1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryumum (yine aşama aşama fotoğraflı)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 1 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Yeni bir akvaryum kurdum. Bir haftadır falan bununla uğraşıyorum. Amacım cüce vatoz üretmek... Bundan dolayı dekorsuz bir akvaryum yapmayı planlıyordum, ama içimdeki "sucul bahçıvan"a yine engel olamadım ve bitkili bir akvaryum yapmaya karar verdim.

Akvaryumu bizim Cavit verdi. 70 küsür litre... Irmaktan üzeri hazır yosun kaplı kayalar topladım, cücelere yuva olabilecek birkaç yer ayarladım, balıkları ekleyene kadar dekorasyonda ufak tefek değişiklikler yaptım.

Balıkları bugün salmaya başladım. İki adet genç cüce vatozu buraya ekledim, diğerlerini (damızlıklardan bazılarını) önümüzdeki günlerde buraya salacağım. Bunun dışında orijinal endler balıklarımı da buraya saldım, çünkü karides akvaryumumda yaşayan endler balıkları karides yavrularına artemia muamelesi yapıyorlardı.

Hazırlık ve temizlik faslı:

Alan incelemesi (kaya falan toplamak için):

İlk gün:

Yeni dekor çalışmasından sonra:

Endler balıklarımızı ve iki adet yavru vatozu (artık yavru da sayılmazlar, iki aylık oldular) saldık akvaryuma.

Kur esnası:

Dişi Daltonlar:

Öylesine bir görünüm:

Gelişmeleri buradan paylaşırım, şimdilik bu kadar...

Muzikopat, ozgun_cyprus, 10.KÖY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Paylaşımımız için teşekkür ederim üstad. Bir şey dikkatimi çekti. Akvaryumu banyoda sabunla mı yıkadınız? Bunun bir zararı yok mu? Bilmediğim için soruyorum.

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Akvaryumu "Loc" adlı bir malzemeyle temizledim, temizledikten sonra da iyice duruladım. Genelde böyle yaparım. Bu ürün zararsız bir ürün, yani bu ürünü kullandıktan sonra artan suyu saksı bitkileri için bile kullanabiliyormuşuz (öyle deniyor, ama ben hiç denemedim).

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Evet bu ürünü duymuştum. Fakat hiç tatbik etmedim. Bende bir terriyer var. Onun temizliğinde kullanmayı düşünmüştüm. Nereden edinebiliriz?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık yine güzel bir akvaryum çıkmış ortaya. Doğal alanlar yine iyi gözlemlenmiş ve yine uygun malzemeler alınarak ortaya güzel bir akvaryum çıkmış. Üretiminde başarılı olursa güzel olur inşallah.

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Eşim bunu evin genel temizliğinde falan kullanıyor, akvaryum kurarken de tank yıkarken ben tırtıklıyorum. :)

Şuradan bakabilirsiniz, ama sanırım zor bulunan bir ürün:

http://www.amway.com.tr/catalog?category=1094

Sağ olasın Temel Hocam, beğenmene sevindim. :)

--- Ekleme; ---

Bu arada kurumuş ve ağaçtan düşmüş meşe veya çınar yaprakları koyacağım tabana. Çok değil, 4-5 tane... Dekorasyonda ilginçlik olur, suyu da daha uygun hale getiriyormuş, ama ben bunlardan hiç kullanmadım daha önce. Ne dersiniz?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Maaşallah Onur Hoca'm gene döktürmüşsün, çok beğendim.

Ellerine sağlık.

8. balyoznuri

balyoznuri

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Aytekin Öztürk
    Onur bey güzel paylaşım olmuş elinize sağlık.Bende dereden aynı sizin bulduğunuz bitkiyi alıp akvaryuma eklemeiştim.Güncellemede konu silindi devam edemedim.Bu bitkiler soğuk suya adapte olduğu için bende 2 haftada çürüme görüldü.Umarım sizinkiler dayanır.Dekorda çok doğal gözüküyor tebrikler.

9. görkemtemel

görkemtemel

Hasan bey merhaba :) Köpeğinizi o temizlik maddesiyle yıkamayın ,hayvanların tüyleri için pek uygun değil :)

Onur bey harika bir akvaryum olmuş ,alan incelemesi yaptığınız yerde gerçekten müthiş :)

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Katılıyorum,kesinlikle içeriğinden emin olmadığınız temizlik maddesi yerine bildiğimiz arapsabunu kullanabilirsiniz veya bebe şampuanı.

11. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Yalnız ben "Loc" isimli ürünün köpeklere zarar vermediğini bizzat telefon ile firmayı arayarak öğrenmiştim. Ama fiyatları biraz tuzlu. Hatta kataloglarıda vardı bende. Akvaryum bile bununla yıkanabildiğine göre sorun olacağını düşünmüyorum.

12. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sağ olun arkadaşlar.

Bahsi geçen temizlik ürünü biraz pahalıca bir şey, ama doğaya zarar vermiyor. Ayrıca konsantre bir ürün olduğu için aslında uzun vadede ucuza bile geliyor.

13. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bu arada resimlerini gördüğümüz yer Bileceğin neresi.Eşim bilecikli ama sorsam bilmez şimdi, 5 yaşında istanbula gelmiş.Bende size sorıyım dedim.2 ay sonra gitme ihtimalimiz varda.

14. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Fotoğraflardaki bölge, Bozüyük'ün Karasu Irmağı'dır.

Bu sobacıda yaptırdığım kapak:

Bunlar da sonbahar teması:

Çınar yaprakları nasıl durmuş? Bahçeden topladım. İyice yıkadım, kaynar sudan geçirdim ve akvaryuma koydum. Daha da yabani bir hava kattı.

Paludaryumdaki vatozları bir türlü yakalayamıyorum. Bir tanesini yakalayabildim, bir saat kadar uğraşıp yakaladım onu da. Bu sıpaları nasıl yakalayabilirim sizce? Paludaryumun hacmi ve dekorasyonu kaçıp saklanmaya o kadar uygun ki, en sonunda oltayla yakalayacağım kerataları.

ozgun_cyprus, 10.KÖY ve kerem11 bunu beğendi.
  15. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Dün gece paludaryuma baskın yaptım ve vatozları yakaladım. Paludaryumda bir çift damızlık bıraktım, geri kalanını -uzun ve yorucu bir uğraştan sonra- yakalayabildim. Çok uyanıklar, çok hızlılar ve paludaryum da kaçıp saklanmaya elverişli olduğu için tuzak kurmak zorunda kaldım. Bir filenin içine soyulmuş bir salatalık bıraktım ve aydınlatmayı loş hale getirip beklemeye başladım. Yakaladım, ama bunlar yakalandıklarında ağın içinden dikkatlice çıkarmak gerekiyor. Dikenlerini açıyorlar ve ağdan çıkarmak epey zorlaşıyor. Bu arada ben vatozlarla tepişirken maalesef bir yavru endler de sanırım arada kalarak öldü.

Vatozları yeni akvaryuma saldım, yuvalık alanlara girdiler hemen. En iri ve baskın erkek şu anda testinin içinde. Diğerleri de kayaların altlarındaki boşluklarda takılıyorlar.

Öte yandan, bu akvaryum yakında endler balıklarıyla dolabilir. Bizim erkek endler bir dakika olsun boş durmuyor. Dişilerin birini bırakıp öbürünün peşinden koşturuyor.

Arka plana da siyah bir karton ayarladım.

Yeni fotoğraflar çektim.

Kayalık alanda saklanan bir vatoz:

Yavrulardan biri (kendi üretimim yavrulardan iki tanesini de buraya salmıştım):

Dişi endler balıklarımızdan biri:

İki adet genel görünüm:

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Müthiş ,kahverengi tonlarını çok güzel yansıtmışsınız:heyo:

17. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sağ olun Teoman Bey, "sonbahar" konulu bir çalışma oldu bu. :)

18. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Başkasının akvaryumuna yaprak düşse çöp olur ama üstadların eline geçince müthiş dekor oluyor tebrikler hemşo

19. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Hamza bunu beğendi.
  20. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN