1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vatozların şahı ''Ochliodon''!

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Tuna Soylu tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu
    1800’lü yıllarda Kolombiya’da keşfedilen bu tür,en pahalı vatoz olma sıfatını hala taşımaktadır. ‘’Panaque sp.’’ Varyetesinin ‘’Ochliodon’’ serisidir.Gözleri bariz şekilde mavi,boyu 40 cm olabilmekle beraber,üreme boyu minumum 20 cm civarıdır.Kendisine çok benzeyen 1900’lü yıllarda Venezüella’da keşfedilen ‘’suttonorum’’ türü ile karıştırılması sebebiyle piyasayı allak bullak etmiş bir ırktır.
    Dr.Issac Isbrùcker tarafından bulunan ve adı konulan bu vatozun ‘’Pleco’’ ihalelerinde (Bildiğimiz açık artırım usulü ihalelerdir) fiyatı 25.000$ satıldığı görülmüştür.Bu kadar pahalı olmasının sebebi bildiğimiz ‘’karadul örümcekleri’’ gibi bir tabiata sahip olmasıdır.Eş olduğu erkeği,kendi yumurtasını bıraktıktan sonra öldürmesi ve yumurtalara sahip çıkmamasından dolayı üretilmesi çok zor olup,ömründe sadece ve sadece bir kere eş tuttuğu.Üstelik yılda sadece 1 kez yavru verdiği,tecrübeli üstadlarca defalarca denenmesine ve doğal ortamda da gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
    Hepimizin aklına şu geliyor tabii,bu durumda,nasıl olsa bu kadar iri bir balık 150,200 yumurta bırakır onları da kuluçka makinesinde yavru yapabiliriz değil mi :)?O iş öyle olmuyor işte,erkek yumurtaları havalandırmak için üstlerine yattığında,bizim cüceler gibi sadece oksijen vermiyor,5,6 gün boyunca sürekli yumurtalara döl atma yöntemiyle bakıyor.Dolayısıyla bizim o yumurtaları başka materyallerle çıkarma şansımız ‘’0’’ dır.Ufak bir hatırlatma yapayım.Ylda 1 kez yumurta yapan bu canlı sadece 5 yada 6 yumurta veriyor.Gerisini siz düşünün!!! :)

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hocam benim kafam karıştı kim kimi öldürüyor ? Dişi erkeği öldürüyorsa , dişi yumurtalara sahip çıkmıyorsa hangi erkek yumurtaları döllüyor :hasta: Dölleme işi bittikten sonra mı icabına bakıyor ? Sanırım son dediğim gibi saat:gif

Bilgiler içinde teşekkürler saygılar:gif

3. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Dişi erkeği öldürüyor.Dolayısıyla erkek yavrulara bakamıyor ve yumurtalar bitiyor.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Uğraşıpta üretene Allah sabır versin o zaman..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık Tuna Bey, güzel tür gerçekten. toka:gif

Dişi erkek ilişkileri ilginçmiş gerçekten. :)

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tuna abi böyle bir türün olduğunu yeni öğrendim. Niye bu kadar pahalı olduğunu soracakken açıklamalarda zaten bilgi verildiğini farkettim. Vatozlar kralı işte...

7. HeRo_57

HeRo_57

Çok yakışıklı bir vatoz. Bu vatoz hakkında paylaştığınız bilgiler içinde teşekkürler.

8. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu

Çok güzel bir paylaşım. em34:

9. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Rica ederim...
    Zor elde edilen değerlidir kardeşim...

Evet haklısınız,benim favorimdir.Vatoz üretenlerin Nirvanasıdır Ochliodon...Son hadde artık bu balık.Ben tıp öğren öğrencisi isem,bu balığı üreten profesör kere profesör. :)

10. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu

Teşekkürler Mutlu kardeşim.

11. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik