1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ulva/Deniz Marulu TANG'e besin ve besin değeri?

Başlığı 'Deniz Bitkileri ve Macro Alg Yaşamı' kategorisinde muhoni tarafından 1 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Deniz kıyısında olmam sebebiyle ulaşımım kolay olduğu ve ulva küresel dağılıma sahip bir yosun türü olduğu için sorun olmayacağını düşünerek yellow tange deniz marulu / ulva vermeye başladım. (nori vs. de var, maksat çeşitlilik)

Başlarda pek bakmadı ama yemeye başladı artık.

Bunu deneyen hobici vardır muhakkak. Tecrube ve bilmsel araştırma varsa besleyiciliği, ulvanın canlının doğal diyetindeki mevcudiyetini öğrenmek paylaşmak için konu açtım.

Burcu ve veysel bunu beğendi.
  2. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Yellow Tangs are primarily herbivores. In the wild they feed mainly on filamentous algae which they scrape from hard surfaces. This genus can store fat in their body cavities so may go through periods of non-feeding.
    In the aquarium the majority of their intake will be vegetable matter, but they do need some meaty foods as well. Provide lots of marine algae, prepared frozen formulas containing algae or spirulina, frozen brine and mysid shrimp, and flake foods. Japanese Nori or other seaweed can be adhered to the aquarium glass with a vegetable clip. An occasional live rock with micro and macro organisms will be greatly appreciated. Culturing macro algae like chaetomorphia in the tank is also a great idea. Feed 3 times a day in smaller amounts instead of a large quantity once a day. As continuous grazers, they will benefit from this and it will also keep the water quality higher over a longer period of time.
    Providing a vitamin supplement (including vitamin C) can help provide for their nutritional needs, and vitamin C can help prevent or reduce Lateral Line Erosion (LLE). This can be done by soaking dried pellets with liquid vitamins, adding vitamins to the food, or adding a liquid vitamin into the water. It is also said that pellets soaked in garlic may help fend off Marine Ich. Some hobbyists also report success with supplemental foods such as previously boiled or frozen zucchini, broccoli, spinach, and leaf lettuce.

Konuya temas etmese de c vitaminin öneminden bahsetmiş. Paylaşmak istedim.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş