1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Bitkili Akvaryum İçin Taban Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sezer han tarafından 21 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Sezer han

Sezer han

Arkadaşlar merhaba, yeni bir bitkili akvaryum kurmayı düşünüyoruz.
    uzunluk : 57
    genişlik : 27
    yükseklik 31 cm
    Buna uygun taban için bitki toprağı kullanmayı düşünüyoruz, torflu saklılarda kullanılan topraktan.
    Suyu bulandırıp bulandırmayacağı konusunda kararsız kaldım. Kullanan arkadaşlar varsa bilgilerini bizimle paylaşabilirler mi acaba ?
    Bu toprağın üstüne lav kırığı eklemeyi düşünüyoruz.
    Sizin önerileriniz nelerdir ? Güzel ve şık görünmesi ve bitkiler için gerekli olan ıhtıyacı karşılayabilecek bir taban kurmak istiyoruz.
    Şimdiden çok teşekkürler.
    Not : İçindeki kumlar çıkarılacak, aydınlatma olarak 2 adet florasan düşünüyoruz 18 w lık
    Biri dip florasanı biride suyun üstünde olacak.
    Aydınlatma, dekor, taban, bitki konusunda önerilerinizi bekliyoruz. :portaliseviyoruz:

ka2n ve alpayelik bunu beğendi.
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Akvaryumda en ufak alik olmayacak taban hic el surulmeyecekse bulanmaz. Yoksa, bulantinin onune gecemezsiniz. Kurilumdaki bulaniklik elyafla pipoyla vs gecse de ilerde en ufak harekette rezil eder tanki. İlle de torf kullanacaksaniz, az miktarda hindistan cevizi torfu kullanip ustune yeterli kalinlikta bir kum kullanabilirsiniz. Hayirli olsun kurulumunuz simdiden.

alpayelik ve Sezer han bunu beğendi.
  3. Sezer han

Sezer han

Bu akvaryuma kaç kg ve hangi taban malzemelerini önerirsiniz peki ?
    Açıkçası birkere yapıp sonradan uğraşmak istemiyoruz, Ben kendi akvaryumumu çok aceleye getirdim. Bunu adam gibi bir şekilde güzel oalrak kurmak istiyorum o yüzden.

ka2n ve alpayelik bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    En dogrusunu yaparsiniz. Bitkilinin kalbi taban:)
    Kucuk bir tank oldugu icin katmanli taban onermem.
    High tech yapacaksaniz jbl aquabasis ustune, uygun boyutta, hosunuza giden renkte, suya salinim yapmayan bir kum ya da low tech bor tasarim icin sadece kum ve tablet-misket gubre kullanabilirsiniz.

Sezer han ve alpayelik bunu beğendi.
  5. Sezer han

Sezer han

Low tech yapmak mantıksız bence, çünkü ileride bol ışık isteyen bitkilere geçmeyi düşünürsek, taban değişimi zor oluyor bildiğiniz gibi.
    High tech yaparsak, kaç kg yeterli olur sizce ?

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tabana gore lt ht diyemeyiz. Beslemek istediginiz canlilara gore konusalim. Simdi , tutup da saz beslemek icin aquabasis kullnmak da gereksiz olur. Kg degil de lt hesabi bakalim.Onlerde 4 arkalarda 7cm desek ortlama 5.5 cm. 50#27#5.5 yani 7.5 lt kum isinizi gorur. Hagen alirsaniz ortalama 10kg a tekabul eder sanirim.

7. Sezer han

Sezer han

6 kg hagen, 5 kg kadar da, lavkırığıdan biraz daha ince taneli, köşeleri keskin olmayan, görünüşüde güzel bir kum aldık.
    Şuanda taban çok güzel bir kalınlıkta,
    Bitki olarak öneriniz nelerdir ? Akvaryumun fotoğrafını birazdan koyarım.

Sayfayı Paylaş