1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yabani Salyangozlar

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Desert Falcon tarafından 9 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Salyangozlar ! Bazıları sever,bazıları nefret eder ama çoğunluk onlar hakkında çok şey bilmezler.Salyangozlar çok güzel yaratıklar,bu konu da onlar hakkında ve gerekirse onlarla nasıl mücadele edebileceğimiz hakkında...
    Salyangozların minareden tutun elma,havuz salyangozuna kadar birçok çeşidi var.Bazıları akvaryuma yararlı bazılarıysa bitkileri yemekten başka bi işe yaramazlar.Çok dayanıklı canlılardır köklerini kurutmak da bir o kadar zordur.Asıl sorun akvaryumcuların dediği gibi ''çılgın gibi tekrar ürüyorlar''.Bugüne kadar bundan daha iyi tarif edemiyordum onları...

Bazı akvaryumda yeri olmayan salyangozlar yapış yapıştır.Bazılarıysa akvaryumun olmazsa olmazları.Aslında bunlarla ilgili asıl problem insanların bu konuda bilinçsiz olması...İnsanlar onların dışkı yemelerini umuyor ve onlar hiç birşey yemiyor sadece ürüyor gibi gözüküyorlar.Salyangozların fonksiyonu yenilemeyen yemleri yemek(çok küçük partikül şeklinde),dışkıları yemek değil !!!Salyangozlar kedi balıkları gibi,dışkı yemezler ! Eğer dışkı yemediklerini bilirseniz fonksiyonları hakkında kafanız karışmaz.

Salyangozlar omurgasız canlılardır.Çoğu salyangozlar yumurta yaymalarına rağmen çok az türü canlı doğurur.Üremek için partnere ihtiyaçları vardır yani eşeyli ürerler.Çoğu yüzeye çıkıp atmosferden solunum yapabilir.

Bunlar hakkında birşeyler bilen kimselerin ana problemi bunların kontrolünü sağlamaktır! Yukarıda dediğim gibi çılgınca ürerler,diğerlerine benzemezler.Bunları kontrolde tutabilmenin en etkili yolu salyangoz yiyen balık almaktır. Clown loach'lar (Makrakanta) bunu iyi yapabilirler.

Popülasyonlarını azaltıp hepsini akvaryumdan silmenin yolu budur,2 ay sonra kontrol altına alırsınız.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  2. Desert Falcon

Desert Falcon

Ynt: Yabani Salyangozlar

Clown loach 'ın ne olduğunu bilen arkadaşlarımız belirtirlerse türkçesini yazarız bir tür adı olduğundan onu çeviremedim.Bi tür balık.

Yazar kısa,kabaca bilgiler vermiş salyangozlar hakkında.Ben Türker arkadaşımızdan kumu havalandırdığı gibi yararlarını da duymuştum.

3. Ynt: Yabani Salyangozlar

Clown loach =Botia macracantha'dır.
    Saygılar.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Özellikle minare salyangozlarının kuma girip çıkarak kumu havalandırdığını ve kumun içinde ki organik atıkları tüketirken, besinlerinde bitki köklerine ulaşmasına yardımcı olabileceklerini biliyorum.
    Ama yabani salyangozların üremek için partnere ihtiyaçları olduğunu pek düşünmüyorum açıkçası. Çünkü bunlar çift eşeyli canlılar. Dolayısıyla kendi kendilerini dölleme özelliğine sahipler.

Aşağıda ki linkte makrakanta hakkında kısa bilgiler mevcut. Makrakantanın boyuna göre salyangozları tüketebildiğini biliyoruz. Bu konuda tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlarımızda yorum yapabilirse seviniriz :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  5. Desert Falcon

Desert Falcon

Sonuçta birisi tarafından kaleme alınmış türker abi.Yanlış da olabilir.Belkide kendi akvaryumunda tecrübe ettiği başka bir tür yabani salyangozdur.Bizim sulardakinin eşeysiz olduğunu biliyorum benimkinde hiç yoktular birden patladılar.Evet Makrakantaymış ama ben şimdi Düzenle seçeneğini aktifleyemediğim için Modlardan rica ediyorum anlaşılabilir olması için Makrakanta yazalım.

6. axu2

axu2

Eşeyli ürerler doğrudur partnere ihtiyaçları vardır. Ama bir kez kendi cinsinden bir salyangozla karşılaştıktan sonra ondan aldığı spermlerle 6 ay sonra bile kendi kendine döllenmiş yumurta çıkarabilir. Buda eşeysiz ürediklerini sanmamıza neden oluyor.

7. Desert Falcon

Desert Falcon

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi gerçekten çok yararlı oldu.

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hocam bütün salyangozlar mı eşeyli ürer? Elma salyangozları eşeyli ürer, hatta forumda cinsel organlarını gösteren fotoğraflar bile mevcut, fakat bu yabani salyangozlar akvaryumlarımıza bitkilerle giren salyangozlar olmuyor mu? Onların çift eşeyli olduklarını biliyorum, acaba yanlış mıyım?

9. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Adi salyangoz hermafrodit özelliktedir. Yani hem dişi ve hemde erkeklik organı aynı salyangızda mevcuttur. Fakat yine de çiftleşmeleri gerekmektedir. İki tanesinin bir araya gelmesi yeterlidir. ;)
    Saygılar...

Sayfayı Paylaş