknhbb

İsim:
    hakan tarınç
    Merhaba arkadaşlar.yeni bir başlık açmak istemedim .cok uzun süredir forumu takip ediyorum 1 sene öncesine kadar pico bir bitki tankım vardı 2ox20×17 zevk alarak basit bitkiler karides balık ve salyangoz besledim.
    Şimdi daha büyük bir akvaryum kurma talaşı içindeyim. 60×45×35 arkadan sump lü bir sistem üzerine karar kıldım.
    Daha zor olan bakim isteyen bitkilerde görmek istiyorum tankımda.isik konuşu baya karışık.
    Sizden ricam;
    Power led düşünüyorum
    Hazır sistem armatür
    2×3w 6500k beyaz
    1x3w 22000k beyaz
    2x3w 440nm 450nm royal mavi
    1x3w 400nm 475nm mavi
    Toplamda 18 w
    1100 kelvin
    Bu durum sizce bitki tankı için yeterlimidir selamlar

veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ölçüler gayet güzel. Aydınlatmadan maalesef anlamam. Kum çok önemli, ben dennerle kullanıyorum ve tavsiye ederim. Co2 şart.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş