1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

WhiteX Kum

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  WhiteX kum deniz akvaryumu kum ihtiyacının karşılanması adına üretilmiş bir kum çeşidi. Genel olarak kumun ticari tanımında akvaryumların kalsiyum ve KH değerinin korunmasına destek olarak alkali değerini yükselttiği lanse edilmektedir. Tipik olarak isim mercan kumu olarak lanse edilmektedir. WhiteX kum deniz akvaryumu kumu mercanların yanı sıra doğal olarak kalsiyum karbonat kullanarak iskelet oluşturan organizmaların faydalanabileceğini ifade etmektedir. Bu işlemin kısa açıklaması ise, SPS mercan gibi polipli iskelet yapısının inşası için gereken eser elementlerin karışımını içerdiğini belirtmesidir.

  WhiteX Kum Deniz Akvaryumu Kumu Canlı Hedefi

  [​IMG]

  Reef (Deniz) Akvaryumu Kumu elbette belli oranlar da çözünme gerçekleştirmesi yani çözünmenin altında Kalsiyum, Karbonat, Stronsiyum gibi elementler yatıyorsa faydası olduğu söylenebilir ancak kullanmayı düşündüğümüz de soracağımız soru şu olmalıdır; Sert mercan üzerine faydalarının ağırlıkta olduğunun lanse edilmesinin nedeni onların bu elementleri kullanıyor olmasıdır, öyleyse kullanmayı düşünen hobici ''ilave bir kalsiyum, karbonat vb eklemesi yapmama gerek yok mudur'' şeklinde düşünmelidir. Aynı zamanda ''Ph değerim sabit olacak mı, Kalsiyum ihtiyacı sert SPS mercanlarda karşılanacak mı ve diğer elementlerin eklenmesi gereksiz mi olacak'' gibi sorular sorabilir. Cevabı elbette kalsiyum da eklenecek, karbonat yani Kh değeri de ilave karşılanacak ve diğer potasyum gibi ihtiyaçlar ilave verilecektir. WhiteX kum kullanmayı düşünen hobici bu noktada SPS için bu ihtiyaçlar her durumda ilave olarak karşılanacaksa kumun eriyerek zamanla azalacak olmasından avantajım ne olacak diye düşünebilir?

  Bu durumda WhiteX kullanım konusunda mantık olarak yararlı nokta ürünün SPS açılımı değil tam tersi marin akvaryum veya marin ve yine bazı yumuşak mercan tarzı akvaryumlar olmalıdır gibi geliyor bana. Marin akvaryumlarda bu ilave katkılar büyük oranda su değişimleriyle karşılandığından fayda noktası daha fazladır ama marin akvaryum tarzında bir akvaryumu seçen hobici yapısı da az olunca hedef geniş belirlenmiş olabilir.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 5 Mayıs 2015
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Temel abi ellerine sağlık,

  Güzel bir tanıtım olmuş, gittikçe akvaristler tarafından tercih edilmeye başlandı. Özellikle Tuz için güzel şeyler duyuyoruz.

  Tabi ki kum biraz da görselliğe hitap ettiği için tercih meselesi.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tesekkurler Halil, sag ol. Kum cesitleri cogaldikca secim zorlasiyor.

  ...Sent using Tapatalk...
   
 4. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Evet Temel abi ben de bu kumu kullanacağım. Akvaryumun içerisinde bir harika duruyor doğrusu.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kullan bakalım, akvaryum tarzı ne olacak, yani yoğun mercan bulunan bir akvaryum mu olacak? Kum eriyor biliyorsun zamanla, yedek al biraz bulunsun.
   
  Düzenleme: 5 Mayıs 2015
 6. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Evet tamamen mercan düşünüyorum belki domatez anemon da olabilir. Fakat mercanları yumuşak ve bakımı kolay olanlardan düşünüyorum bu konuda forumda gerekli yönlendirmeleri okudum.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 7. saruhan

  saruhan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Saruhan Genel
  Quartz Kum Bana Göre Fakat Paketlenmişi Tabi...
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 8. Reef 47

  Reef 47

  Mesajlar:
  206
  Yer:
  Ankara
  Quartz kumun deniz akv. işi yok.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 9. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Kum dediğin erimemeli hocam. tabanda görüntü dışında biyolojik filtrasyonda bakterilerin yaşam alanlarından birisi.
  Yok kh tamponlarmış, kalsiyum verirmiş hikaye bunlar.
  Tankına tüketime göre gireceksin kh ını kalsiyumunu. Kumdan gelecek fayda allahtan gelsin.
  Bırakın bu sanal işleri adam gibi erimeyen kumunuzu koyun, işini yapsın. Kh kalsiyum magnezyum işini de işin ehli kimse ona bırakın.

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 10. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Quartz kumun denizde kullanılamamasının nedeni Quarz bile zamanla salınım yapar (erir) .
  Fakat yaptığı salınım yoğun silikat içerir buda deniz akvaryumunda istenmeyen maddeler arasındadır .
  Her kum bir miktar salınım yapar önemli olan faydalı veya zararlı salınım yapıp yapmamasıdır .
  Whitex kumu diğer kumlardan ayıran en büyük özellik efektif ve hızlı salınım yapmasıdır .
  Deniz akvaryumlarında Phı ayakta tutmanın en kolay yolu kum ve kayaçların salınımdır .
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 11. Erolemir

  Erolemir

  Mesajlar:
  194
  İsim:
  Erol Emir
  Bülent hocam,mantıklı, dediğin gibi kum erimese sanki daha güzel olur.Fakat erimesi yanında ph tamponlama gibi faydası var sanırım.Erime zaten öyle hop diye olmuyor,senede 1/4 gibi bir oran eriyor,bu süre zarfında ufak ufak kum eklemeleri yapılıp biyolojik hayat zarar görmeden devam edilebilir. Kh ,kalsiyum zaten kumdan beklemek yalan olur,gene katkıları girmek gerekiyor fakat kum denildiği gibi kalsiyum,karbonat içerdiğinden ph tamponlayıcı olarak güzel bir seçim görünüyor.

  Misal şu sıcaklarda bayağı su buharlaşıyor,su tamamlama ünitesi su basıyor devamlı.Tamamlamaya koyduğumuz RO/DI suyumuz en fazla 6ph,bu durumda tanka devamlı düşük ph lı su giriyor ve sanırım kum bunu tamponlamaya yardımcı oluyordur.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Erol daha once de bu konuda fikrimi yazmistim. Hatirlatmakta fayda var ki oncelikle bu tek marka veya urun degil cemil cumle eriyip katki ekledigini ifade eden tum kumlar icin yerli yabanci gecerlidir.

  Bunlari yeni yetmeler yer, saclari degirmende agirtmadim ben. Ben bizzat 3 powder tang baligini yilda yarisi eriyen kumunda telef eden adamlar gordum. Nedeni de ph salinimi, aksam un gibi benek, oglen nispeten temiz ve gule gule. Sozunu ettigim arkadaslarin yasattigi tek powder tang benim mercan kirigi kumlu akvaryumdan cikan Powder tang oldu.

  Kumun yapisi nedir ve hangi malzemeden uretilmistir hele bir yazilsin bakalim da hangi ph araliginda cozunur anlayalim ve o ph degeri bizde olur mu bir gorelim. Bana kum tamponlar, element ekler diyecekse biri aragonit tabanli kum ile gelecek ama o kumunda ph 6,5 seviyesi civarinda cozundugunu bilecek ve akvaryumumuzda ise ph eger o seviyelere duserse yani 6,5 olursa besleyecek canli kalmayacagini da cok iyi bilecek.

  Ha ne var, kumda kullanilan malzeme yazilacak bakacagiz yuksek ph degerinde cozunur mu ve nesi cozunur, eger uygunsa balik akvaryumlarinda tercihen kullanilabilir. Bu isler 'Su degerlerini tamponlayan yuksek kalite malzemeden uretilmistir' etiketi ile olmuyor, ne oldugunu yazmakla oluyor ne yazik ki.

  Mobil ileti...
   
  Düzenleme: 5 Mayıs 2015
 13. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Akvaryum içinde dalga motorları ve diğer sebeplerden uçuşmayacak incelikten, kafa göz yaracak ebata kadar mercan kırığı kullanılabilir :) Mercan kırığınında kimyasal olarak kristal yapısı aragonittir, ayrı bir şey değildir nihayetinde. Akvaryumda bu tür malzemenin mercan kırığı dahil zamanla azaldığı doğrudur. Ama bunun anlamı etkili bir tamponlama yaptığı ve yapacağı anlamaına gelmez. Bunu burada ve başka forumlarda daha öncede yazdım bu tür taban malzemeleri erimelerinin büyük kısmı tabanıın derinliklerinde meydana gelen mikrobiyel organik asitler sebebi ile olur ve kalsiyum sitrat, kalsiyum asetat gibi organik asitlerin kalsiyumlu tuzları şekinde akvaryumda çözünebilir veya direk tabanın o noktasında takılı kalır. Bu fena birşey midir? bence değildir. Bu tuzlar mercanlarımız tarafından rahatlıkla tüketilir ama bu durum akvaryumdaki mercanların ve korallin alglerin esas gereksinimlerinin çok küçük bir kısmını oluşturur. Yani bir taban malzemesinin eriyip erimemesi onun iyi bir taban malzemesi olduğu anlamına gelmez.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
  brkfrt bunu beğendi.
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Demek istedigim de asagi yukari bu zaten, benim mercan kiriklari en az 7 yillik ve hatta bir kismi cok daha eski, erime yok, varsa da devenin kili kadardir. Ph degeri ile alakasini irdelemek daha derin ve aktif erimeyi yuksek ph degerinde cozunen ve cozunen maddelerin ne oldugu ile degerlendirmek gerekir.

  Harici kalsiyum, karbonat ve diger gerekli elementlerin girilmesi mercan yuku orta akvaryumlarda dahi gerekli ise erimenin faydasi anlam yitirir.

  Mobil ileti...
   
  Düzenleme: 5 Mayıs 2015
 15. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Biz hiçbir zaman bu kum minerallerinizi karşılar demedik böyle bir kum üretmiş olsak
  katkı üretmezdik . Ro su alıp biraz bizim kumdan koyup 2-3 dk çalkalayın sonrada kh Kalsiyum magnezyumunu ölçün .
  Birde 10 dk 30 dk sonra ölçün . Ondan sonra tekrar konuşalım . 7 ph ın altında erime olmaz söylemide doğru değil
  öyle olsa Ro suda 6 ph dan 7 ph a kadar tamponlar ve durur . Eğer kumumuzu denerseniz göreceksinizki 8.16 da
  tamponlama duruyor . Ki bu bahsettiğim tuzlu suda değil mineralsiz RO suda olan . Aynısını Argonittede yapın
  aşağı yukarı oda 8.1 civarı tamponlayacaktır fakat en büyük fark 30 dk değilde 1-2 gün sürmesidir .
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cihan bey duzeltme yapalim, demişsiniz ki 'ph 7 degerinin altinda erime olmadigi dogru degil' ama sanirim mesajlari okumamissiniz. Ph 7 degeri altinda olmaz degil, ustunde olmaz diyoruz, zaten 7 ph degerinin altina indirmek icin kalsiyum reaktorune karbondioksit verilmiyor mu?

  Kisaca 7,5 ph degeri uzerinde erime olmaz veya olsa ne olur gibi olur. Akvaryumlarimizin ph degeri de o seviyelere inmeyecegi icin....asla inmemesi gerektigi icin anlam ifade etmedigi yaziliyor.

  Koy bardaga calkala ve olcum yap, bardaga koydugumuz Ro çıkışlı suyun Ph değeri ve kumun içeriği nedir? Bilmedigimiz bir icerik vardir kumda ve kalsiyum veya magnezyum ekleyebilir, zaten düşük ph RO suda çözünebilir, biz bunu bilemeyiz, en azindan bosuna yazar dururuz. Burada baz alinan aragonit tabanli kum oldugu ifade edilen yani dogal ana ve iz element takviyesinin bu ph degerinde nasil olacagidir?

  Diger bir unsur ise, ihtiyaci karsilamayacak ise, ben Lps, Sps yuklu akvaryumuma kalsiyum, karbonat, magnezyum, iyot, potasyum iyodur, stronsiyum eklemeye devam edeceksem kumumun erimesinin anlami nedir? 3 damla daha az element eklemek mi? Avantajimiz bu ise sorar insanlar kumu tamamalamak beles mi?

  Bir yandan sizi anlamaya calisiyoruz, yani bu konu altinda bunlari yazmak icime de sinmiyor cunku ben yabanci marka bu amacla satilan tum kumlar adina bu dusuncede oldugumu tekrar ifade etmek istiyorum.

  Beyaz kalan bir tabandaki isik yansimasinin mercan uzerindeki olumlu etkileri acisindan kumu on plana almak olsa konu mesela bunu ben sahsim adina net anlarim ve evet derim. Ben tabanimi kaplayan polipleri severim, bir diger hobici ise beyaz ve temiz taban sever ve isik yansimasindan vb faydalanmak ister son derece anlarim. Fakat element unsurunu anlamakta zorlaniyorum. Belki de cahillik biz de o da ayri.

  Mobil ileti...
   
  Düzenleme: 5 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş