1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yavru Astronot Balıkları Dipte Hasta Yan Yatıyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde hercumerc tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Herkese merhaba kendimi tecrübeli bir hobici zannederdim fakat bugün tür değişikliğine gidip astronot alana kadar.

Bugün 5 tane 5 cm astronot geldi bana. 4 saat sürmesi gereken yolu 20 saatte geldiler 2 litrede neyseki oksijen basılmıştı. Yapılması gerektiği gibi balıkları suya alıştırdım ve koydum.

Balıklardan bir tanesi birdenbire beyaz benek oldu ve dipte hareketsiz yatmaya başladı. Diğerleri normaldi. Bir saat hasta balığın düzelmesini bekledim fakat olmadı. Bu balığı bir damacanaya aldım. Litre basına bir damla olmak üzere yirmi damla metilen mavisi damlattım. Isıtıcı ve hava motoru koydum, damacanaya bez kapattım ve karanlıkta bıraktım. Beş saat sonra benekler kayboldu ve ana tanka attım, fakat ana tanktaki balıkların hepsi suyun dibinde duruyordu. Bütün balıkları pamukla ıslak pamukla sildim ( öyle yapmamı söylediler) ve ana tanka da 160 litreye kırk elli damla metilen mavisi damlattım. Sıcaklıgı 28 e sabitledim filtrelerin süngerlerini çıkarttım ve çalışır vaziyette bıraktım, ışıkları söndürdüm.

Başlıkta dediğim gibi hepsi yan yatıyor ve zor nefes alıyorlar. Vücutlarında herhangi bir şey yok sizce ne yapmalıyım ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Furkan öncelikle. Balıkları ıslak pumukla silmek neyin nesi anlamadım, inanılmaz zorlama olmuş tüm anlattıkların.

Ana tank koşulların neler?

Filtre sistemi nedir ve ne zaman kuruldu?

Ana tank dediğin akvaryumun suyu nasıl hazırlandı bilemiyorum. Bu durumda yapman gereken eğer akvaryum suyun suyun eski ise biraz su değişimi yapmak, ısıyı 28 derece civarında tutmak ve bir tatlı kaşığı sirke ekleyerek ve yine bolca oksijen vererek dinlenmeye bırakmak kanımca.

hercumerc bunu beğendi.
  3. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hocam akvaryumdaki su 10 günlüktü fakat iki gün önce yüzde otuz su değişimi yapmıştım.
    sıcaklık 28 de sabit akvaryum hacmi 160 litre. saatte 600 litre su basan iç filtre ve satte 480 litre su basan bir filtre ve bir tane hava motoru var. filtrelerin süngerlerini çıkarttım. filtreler üç aydır akvaryumda ve temizlenirken akvaryumdaki suyla temizliyorum musluk suyuyla değil.
    160 litre suda 16 çay kaşığı kaya tuzu da var.
    bu durumda ne kadarlık su değişimi yapayım ? yarım gün dinlenmiş su var elimde sadece.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elindeki suyu hemen kullan ve o kadar değişim yap. Pamukla balıkların mukozasını çok çok zayıflatmışsın, bir de kaya tuzu gibi yakıcı maddeler ilave edilmesi hiç olumlu hareketler değil. Bu açıdan elindeki suyu kullan bence.

hercumerc bunu beğendi.
  5. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hemen yapıyorum hocam. Peki metilen mavisi ne kadar kullanmalıyım? Suyu yüzde yüz mü değiştireyim?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır elindeki dinlenmiş hazır su kadar değiştirmen yeterli, tamamını değişmek daha çok zorlar. Metilen mavisi gereksiz bir tatlı kaşığı sirke eklersen.

hercumerc bunu beğendi.
  7. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Elimde 160 litreden fazla dinlenmiş su var. yüzde elli değiştiriyorum o zaman. suan tankın 3 te biri boşaldı hocam.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Devam mücadeleye.

hercumerc bunu beğendi.
  9. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    tam yüzde kırkı boşaldı hocam. Muslugu açtım yavaş yavaş doluyor kumuu kaldırmıyor su. iki tane ısıtıcı var 28 e ayarladım dolan suyu ısıtıyor iç filtrenin büyük olanını açtım sadece. boşalan suyla iç filtreyi yıkadım. Şuan dört balık kendine gelmiş gibi yüzde on taze su eklendi fakat biri fena durumda.

10. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Üzüm sirkesi olurmu ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Işıkları kapalı tutman iyi olur, saklanacak alan yoksa dekor vb akvaryumun üstünü kapat, yahut varsa kiremit saksı ekle iki adet. Bu kadar Stresten hayvanlar haşamat olmuştur.

Bir tatlı kaşığı üzüm sirkesine devam.

12. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Dekor olacak volkan taşım fazlasıyla mevcut. 4 balık gayet mutlu bir tanesinin yaşadığını solungaçındaki ufak hareketen farkediyorum yan yatıyor.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Devam o zaman mücadeleye.

İşleri bitirip yat uyu Furkan, akvaryumdan el ve ayak çekilmeli.:)

hercumerc bunu beğendi.
  14. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hocam bin kere teşekkürler yardımlarınız için su dolunca kapağını kapatıp bırakıyorum. İnşallah düzelir.
    son mesajınızın tersten okunuşu "yat uyu furkan kurtulayım senden" :):) çok sağolun hocam iyi geceler :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Furkan son durum nedir? balıklar ne durumda?

hercumerc bunu beğendi.
  16. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hocam bir saattir bende akvaryuma bakmaya çalışıyordum, balığı ölü bulmaktan korkuyordum. korktuğum başıma geldi, balığın beyaz beneği tamamen geçmiş ama kendisi hayatını kaybetmiş. diğer dört BAlığın maşallahı var gayet hareketli ve iyiler. . .

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir fire ile iyi yırttın gene. Sağlıkla besle inşallah.:)

hercumerc bunu beğendi.
  18. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    İnşallah hocam herşey için teşekkürler. . .

19. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Geri kalanları sağlıklı şekilde büyütürsün umarım:nazar:

Sayfayı Paylaş