1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüzgeç çürümesi ( Fin Rot) teşhisi ve tedavisi...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Yüzgeç çürümesi ( Fin Rot) teşhis kataloğu. Kİmsenin ihtiyacının olmaması temennilerimle...
    Saygılar, keyifli paylaşımlar...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Ynt: Yüzgeç çürümesi ( Fin Rot) teşhisi ve tedavisi...

Mehmet abi,şuan bu hastalıkla cebelleşiyorum.
    Son 1 aydır,yemlemeyi babam yapıyordu.Aşırı şekilde yemleme yaptığından kaynaklanıyor bu hastalık tahminimce.
    Geçen hafta hastenede olduğumundan dolayı balıklarlar pek ilgilenimıyordum.
    Hasteneden geldiğimiz gün 2 gün arayla labio,makrakantalarımı kaybettim.Balıklarda yüzgeç erimesi olduğu kesindi.Bebek sahibi olduğumuz için,o heyacanla akvaryumla pek ilgelenemedim.2 gün once baktığımda 15 malavi+2 makrakanta+vatozdada yüzgeç erimesi olduğunu gördüm.
    sera mycopur ile tedaviye başladım.İnşallah sorun ortadan kalkar,morelim sıfır.

3. bers

bers

Arkadaşlar melek balığımın yüzgeçlerinden biri kırıldı biri koptu çok üzgünüm :( Ne yapabilirim çok acil.

4. legend

legend

Özgür inşallah balıkların eski sağlığına kavuşur.Ayrıca bebeğinizde hayırlı, uğurlu, uzun ömürlü olsun inşallah Allah(c.c) analı babalı büyütsün.

5. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Özgür, özür dilerim son günlerde fazla online olamadığım için yazılanları üzgünüm ki gözden kaçırmışım. Herşeyden önce bebek için hayırlı olsun, Allah(cc) analı babalı büyütsün temennilerimi ve dualarımı belirtmek ve iletmek isterim. Sunuçta kuyruk ve yüzgeç problemleri iki türlü oluyor. Ya diğer balıklar tarafından tırtıklanıyor yada bakteri kaynaklı oluyor. Sera mycopur kaliteli ve yaşadığın problem için uygun bir ürün. İnşallah kısa sürede tedaviye yanıt alırsın. Bu arada unuttuysan !,kaya tuzu kullanmanda uygun olacaktır.

Sizin melek balıklarınızın durumunu anlayabilmemiz için daha fazla bilgi vermelisiniz. Fotoğraf ekleme şansınız var mı? Varsayımlar üzerine konuşmanın çok da doğru olmayacağını düşünüyorum. Önümüzde iki seçenek var. Melek balıklarınız başka balıklar tarafında hırpalanmış da olabilir, fin rot (yüzgeç erimesi) geçiriyor da olabilir.
    Saygılar...

6. taygun

taygun Guest

Özgür Bey,

Böyle güzel bir haber satırarasında verilir mi? Allah analı babalı büyütsün.

Saygılar

7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Est abi.
    Eyvallah Mehmet abi,malaviler ALLAH(cc)çok şukur sağlıklılar.Kaya tuzu kullandım.Bundan sonra bende tecrübe oldu,asla akvaryumda ilaç kullanmıyacam.
    Cemil cümlemizin amin abi.Konu vardı abi,ama kimin açtığını hatırlamıyorum.

8. seçil

seçil

Merhabalar,
    Ben 4 aydır Japon (bebekyüz) beslemekteyim. Şuan balığın kuyruğunda ve yüzgeçlerinde erimeler var zannediyorum. İlk defa balık besliyorum ve ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Kaya tuzu nasıl kullanılıyor? Ne gibi İlaçlar kullanabilirim? Lütfen bilgi verin. Balığıma birşey olmaz değil mi?
    Saygılarımla,
    Seçil

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Akvaryum şartlarınız yanında, balığınızın yanında başka ona zarar verebilecek tür veya türdaşları var mı? Fotoğraf ekleme imkanınız varsa çok daha sağlıklı yorumlar gelecektir.

10. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Seçil hanım,Temel abi sormuş ama.
    Japonların yanında canlı doğuran(kılıçkuyruk,lepistes vb.) varmı.
    Eğerki varsa canlı doğuranlar japonlara hasar verebilir.

Tek japon besliyorsanız.
    Aşırı yemleme
    Su değişimlerinde aksaklık
    İç filtre temizliğinde yine aksaklık.

Tedavi
    Akvaryumcudan Sera mycopur alın.Kutunun içinde kaç litre suya kaç damla damlatılıcağı yazar.Bu tedaviyi 3 gün boyunca uygulayın.Akvaryumunuzda kapak varsa çıkarın.O 3 gün boyunca akvaryumda aydınlatma(dalgış flo) kullanmayın.3 gün boyuncada yemleme yapmayın.Sera mycopur ile kaya tuzuda kullanabilirsiniz.

Tedavinin arkasına ise;2 veya 3gün arayla %15 su değişimi yapın,3_4 defa

Geçmiş olsun.

11. seçil

seçil

Bilgileriniz için teşekkürler. Balığı tek başına 6 ltlik bir fanusta besliyorum. Haftada 2 kere suyunu değiştiriyorum. Fanusun içinde sadece taşlar var. Bitki bulunmamakta.
    Saygılar....

12. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer
    Resim açılmıyor. Fanusta balık besleme devam ettikçe sorunlardan hastalıklardan kurtulamazsınız.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Seçil hanım mesaj yazdığınız yerde GÖNDER ve ÖNİZLEME sekmeleri var , önizleme'ye tıklayarak aşağıda göreceğiniz resim upload özelliğini kullanarak resim ekleyebilirsiniz.. Pc'nizden klasör ismi yazarak forumlara resim ekleyemezsiniz bilginiz olsun..

Çok resim eklemek istersenizde linkte ki anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Bu arada columnaristen şüphelendiğim bir hastalık balıklarımı kırmaya başladı :( 3 anaç lepistes ve 2 koi kılıç gidici sanırım.. Şimdi karantina olayına başlıyorum inşallah kurtarırım ama 1 lepistes ve koi dişisinden pek umutlu değilim :(

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Seçil hanım,6 litrelik fanus karantina tankı olamazki.O balık zaten stresden ölcektir.
    Fanusda akıntı yok,filtre yok.

Sayfayı Paylaş