1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Başlayanlar için Japon Balıkları

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde acebibbi tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. acebibbi

acebibbi

İsim:
    açelya atmaca
    Merhaba, 2 gün önce yaklaşık 2 cm boylarında 2 tane japon balığı aldım. Fanus kullanıyorum yaklaşık 2lt hacimde ve her gün 1 er tane kuru yem veriyorum. Balıklarımdan biri ince ve uzun, diğeri ise daha kısa ve tombul. tombul olan ince olanın da yemini yiyor :) Günde 1 saat kadar güneş görebilicekleri cam kenarına koyuyorum. hem onlara nasıl bakmam gerektiğini , hem de nasıl yaşarlar ne yerler, cinsiyetlerini yaşlarını nasıl anlarım henüz minicikler , onları sizlerden öğrenmek istedim. Yardımcı olursanız teşekkür ederim :)

Bir de balıklar suyun ya dibinden yüzüyolar ya da tam yüzeyinden bunun nedenini bilen var mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: yeni başlayanlar için japon balıkları

Fanus ortamında olan Japon balıklarının zaten o iki seçenekten başka birini kullanma şansı yoktur. Balıklarınıza daha uygun bir ekipmanları olan akvaryum hediye edin mutlu olsunlar. Ben yine de anlam veremediğiniz hareketlerinin cevabını yazayım:

Fanus olduğu için bir yerden oksijen almak zorunda ve tek şansı olan atmosfere yönelme eğilimi.

Yem yemesi gerektiğinden tabanı araştırma eğilimi.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. acebibbi

acebibbi

İsim:
    açelya atmaca
    Cevap: Yeni Başlayanlar için Japon Balıkları

Teşekkür ederim :) Peki tombul olan balığın diğerinin yemini yemesini nasıl engellerim?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Böyle bir uygulama yok. Hızlı ve sağlıklı olan daha çok yer ve yaşar.

5. acebibbi

acebibbi

İsim:
    açelya atmaca

Çok teşekkürler bilgilendirmeniz için.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Japon balıkları akciğer solunumu yapıyor diye biliyorum. Ne kadar doğrudur bilemem öyle bir ortamda oksijene ihtiyaç duymalarına gerek yok. Zaten oksijeni atmosferden alacaklar. Zaten soğuk suda yaşamalarında sebebi o. Vücut sıcaklıklarını ayarlayabiliyorlar kendileri. Ama diğer balıklar solungaç solunumu yaptıgı için ayarlayamıyor.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Fanusta japon balıkları bakılmaz ve fanuslar, balık bakmak için üretilmiş nesnelerden çok, içerisine bitki yada kuru bakliyat koyabilelim diye kapaklı modelleri bile vardır. Ona iyi bir hayat vermek için satın aldığınız japon balığınıza, daha fazla eziyet çektirmeden, ona daha rahatça yüzebileceği bir ortam hazırlamalısınız. Fanusun dışbükey yapısı itibari ile dünyayı garip görmesi bile hayvana işkence geliyor olabilir. Sazansıgillerden olan japon balıkları, gölet balıklarıdır. Fanus bu hayvanın doğasında var olan havuz ve göllere oranla çok çok küçüktür. Bunu bilmediğiniz için size kızıp yazmıyorum bunları, aksine; bilgilendirme açısından yazıyorum.

Sonuç olarak balık beslemek, içerisine yem atıp belli bir miktar çeşme suyunu direkt olarak o fanusun içerisine doldurup onu izlemek değildir. GÜneş almasını istemenizden, ona daha iyi bir hayat sunmak istediğinizi var sayarak, öncelikle akvaryum döngüsü ile ilgili (hobiye başlangıç portalında mevcut) bilmeniz gerekenleri okuyup, su biyolojisi hakkında fikir sahibi olduktan sonra balığınıza daha iyi bir ortam hazırlayacağınızı umuyorum.

Araştırma yapın, forumumuzda yararlanacağınız kanaklarımız oldukça fazla. Araştırmaktan, okumaktan çekinmeyin ve japonlarınıza hep birlikte daha iyi bir ortam hazırlayalım.

ilo840, Heliak, kerem11 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. acebibbi

acebibbi

İsim:
    açelya atmaca

cok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.. balıklarıma 50cm lik bir akvaryum aldım ve bir de motor aldım. dondurulmuş canlı yemler bezelye ve ıspanak vermek niyetindeyim.

9. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Fanusta yukarı çıkıp sanki sudan bir şey yiyor.Gibi yapması yukarıdan hava almaya çalışması hareketi olabilir.Yukarıdan hava almaya çalışarak balık zorlanır ve balığın hava kesesi şişer ve çok şişerse balık ilk önce ters yüzer sonrada ölüme doğru yol alır.Balığınıza akvaryum almanız iyi bir şey.Japon balıkları çok hava olan ortamı severler ve akvaryumunuzun diğer ölçülerini yazarsanız daha iyi bir cevap verebiliriz fakat keşke akvaryum almadan önce konu açıp ne kadar lt de akvaryum almalıyım,içine ne koymalıyım gibi soruları almadan önce sorup daha iyi bir akvaryum alabilirdiniz.Japon balıkları için 70 lt akvaryum yeterli fakat onlar daha yüksek hacimli akvaryuma çıktıklarında daha güzel görünüyorlar ve hareketli oluyorlar.

10. milivra

milivra

İsim:
    isa güzel

Merhaba yeni konu açacaktım ama başlığı görünce burdan sorayım dedim.Ben bugün 3 tane japon aldım akvaryumum yaklaşık 20 lt sanırım birde hava motorum ve dipte de çakıllarım var arkadaşımdan aldım hepsini.Daha yeni başladığım için bir kaç sorum olacak üstadlar.

Nasıl ne ile hangi sıklıkta beslemeliyim.
    Hava motorunu ne sıklıkta çalıştırmalıyım.
    Dibe kum gerekiyoR rmu alsam sorun olur mu?
    Isıtıcı almam gerekir mi?
    Birde başka balıklarda almayı düşünüyorum hangi türü tavsiye edersiniz ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Japon balıklarınıza suyu bozmayacak, suyu renklendirmeyecek kaliteli yem alın, hacim düşük sorun çıkmasın. Tetra, Sera gibi markalar iyidir. Günde ikikez beslemeniz yeterli sabah, akşam olarak. Isıtıcı gerekmiyor ama başka balık alırsanız gerekir. Hava motorunuz sürekli çalışmalı. Dibe ince taneli kum eklerseniz fena olmaz, severler.

12. milivra

milivra

İsim:
    isa güzel

Temel hocam çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sağ olun.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Rica ederim. Trabzon'dan hemşerim yazmış yazmaz mıyım ? Bıldırcın zamanı gelsin direk ordayım.

14. milivra

milivra

İsim:
    isa güzel

Trabzon'lu değilim ama Trabzon'da öğrenciyim. Ama artık memleketim olarak görüyorum çok sevdim çok güzel bir yer hem kendisi hem insanı.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş