1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vortech Dalga Motoru

Başlığı 'Akıntı ve Dalga Motorları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vortech dalga motoru modelleri içinde MP40 kullanıyorum. İlk olarak MP10 tercihi yapmış ama bir süre sonra servislik olmasıyla MP40 ile değiştirmiştim. Bir kullanım klavuzu hazırlamıştık, Bülent arkadaşıma teşekkür ediyorum bu konudaki emeğine karşılık. Vortech dalga motoru ayarları adına klavuz gerekliydi, zira birçok satın alan arkadaş ayarını yapamıyordu ve aslına bakarsanız 8 aydır kullanmama rağmen yanlış ve tam verim almadan Vortech dalga motoru kullanıyormuşum. Vortech kullanım kılavuzu 11 sayfa içeriyor. Vortech dalga motoru deniz akvaryumu akıntısı sağlamak için üretilmiş bir ürün. Özellikle yoğun mercanların bulunduğu akvaryumda her zaman yazıldığı gibi ciddiye alınmalı. Deniz akvaryumu akıntı konusunda hobici arkadaşların genel bakışı doğaya yakın olsun arzusu şeklinde. Doğal olarak bunu bilen Ticari firmalar bu yönde ekipmanlar geliştirmişler. EcoTech Marine tarafından üretilen ve akıntı ihtiyacını karşılaması için piyasaya sunulmuş bir ürün. Vortech dalga motoru eksik yanları elbette vardır ama hobiciler arasında yeri olan bir üründür. Üretici firma hacimlere uyabilecek maksimum güçleri öneriyor.

Vortech MP40 Dalga Motoru Ayarı ve Vortech Akıntı Motoru Kullanım Kılavuzu

Vortech Dalga motoru.jpg

VorTech MP40 dalga motoru olsun veya diğer modellerin Vortech ayarı ortak şekilde yapılabilir. Vortech akıntı motoru ses konusu farklı fikir ve görüşler içeriyor. Ürün üreticileri değişken hacimlere hitap etmek için her hacme göre farklı güçlerde ekipmanlar üretir. Akvaryum içinde az yer istemesi, suya ısısını yansıtmaması ve kısmen değişken mod ayarlarında akıntı sağlaması önemli artılarıdır. Her hobici arkadaşların ses sorununu yaşamıyor olabileceğini var sayarsak, iyi bir araştırmayla yaparak edinmek faydalı olur. Fakat, bunu olasılık olarak akıllarda tutmakta fayda var. Hacimlere göre uygun güç seçimi sonrası karşılıklı 2 adet duruma göre yerleştirilmesi daha etkin su hareketi yaratmanızı sağlar.

• Vortech Dalga Motorları başka bir güç kaynağına bağlanabilir
    • Alüminyum kasa güçlü üretilmiş
    • Vortech boyutları seçilecek güçteki ekipmana göre

VorTech MP 60-ES dalga motoru 400 Litre ile 3800 Litre arasında çalışabiliyor. Ekipman birçok farklı mod şeklinde çalışarak işlev sergileyebilir. Ünite Kontrol sistemine bağlanabilme özelliği ayrıca bulunuyor. Farklı simülasyon seçenekleri ile işlev sergileme özelliği bulunuyor. Ekipmanın güvenliği için artı önlemler alınmıştır. Akvaryum içerisinde sadece su hareketini sağlayan pervane kısmı bulunur. Bu sayede üretilen ısı akvaryum suyuna yansımaz. Ekipman dalgaları simüle etmek konusunda oldukça iyi görünüyor. Birçok Kullanım seçeneği sayesinde doğal su akıntısı taklidinde başarılı olmaya çalışıyor. Kıyaslama yapmak isterseniz Tunze Dalga Motoru makalemiz faydalı olur.

VorTech MP 60-ES Dalga Motoru Fiyatları ve Özellikleri Nelerdir?

vortech-mp60 dalga motoru.jpg

Vortech MP60 dalga motoru tüketilen enerji sarfiyatı çalıştırdığınız moda göre fark ediyor. 10 ile 60W aralığında elektrik sarfiyatı var. 400 - 3800 Litre akvaryumlarda kullanılabilir. 13000 ila 28000 Litre çevirme hacmi bulunuyor. Akvaryum içi kapladığı alan 10 cm olup, pervane kısmı 7cm lik bir uzunluğa sahip ve motor bölümü yine 10 cm çapında ve 7,5 cm uzunluğa sahip. Vortech MP60 dalga motoru fiyatı yurt dışı sitelerde 650$-775$ aralığında. Türkiye'de ise 1.750 TL - 1.900 TL aralığında alıcı bulmakta. Elbette tek başına yüksek hacimlere yetmesi konusunda ürün iddiası bulunuyor olsa da karşılıklı 2 adet yerleştirilmesi daha fazla verim verir. Ayrıca, hacim kadar akvaryumun şekli performans tarafında oldukça etkilidir. EcoTech Marine (Dalga Motoru) VorTech Battery Backup linkimiz ayrıca fikir verebilir.

VorTech Dalga Motoru MP 60-ES Dezavantajları Nelerdir?

Vortech dalga motoru zaman içinde vızıltı sesini yükseltebilir. Fakat güç büyüdükçe bu riskin azaldığını gözlemledim. Videoda Vortech MP60 performansı görünüyor. Daha sağlıklı verim alabilmek için zamanla üzerinde oluşan alg veya coraline alg oluşumları temizlenmek gerekir. Vızıltı sesi temizliğe rağmen kesilmeyebilir. Temizliğini yaparken sirkeli suda bekletmek oluşumların kalkmasında faydalı oluyor. Vortech dalga motoru modelleri, fiyatları konusunda satın alma düşünceniz ve araştırmanızda yazının destek olmasını dilerim.

Akvaryum Portalı

Düzenleme: 21 Mayıs 2015
    Tarık KÜÇÜK, hasan1958, taakaa ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Abi bence olması gereken, reef.edu'ya ve Portal'a yakışan bir paylaşım.. Sana ve Bülent abi'ye kendi adıma teşekkür ederim.. Gerçi henüz vortech'im yok ama olsun :)

BulentS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Çok güzel bir klavuz olmuş gerçekten vortech sahipleri bu klavuzdan çok faydalanacak, büyük emek harcanarak yapılmış bir klavuz. Vortech sahibi değilim ama klavuzdaki bilgilerle bu cihazın kapasitesi ve yetenekleri hakkında hayli bilgi sahibi oldum, gerçektende çok güzel bir cihazlarmış bu vortechler.

YIKIKTEMO ve BulentS bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler arkadaşlar, elbette amaç işin aslı farklı olmak ve olmayan veya yapılamayanları mümkün olduğunca yaparak kaliteyi yakalamak. Olur veya olmaz veya olmuştur veya olmamıştır ama sonuç olarak sıradan olarak var olmak yerine farklı olarak var olmak daha güzel. Vortech dalga motoru klavuzu pdf olarak hazırlamak, çevirmek emek işi elbette, Bülent kardeşimize bir kez daha teşekkür ederim.

Kızıldeniz Akvaryum ve Erdem. bunu beğendi.
  5. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Bu klavuzu çevirenlerin yapanların eline sağlık emeğine yüreğine sağlık diyorum...

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

YIKIKTEMO ve BulentS bunu beğendi.
  6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ellerinize sağlık mükemmel bir çalışma olmuş Birçok Vortech dalga motoru kullanıcısı ingilizce ve karışık anlatımlı klavuzdan şikayetçi idi.

BulentS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Yeni aldığım Mp 40 ı bugün nasipse sisteme dahikl edeceğim..
    Kullanım klavuzu için binlerce teşekkürler.İnanılmaz hora geçti:)

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Güle güle kullan İlyas...Gelişmeleri paylaşırsan sevinirim...Bende de niyet var çünkü :)

9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Çok sagol üstat..
    Bugün öğle arası alelacele bağladım. Tüm akıntı motorlarını kapattım.
    Short pulse sanırım modunda çalıştırdım. Gerçekten ölü nokta kalmadı gibi ve açıkçası eğerki bu şekilde yeterli gelicek olursa muhteşem bir cihaz derim..
    Tabiki o tatlı çalkantıyı ve lps lerin süzülmesi inanılmaz keyif verici..
    Yine ayrı bir başlıktan konu ile gözlemlerimi belirteceğim..

10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kullandığın akvaryum kaça kaç İlyas?

11. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    140*80*50h..

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    O hacimde bunu yapması harika...

13. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Daha çözemedim aleti bri dünya modu var..
    Öylesine denk geldi o modu açmışım..
    Belki ince bir ayar ve yerini değiştirerek çok daha güzel bir performans yakalanabilir..

14. Volkan Yoncaağaç

Volkan Yoncaağaç

İsim:
    Volkan Yoncaağaç
    Tek biri yetmez bence, gucu arttikca ses artiyo :(

Volkan

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    130*80*60 da böyle sallayabiliyor

Okurt bunu beğendi.
  16. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Dostum ben bu kadar sallandıramadım yahu:)
    Nedir sihri?

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sanırım tanktaki oluşan dalga ile rezonans halindeki bir periyotla çalışması gerekiyor.

18. Volkan Yoncaağaç

Volkan Yoncaağaç

İsim:
    Volkan Yoncaağaç
    Yapiyor olsa bile sesten durulmaz

Volkan

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    odamda yatağın dibinde duruyor sesi v.s yok . Moduna göre değişiyor tabi ama videodaki halinde ses yok. ÖZdemir abi de belirtmiş şu modu yap kesin olur diye bişey yok İlyas abi dönüş akıntısı v.s çok etkiliyor deneye deneye buluyorsun

20. Volkan Yoncaağaç

Volkan Yoncaağaç

İsim:
    Volkan Yoncaağaç
    Harika o zaman ;)

Volkan

Sayfayı Paylaş