1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Votka Dozlama Günlüğü

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde LostRua tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende 200 litre su hacmi var abi. 720 l/h hava emisli ps var. O zaman günlük 0,7 ml dozlamak daha iyi olacaktır abi haftalık bazda 4,9 ml edecek yani senin yaptiğin dozajin tam olarak günlüğe bölünmüş hali. Başlangıç olarak kullanırız. Gözlemlerle ilerleriz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    1-2 ml gir günlük rahat ol sıfır sorun. Hatta başlangıç dozu 5ml olsun, sonra günlük 1 ml yap.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamamdır abi. Benim korkum içerisindeki karbonun kullanımına dair olacak. Ama bu akvaryumda denemek ayrı bir avantaj olacak nede olsa votkadan dolayı karbonun etkilerini tanıyoruz. Birebir karşılaştırmada yapabiliriz sanırsam sonuçlardan abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ps performansı aklını başından alabilir dikkat et.:)

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İnşallah abi. Ps'nin çalışması benim hayattaki akışımıda etkiliyor. Ps sıkıntıdaysa çabalıyor ve yorgun düşmüşse benimde üzerimde bir ağırlık oluyor. Ama bomba gibiyse bende de bir canlanma bir hareket. Akvaryumun olumlu yönde gittiğini bana hissettiren tek ekipman. O ne kadar iyiyse akvaryumda o kadar düzgündür gibime geliyor. :D

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yollamış 1.5 tonluk tanka 50 ml zımbırtı, sonrada yok test etmediler, yok veri yazmadılar... :D
    Bir ara denemiştik evet hatırlıyorum, ürünü sadece carbon kaynağı olarak görmemek lazım aynı zamanda ca ihtiyacını da karşılıyor.
    Ben ca reaktörü kullandığım için iyonik dengeyi bozmamak adına haftalık az miktar giriyordum, benim amacım carbon kısmından yararlanabilmekti.Az miktara rağmen suyu berraklaştırması, ps kabının beyaz kısmını siyaha çevirmesi vs işe yaradığının göstergeleriydi.
    Tabi taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini anlayınca kullanmaya son vermiştim, tüm carbon kaynakları gibi.

7. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Yukarlarda uv ile votkanin birlikte kullaniminin olumsuz gibi algiladigim yorum okudum veya yanlis anlamis olabilirim. Ben hastaliktan tirstigim icin sabah ve aksam birer saat uv calistiriyorum geceleride votka veriyorum. Bu ikisi birlikte kullaniminda ise yaramiyormu?

Onurs ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi benim tuzum instant ocean değerleri
    400 ca
    11 kh
    1350 mg

bu değerlerde 1.0264 sg 25 derecede.

Benim istediğim değerler ise

420 ca
    7 kh (sabit)
    1280 mg

Bu değerler göz önüne alındığında benim illaki bir ca dozajı yapmam gerekecekti. Bunun yanında karbonda bulmuşken benim için kaçırılmayacak fırsat oldu :D

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam tersi olmasın?:) O ne kadar az atık buluyorsa tank o kadar temiz demektir ve atık oranı az demektir. Tamam test ve günlük tutuşların, bilimsel bakışların süper olabilir ama madalyonun hep aynı tarafına bakmayı bu işleri seven biri bırakmalı, arkaya dolan ve ara sıra 2 puan al gözüm.;)

Mantık devamlı atık değil, atığı bir araya toplamak ve ps ekipmanını onu toplayıp sonra bir şey bulamayan aç kalan medine dilencisi yapmaya çalışıyoruz, ps ekipmanı her zaman ensesi kalın kodaman modunda olursa start çıkışında kalan at oluruz.;)

50 ml de olsa gene de aklında bir şeyler bırakmış bak, buna da şükür.:D

harfuzmani bunu beğendi.
  10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Şimdi votka dozajı sırasında akvaryumda heteretrof bakteriler artıyor. Bunlar karbonu tüketirken yanında nitrit, nitratta götürüyor. Bunlar suda serbest halde dolaşıyor. Şayet uv filtre kullanılırsa suda serbest halde yüzen heteretrof bakterilerin olumsuz etkileceğini ve nitrat ve fosfat değerinde düşme olmayacağını düşünerek onu yazmıştı Onur abi. Bende tam tersine uv kullanılsın heteretroflar olmasın kullanacaksa karbonu kayaların oksijensiz alanlarında kalan bakteriler kullansın isterdim. Bence siz aynı şekilde karbon dozlamasına devam edin. Şayet nitrat ve fosfatta azaltma gördüyseniz hele debiyi daha da düşürerek sudaki serbest halde gezen bakterilerin tamamiyle yok olmasını sağlayın. Bence daha doğru bir kullanım şekli bu.

hakankamasoglu ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Nitrat ve fosfatın durumunu gözlemlemek için öyle bir yem giriyorum ki abi chromisler yağ bağlayacak :D Ps hala tırı vırı. Sulu toplatmaya kalkmasam tırmanma borusunu bile kirletemeyecek.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih kardeşimiz de sanırım denemişti ve akvaryumu perişan etti bu ne ise falan demişti.:D Gerçekten diyorum, onunda eleştirilerini konuda alalım çünkü onlar da lazım bize.;)

Düzenleme: 18 Haziran 2015
  13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi kalsiyum asetat tanka girdiğinde bikarbonat karbondioksit ve su olacak. Fatih Abi şu noktada böyle bir şey yapacağını sanmam.

Ki bu iş kimya abi tuzluluğu bile etkileyebilir yaptığımız işlemler. :D

14. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    HAyır tamamen etkisiz hale getirmez uv nin kalitesine kullanım kalitesine göre indirgrnmeyi yapan bakterileri öldüreceğinden etkisini azaltır.
    Söz gelimi 36 DEbarry uv yi 24 saat çalıştırıyorsan doğru akıntıda sallıyorum etkiyi %80 azaltırsın.
    Jebo uv yi günde 2 saat çalıştırırsan yine sallıyorum %10 azaltırsın gibi

hakankamasoglu bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ramazanda akvaryumlara votka yok mu...:D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Elbette 11 aylık serüvene 1 ay ara :D

MESUT_KERİM ve Alparslan bunu beğendi.
  18. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    her ikisinin ortak etkisi diyebiliriz duruma sistemde hala karbon vardır.Fritzdeki bakteride gayet iyi çalışır doğrudan nitrat indirgemez ama oluşumuna ciddi engel oluşturur.

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi akvaryuma direk dondurulmuş karides veriyorum. Ev akvaryum leş gibi kokuyor ama yinede yükseltemedim nitratı. Fosfata hiç bakmadım. Psyi biraz sulu toplatıyorum henüz onuda tam kuru toplamaya almadım. Ama karbon sudan büyük ölçüde gitti abi. Karbondan dolayı oluşan o beyaz sümüksüler tamamiyle yok oldu. Hepsi büzüşüp diatom gibi kahverengi kaldı.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İnanamayacaksınız ama Kıbrısta votka 4 lira tabi ki gelirken almayı ihmal etmedim...:D

MESUT_KERİM ve burak ozu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş