1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir tank düşünüyorum..

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde syucel tarafından 24 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Yeni bir tank düşünüyorum..

Dizayn çok hoş,
    Alternatif çözüm üretebilirmiyim diye düşündüğümde aşağıdaki fikir geldi nedersiniz bilemiyorum?

Normal Dikdörtgen akvaryum yapıp, sığ bölge ile derin bölgeyi bir cam kayıtla geçerek ve sığ bölgenin altına kayıt yüksekliğince kum doldurarak bu görüntü elde edilemez mi? İstersek kum bölgeyi gene dolap kapağı ile kapatabilriz.

Tabiki sığ bölümün altındaki dolap yüksekliği azalacaktır ama hem mukavemet şüphesinden kurtulmuş olunur hem de derin kumun pozitif etkisini de sağlamış oluruz. Tabi kayaların belirli bir süre sonra kuma batması gibi bir durum olur mu? Diğer dezavantajları varmıdır incelemek gerekir.

syucel bunu beğendi.
  2. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Evet böyle bir uygulamada yapılabilir, öneriniz için teşekkürler. Hatta o bölüm strafor ile yükseltilip üzerine kum eklenip yine dolap kapağı ile kapatılabilir.
    Ben mevcut olan dolabı ve sol taraftaki boşluğu kullanmak için böyle bir tank yapmak istiyorum. Ama yeri olmayanlar için gerçekten güzel bir öneri. :)

3. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Bugün nette gezerken böyle bir uygulama daha gördüm. Fakat bu tank iki parça olarak yapılmış. Alt bölümün yan camı uzun tutularak uzun bölümün alt camına kuşak atılarak yapılmış.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

2 ayrı tank gibi yapmak bütün güzelliği bozuyor bence.

5. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Evet Halil haklısın bende bu şekilde düşünmemiştim. Sadece kuşakları göstermek için fotoğrafları ekledim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kuşaklar sağlam atılmış bence de.

7. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Bir çizimde ben yaptım ve camların ölçülerini çıkarttım.
    Alttaki doksan derecelik bölümü Halil'lin çizdiği gibi yapıp, kuşakla destekleyeceğim.
    Tankın içe doğru derinliği net 50 cm. olacak o yüzden taban camlarını 52,4 cm. yaptım.
    Cam kalınlığı 12 mm.

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Güzel bir çizim olmuş Serdar abi, Ayrıca ölçülerde hoş. Deniz akvaryumlarına mı özgü bilmiyorum ama yukarıda eklediğin resimlerdeki gibi tabanda çoklu borularla pek çok tuzlu akvaryumuna denk geldim. Sende böyle bir sistem mi düşünüyorsun?

9. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Teşekkürler Bekir. Geri dönüşü soruyorsun herhalde, fakat ben dönüşü yine klasik üstten yapacağım. Tank içerisinde 2-3 tane dalga motoru koyup sirkülasyon sağlayacağım. Bu tarz tanklar hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadım, o yüzden alttan geri dönüş yaparak pek riske girmek istemiyorum.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence de çizim amacını çok iyi yansıtmış. İlginç bir akvaryum olacak faaliyete geçerse.:)

syucel bunu beğendi.
  11. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Sagol ustad.Ciddi olarak sardim bu tanka, bir aksilik olmazsa hayata gecirecegim bu projeyi.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eğer paylaşırsan çok keyifli olacaktır ilerleme takibi. İlginç diyorum çünkü malum biliyoruz ki genel akvaryum şekilleri aşağı yukarı aynı hep. Farklı tarzlar ufuk açıyor veya ilgiyi fazla çekiyor diyelim.

İnşallah dilediğin gibi olur.

syucel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş