1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yılların sevdası bizimkisi

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde ORGO tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Merhabalar;
    Bugün sizlere yıllardır uğraştığım hobinin kısa bir özgeçmişini sunmak istiyorum.
    Yıl 2005;
    Başladığım yıl.Bir gün yan komşumuz,gel sana birşey göstereceğim diyerek yanına çağırdı,gittim bir baktım küçük bir akvaryum içinde iki adet japon o gün o balıkları uzun süre izledim.Bir gün annemin bulaşık yıkadığı kabı ödünç alarak,akvaryumcuya gidip iki adet japon aldım,eve getirdim,oldu bittiye getirdim hemen,birşey demediler.Ertesi gün gözüme az gözüktü gidip dört tane daha aldım,altı adet balığım oldu.Bunlara bir ay süre kadar baktım,tabi sonunda öldüler.O zaman ki her hobicininki gibi bilgisizliğimiz yüzünden.Velhasıl kabı büyültüp,bir kova edindim,tekrar balık aldım,kovada daha erken öldüler japonlarım....
    Yıl 2006;
    Artık akvaryum denen bir şeyin olduğunu öğrendim.İşimde ilerlemek istiyordum.Bir kaç gün para biriktirip annemlerden gizli akvaryumcuya gidip,annemlere söyleseydim kesin aldırtmazlardı,neyse gittim akvaryumcuya gözüme bir akvaryum kestirdim,ölçülerini dün gibi hatırlarım 50.16.16 boyutlarında bir akvaryum aldım.Eve getirdim,bu olayıda oldu bittiye getirdim.Çeşmeden doldurmuş olduğum suyu hemen akvaryuma boşalttım.Boşaltır boşaltmaz annemden birazcık borç alarak,on tane kadar japon aldım,o zamanlar fiyatlarıda epey bir düşüktü.Yine japonlarımla bir birliktelik yaşamaya başladık.Sonradan kala kala 2 adet japonum kaldı....
    Yıll 2007;
    Akvaryumcuyu gezerken,orada bulunan yavruları gözüme kestirdim.Aldığım yavrularda mozambik cichlid:D,neyse bu balıklardan dört adet kadar aldım,kim bilir onlarla japonların yaşamayacağını,eve getirdim,ısıtıcı yok,motor yok tabi,koydum akvaryuma cichlidler yavru oldukları için japona pek dokunamadılar tabi.Neyse balıkları koydum baktım bunlar yere çökmeye başladı,renkleri felan beyazlaştı.Hemen akvaryumcuya gittim,dedim böyle böyle bana dedi ki ısıtıcı lazım,ne kadar dedim cüzzi bir fiyat söyledi,hemen soluğu babamın yanında,onunda gönlü varmış herhalde bu işe hemen çıkartıp verdi sağolsun.Alıp getirdim koydum akvaryuma.Biraz biraz düzeldiler.Böyle devam ettik uzunca bir süre...
    Yıl 2008;
    Mozambiklerle devam ediyoruz.İyice büyüdüler,tabi aralarındaki japonlarım ölmüşlerdi,dördünüde kayıpsız bir şekilde büyyüttüm, o akvaryumda nasıl büyüttüysem,günlerden bir gün balıklar etraflarında dönmeye başladılar,baktım balığın ağzı şişti felan,biraz anlamıştım yavru alabileceğini,tabi o akvaryumda çıkartamadı yavrularını.Böyle böyle yine devam ettik mozambiklerimle.Bir gün eve geldiğimde balığımın birini halının üzerinde buldum,evde de kimse yokmuş her ne hikmetse,ölmüş.Balıklarda da duygu var herhalde,o balık öldüğünde hepsinde bir durgunluk,yere çökmeler felan..Ertesi günü verdim balıkları,soğudum bir anda.Akvaryumu kaldırdım..Daha sonra akvaryum portalına üye olduk,ama akvaryumum yoktu.Burdan önce başka sitelerde de takılıyordum..
    Yıll 2009;
    O akvaryumumu arkadaşıma satmıştım.Yine hobiye başlangıç kararı aldım.Ve 45 litre kadar bir akvaryum aldım.Tabi bu arada birşeyler öğrendim vs.Akvaryumcuya gidip papağan balığı aldım.Bir süre onlara baktım onlardanda sıkıldım.Beni tanıyanlar çok tür değiştirmemden yakınırlar.:DOnları verip yerine canlı doğuran aldım,vs vs,bu sene içinde elimden bayağı bir balık geçti..Bazı araları atlayarak geçiyorum...Bir gün burda bir konu açtım ve deniz akvaryumu kuracağımı söyledim,ve sağolsun abilerim olmayacağını söyleyerek beni vazgeçirdiler.Bu sene içerinsinde okulum nedeniyle akvaryumumu kaldırdım,ve Artvin'e doğru yolculuk başladı....Bu süre zarfında akvaryum yoktu...
    Yıl 2010;
    Artık o akvaryum bana yetmiyordu ve artık bilgiliydim kendime güveniyordum.Okulum bitip evime dönünce,paramıda biriktirmiştim iyice,eve gelip akvaryum alacağımı söyledim,sağolsunlar birşey demediler ve aldım..Akvaryumu alınca ilk balıklarım malawi cichledlerim oldu ve hala onlarla devam ediyorum.Ama artık malawi akvaryumumdan iyice sıkılmaya başladım ve yeni türlere yelken açıyorum kısmetse.Melek...Eğer akvaryumcuyla anlaşabilirsim melek türüne başlayacağım kısmetse.......
    Eveeeet yazımı sabırla okuyan herkeze teşekkür ederim..
    Yeni akvaryum kurulumu konumda görüşme üzere...e.
    saygılar:gif

SantiMunez ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orhan standart yollardan geçmişsin. Hobi eğer azimle yapılır ve kişilik olarakta gelişime, yeniliğe açık ise ilerleyen süreç çok daha net ve başarılı günleri getirir. Teşekkürler yazın için, ellerine sağlık...

ORGO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş