1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yedigöller - BOLU

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Kısa tanıtım:

Doğanın bizlere sunduğu en güzel değerlerden birini elimden geldiğince, dilim döndüğünce anlatmak istiyorum.

Yedigöller, Bolu'da bulunan bir doğa harikasıdır. Dereleri, şelaleleri, içmeye doyulmaz suları, uçsuz bucaksız ormanları ile adeta saklı bir cennettir.

Buradaki göller, yeraltından ve yerüstünden birbirine bir şekilde bağlı olan 7 adet gölden oluşmuştur. Bu göller; Sazlıgöl, Küçükgöl, Büyükgöl, İncegöl, Deringöl, Seringöl ve Kurugöl'dür. Yedigöller, bir vadi üzerinde yer alır ve vadiden kopan kütlelerin vadiyi yer yer kapatması ile oluşmuştur.

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Yedigöller, fotoğrafçılar için de büyük öneme sahiptir. Özellikle sonbahar aylarında fotoğrafçıların akınına uğrar.

Göllerin etrafında yürüyüş yolları, patikalar bulunur. Bu bölge, çeşitli doğa sporları yapmaya son derece müsaittir. Bisiklet, doğa yürüyüşü gibi sporlar yapılabilir ve belli kurallar dahilinde balık tutulabilir. Göllerde alabalık ve sazan ailesinden çeşitli balıklar bulunmaktadır. Etrafta ayrıca kamp ve piknik alanları da bulunmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı bungalov evleri de mevcuttur.

Yedigöller'e nasıl gidilir?

Ankara-İstanbul Karayolunun Yeniçağa çıkışından E5 Karayoluna sapılır ve Zonguldak-Mengen yolundan "Yedigöller" tabelasını gördükten sonra tabelanın gösterdiği yöne dönülür. Yolun bundan sonrası biraz zorludur, fazla hızlı gidemezsiniz.

Yedigöller'e giriş ücretlidir. Şu anda hatırlayamıyorum ama fazla bir şey değil. Bu ücret, Milli Parklar Müdürlüne gitmektedir. Girişte bir otopark vardır.

Yedigöller'de Nerede Kalınır?

Yol boyunca var olan motel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Çeşitli Fotoğraflar:

Yedigöller yolunda dağlık alanda (aslında her taraf dağlık alan orada :)) yüksekçe bir kayalığın tepesine bayrak dikilmişti. Hemen gidip tırmandım. TÜRK BAYRAĞI olurdu da fotoğraf çekilmez miydi? :) Buyrun:

Üstümde Iron Maiden tişörtü varken, kayalara da tırmanmışken, "heavy metal" işareti yapmadan da olmaz:

Dolana dolana vardık Yedigöller'e. Burası Deringöl ve gölün ortasında suyun yüzeyindeki bitkiler Potamogeton natans:

Potamogeton natans bitkilerinden birine yakın bakış, arka planda belli belirsiz görünen kurbağa larvalarına dikkat:

Potamogeton natans bitkilerinin olduğu Deringöl'de cabomba gibi bitkiler de vardı. Ceratophyllum demersum bitkisinin aynısı gibiydi ama daha ince ve daha narinlerdi. Sanırım Ceratophyllum submersum... Bu da aynı göldeki tatlısu salyangozlarından biri:

Büyükgöl'de çok miktarda alabalık vardı:

Şelaleler kısmından görüntüler, flaşsız çektiğimden bulanık oldu biraz:

Çok güzel bir bitki:

Bitkinin sporlarından dolayı eğrelti diyeceğim ama eğreltiye de benzemiyor, bunlar da sporları:

Şelalelerin yukarı kısımlarından (epey tırmandım) bir başka görüntü:

2. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Yedigöller - BOLU

Burası da çok güzel bir yer ama daha gitmek banada nasip olmadı.
    Yolu çok bozukmuş.Asfalt değilmiş.Doğal ortam bozulmasın diye de asfalt atmıyorlar.
    Pisagor üçgeni varmış birde duyduğuma göre orda.. burda:gif

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Yedigöller - BOLU

Üçgeni bilmem ama, yol konusunda haklısınız. Gitmek -eğer arada bir arabayı durdurup o dağlarda fotoğraflar çekinmek ve etrafa bakınmak isterseniz- bir ya da bir buçuk saati bulabiliyor. Bolu'da, ama Bolu'ya bir hayli uzaktır.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yedigöller - BOLU

Kurban olayım o bayrağa. İnşallah altında resim çekmek bana da nasip olur Onur abi. Paylaşım için gerçekten teşekkür ederim. Sayenizde memlekette neler var onları öğreniyoruz.

Sayfayı Paylaş