1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Votka Kullanımı Sonrası Camlarda ve Kayalarda Beyaz Alg/Mantar/Bakteri Oluşumu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Çağatay tarafından 14 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. Çağatay

Çağatay

Yer:
    Ardahan
    İsim:
    Çağatay Altın
    Merhabalar 2 aylık akvaryumda yerli kayalarda nitrat salınımı olmasından dolayı 100 seviyesinde olan nitratı günlük 100 litreye 0.1 olacak şekilde (0,4) 2 haftalık votka kullanımı, haftada bir hepar ve su değişimi sonrasında 25 seviyesine düşürdüm. Fakat bu defa camlarda ve kayaların üzerinde beyaz oluşumlar başladı ve vodka kullanımını 3 gün önce kestim. Yabancı forumlarda bunun diatom /Chrysophyte,bakteri patlaması,beyaz sakal yosunu veya mantar türü olabileceğinden bahsedilmiş. Işıkları 3 gün kapalı tutmama rağmen azalma olmadı arttı bile diyebilirim. Bunun tedavisinde nasıl bir yol izlenilmeli ve eğer bakteri patlaması ise dozu yarıya düşürüp votkaya devam etmemi önerir misiniz?

P_20180514_180143.jpg P_20180514_175544.jpg IMG-20180513-WA0002.jpg

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

Kürlenmemiş kaya ile kurulum, organik yüklü kayalar ve bakteri patlaması + biofilm örneği.

Heterotrof bakteriler hızlı çoğalma avantajı ile bu tür patlamalara neden olabiliyorlar.

Votkayı herhangi bir bakteri kültürü ile desteklediniz mi?

Düzenleme: 14 Mayıs 2018
    Çağatay bunu beğendi.
  3. Çağatay

Çağatay

Yer:
    Ardahan
    İsim:
    Çağatay Altın
    Evet ilk kurulumda 6 tüp biodigest kurdum bir ay sonra da 1 tüp biodigest kullandım. İçeriğinde Pseudomonas ve Paracoccus bakterileri mevcut, besin bulamadığı zaman ölecekler ps toplayacak peki o zaman bu kayaların üzerindeki oluşumlarda gidecek mi yoksa temizlenmesi mi gerekiyor?

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şunu da sormakta fayda var, odada oda spreyi gibi malzeme vs. var mı? Alakasız gibi görünse de içindeki maddeler bu tür oluşumlara neden olabiliyor.Votka dozunu düşürerek veya tamamen keserek gözlem de yapılabilir.

Çağatay bunu beğendi.
  5. Çağatay

Çağatay

Yer:
    Ardahan
    İsim:
    Çağatay Altın
    Hayır yok, dediğinizde haklısınız sonuçta içerisinde alkol,gliserin ve farklı karbon kaynakları mevcut. İlk önce 1/3'e düşürerek gözlem yapmayı düşünüyorum sonrasında da duruma göre devam veya tamamen keserim. Teşekkür ederim mesajlarınız için.

6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Votkada aroma vs varmıydı acaba?

7. Çağatay

Çağatay

Yer:
    Ardahan
    İsim:
    Çağatay Altın
    Yok özellikle aromasız olanında almıştım, akvaryum 150x60x50 sump 90x50x35 olmasına rağmen 0,4 ml kullandım yavaş yavaş ilerleyeyim diye fakat sonuç bu oldu. Tek sevindiğim nitrat 25 seviyesine indi :)

Sayfayı Paylaş