1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüzgeç hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ft25 tarafından 8 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Arkadaşlar benim bir japon balığım var ve yüzgecinin ön kısmı incinmiş ucunda kan var ve birazcık delinmiş.Sizce nasıl tedavi edebilirim?(Acil cevap yazarsanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Furkan japon balığının yüzgecini fotoğraf ile yayınlman gerek. İncilmiş, biraz kan var ve delik ifaden ile tedavi uygulaması yazılamaz. Yüzgeç kısmında kan olması zor. Balığın hangi yüzgecinde sorun var ?

3. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Ön-sol yüzgecinde.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Ön sol yüzgecin ucunda kanlanma olması ilginç. Diğer balıklar vurmuş olabilir, parazit türü yüzgeç içine gömülmüş olabilir. Sorunun kaynağını bilmeden ilaç kullanmak ve müdahale etmek doğru olmaz. Balığı bir, iki gün gözlemle bence. Bu arada %15 su değişimi önlem olarak yapabilirsin. Eğer yüzgeç şişer ve ilerlerse yakmayan çocuk tentürdiyotu ile veya tuz ile apse yapmış bölgeyi temizleyebilirsin. Bu tedaviyi yaparken aşırı bastırma uygulamamalısın yoksa yügeci eritirsin ona göre. Ancak senin ilk yapacağın işlem müdahale etmeden su değişimi ile gözlemlemektir.

5. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Bugün suyun yarısını değiştirdim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Yarısı fazla olmuş ama neyse artık. Balığını gözlemle birkaç gün. Her hangi bir ilaç kullanma bence. Eğer düzelme olmaz ise yukardaki temizleme işlemlerini uygularsın. Gerek kalmayacak diye düşünüyorum.

Tabi eklemeden geçemeyeceğim, değiştiğin su dinlenmiş suydu umarım ? Bir de aklında olsun benim bir önerim olarak, bu tarz sorunlar olduğunda ilk anda ilaçlara sarılmak yerine bu maddiyatı damacana içme suyuna vererek su değişimlerini damacana su ile yapmandır. Tam hazır olmayan veya barındırdıkları yüzünden sürece katkısı damacana suyu kadar olmayacaktır.

7. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Verdiğin bilgiler için teşekkürler.Akvaryum suyum dinlenmiş.Bir de yakmayan tentürdiot demişsin.Bu baticon mu?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Eczanaler yakmayan tentürdiyot olarak satar. Markaları vardır. Ancak bu temizleme ileriki safhada yapılır hatrlatırım. Su değişimi yapmışsın bence balıklığı gözlemle ilk etapta. Küçük bir sorun anlattığın kadarıyla.

9. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Teşekkürler.Bir gelişme olduğu zaman size anında bildiririm. Balığımın yüzgecindeki kanı nasıl giderebiliriz peki ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Nasıl bir kanlanma olduğunu görmeden bilemeyiz. Dediğim gibi şeffaf olan uç kısımlarda kan toplanması ise şaşırtıcıdır bana göre. Eğer yüzgecin dibine doğru yani solungaçlara doğru bir kanlanma ise önlem almak gerekebilir. Bunları bilmeden yorum yapmak doğru olmaz. Yukarda yazılan su değişimi ve ardından bir süre gözlem en iyisi. Ayrıca yukardaki mesajında yine kanlanma olduğunu yazmıştın.Yorumlar zaten bu doğrultuda yazılmıştır. ;)

11. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Yüzgecinin ön orta kısmında hafif bir kanlanma var.

12. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Temel abi balığımın yüzgeci Allah'a Şükür iyileşmeye başladı.Btticon sürdüm ,akvaryuma tuz attım ve biraz da deepfix oodinium ilacı koydum.İnşallah tamamiyle iyileşir. :heyo: :heyo:

13. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Yüzgeç hastalığı

Allah' a çok şükür balığım iyileşti.Şu an çok canlı ve çok parlak görünümde.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüzgeç hastalığı

Gelişmelere sevindim, inşallah uzun süre sağlıkla beslersin balıklarını. burda:gif

15. konukoglum

konukoglum

İsim:
    meltem cevik
    Benim japon baligin da on ve alt yuzgecinin baglanti yerleri kan toplamis gibi akvaryumdaki plastik aksesuar ya da diger baliklar yapmis olabilirmi ne yapmaliyim

16. konukoglum

konukoglum

İsim:
    meltem cevik

Sayfayı Paylaş