1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ufaktan Resif Akvaryumu Kurulumu için Başlamak Lazım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mangusta tarafından 2 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Resif akvaryumu kurulumu yapmaya başlayacağım yakında. Resif akvaryum malzemeleri, fiyatları doğrultusunda bir hesap yaptım ve kurabileceğime karar verdim.

Ben işlerimin yoğunluğundan bir süre foruma sadece ziyaretçi olarak takıldım..kusuruma bakmayın

Artık bir yerden başlamak lazım diyerek karar verdim

Resif Akvaryumu Kurmaya 40 lt nano ile başlamayı düşünüyorum

Ekipman olarak tavsiyelere ihtiyacım var daha büyük lt için eyalet valisinden(eşim) izin çıkmadı..ufaktan başla kıvırırsan büyüğe geçersin kararı çıktı aile meclisinden.

40 lt çok mu ufak kalır 2 percula soft mercan ve anemon düşünüyorum.
    ekipman olarak
    1-rio nano skimmer
    2-t5 armatür yada 2 adet 10 w power led
    3-silis kum
    4-5-6 kg kadar kaya
    5-dalga motoru
    6-tuz
    Bu yükü kaldırır mı sizce?

Eklemem gereken başka ekipman var mı?
    tuz oranını kaya-kum koyulduktan sonra kalan su içinmi hesaplamalıyım yoksa akvaryumun genel haci oranında mı?
    Okuduklarımdan nano için yeterli olacağı kanaatindeyim ustalar ne der?

Ya da 200 lt için sump olmadan sistemi döndürmek için neler gerekir?
    Tavsiyeleri bekliyorum kurulum süreci ağır işleyecek malzeme tedarik açısından
    Aslında benim kafamdan geçen 200 lt olan ama tank büyüdükçe sistem gereksinimi maliyet olarak artıyor.
    Nano tuzlu kurup eşiminden beğenisini kazanırsam daha büyüğü için ileriye dönük çalışabilirim.

Saygılarımla...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Resif akvaryumu kurulumu hayırlı olsun. 40 litre küçük bir nano olabilir ama anemon düşünmemek lazım hemen. Bu ölçülere T5 uyarmı bilemiyorum. 40 litre ama ölçüler nedir? Askılı9 ps olarak Bubble Magus Rio'dan daha iyi seçim olur.

30 litreye bir kg tuz kullanmak aşağı yukarı değeri yakalamak demektir. Zaten bu hacimdeki bir akvaryuma kaya ve kum girdiğinde geriye 40 litre kalmaz.

Slis kum olmaz;

6 kg kaya olmaz (Kaliteli canlı kaya olur)

200 litre daha iyi olur sump olmasa da, kalitesi güzel bir askılı ps 40 litreye 200 litreyi daha cazip yapar.

Düzenleme: 19 Mayıs 2015
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Ufaktan Deniz Akvaryumuna Başlamak Lazım

Size bir örnek kupeli nicli arkadaşımızda askılı ps kulanarak gidiyor nano gibi yani ama ekipmanı doğru seçmek lazım her ucuz malzeme iyi olmuyor.

kupeli bunu beğendi.
  4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Evet bende 240 lt de sumpsız askı ps kullanıyorum. Her şey gayet güzel gidiyor. Yanlız sump olmadığı için tanktaki su seviyesini sabit tutmak zor. Su sabit olmayıncada PS nin performansı değişiklik gösteriyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Fuat bey aile meclisini ikna edip büyükten başlamak sizin için daha iyi olur. Çünkü tuzlu suda ufak akvaryumlarda dengeyi sağlamak çok daha zordur.

200 litre sumpsız olarak bubble magus bmqq ps ile çok rahat idare edersiniz.

Tuzlu suya uygun T5 florasanların en kısası 55 cm den başlıyor duyuyla 60 cm hesaplamak gerekli akvaryum ölçüsünü.

6. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Mümkünü yok 200 lt olmaz msj verildi hatta nota verildi savaş çıkması an meselesi :)

Temel hocam ölçüler 50*30*30 bubble magus'un şelale tipi olanı yok sanırım varsada ben bulamadım :(

sizinde bahsettiğiniz üzere kayadan kastım
    ''6 kg kaya olmaz (Kaliteli canlı kaya olur)'' dediğiniz gibi

halen araştırıyorum ev de jetler it dalaşında :)
    200 yada tam olarak 180 lt olan tank canlı doğuran tankı ve 6 yaşındaki oğlumun bana küsmüş durumda bozacağım tuzlu yapacağım dediğim için resimlerle ikna turlarım devam ediyor..Eğer ondan onay alırsam 40 lt lik olanı sump olarak kullanabilirmiyim?ölçü kurtarırmı?

Planlarım 40 lt üzerinde halen 2-3 gün süre tanıdım onlara...restleştik biraz..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlısı olsun senin için. Bubble magus'un şelale filtre tipi yok da illaki o tip olması gerekmiyor. Askılı ps sonuçta asılacak akvaryumun uygun yerine. İhtiyaç duyulursa o da bir şelale filtre eklenir.

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Hemen Kayıp Balık Nemo filmini temin edip ufaklığa izletiyorsunuz. Ardındanda resim destekli, akvaryumda Nemo ve Dory besliycez diyerek ikna ediyorsunuz :D

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tecrübeye bak hele, kutlarım Hakan.

Ancak benim bir sosyal gurubum var. Adı 'Kılıbıklar Giremez' hatırlatayım dedim. :)

Tuzlu Sucular ( Kılıbıklar Giremez ) - Akvaryum Portalı - Sucul Yaşamın Bilgi Deposu

O yüzden sanırım üyesi yok. Kılıbık dolu ortalık. :F

selcom2008 bunu beğendi.
  10. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Hakan Bey ,
    Dediklerinizi uyguluyorum ufaklık sanki biraz ikna oldu gibi ama kendi varyetemiz lepistesleri korumak kaydı ile çok emeği var onun o akvaryumda vazgeçmekte istemiyor..çok sevimli bir tür lepistesimiz oldu end kırması bayılıyor onlara her sabah nüfus sayımı yapıyor akvaryumda..otomatik yemleme makinesi gibi saatinde yemliyor.olumsuzlukları belirleyip bana müdahale ettiriyor acaip bir akvarist..Perculalara ve Tang türlerine bayıldı ancak eyalet valisi henüz ikna olmuş değil..Bütçe konusunda tüm desteğini çekmiş durumda hatta mevcut hobiye kota getirilmesi konusunda gensoru verdi.Ben de akşamları kahveye okeye gitme hafta sonları maç seyretme taleplerimi ilettim gerginlik sürüyor..Ufaklığı tarafıma çektim harçlıklarımı veririm jesti aldım..Yeni seçime gidilmesi için referandum başladı ufaklıkla ben yeni eyalet valisinin eve görsel tatlar ekleyeceği sloganı ile propaganda yapıyoruz eski vali propagandaya ihtiyaç duymuyor büyük oğlum çekimser zaten hobi ile alakası yok kim beni görürse ondan tarafım ayağında..1-2 güne netleşecek mevzu..

Temel abi,

Ben asla kılıbık değilim evde son sözü ben söylerim o kadar yani.
    Son söz ;peki karıcım :) pardon:gif

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Kararınız hayırlı uğurlu olsun. Umarım hedefinize ulaşırsınız. Tuzlu su hakkında burada gerçekten üstadlar var. Bence tecrübelerinden faydalanın.

Saygılar...

12. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Faydalanmaya çalışıyorum mümkün olduğunca...

Aqua macro ns-16 düşünüyorum çırpıcı pervaneli 8 w tüketim değeri var
    3kilo kadar canlı 1 parçada lav kayası buldum bir arkadaştan..Sanırım perşembe gününe kadar elime geçer..1 kilo kadarda tuz verecek arkadaşım kumdan kayadan sonra kalacak hacme yeter diye hesapladım.Şimdilik eyalet valisi ile iyi geçinmekte fayda gördüğümden (kılıbık değilim)
    40 lt nanoya başlayacağım..karideslerimi canlı doğran tankına alacağım...Yarın 5 kilo kadar mercan kırığı alacağım..Işıklandırma için 2*10 w power led düşünüyorum.Küpeli arkadaşımızın kurulum konusunu baştan sona tekrar okuyorum..

Malzemeler sırasıyla
    1-Aqua macro NS-16
    2-3 kilo canlı 1 kilo lav kayası
    3-5 kilo mercan kırığı
    4-3 w lık iç filtre motoru mini alt hazne çıkınca kafa motoru gibi çalışıyor debisi yüksek olurmu sizce?
    5-2*10 w power led.perpadan bir arkadaşımla görüşeceğim bunun için.(hatta msj attım şimdi face'den)

malzeme tedariğinden sonra kuruluma başlamayı düşünüyorum...desteğiniz için tşk ederim.

13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kum olarak mercan kırığı demişsiniz zemin malzemesi için mercan kırığı tavsiye etmem çok pislik barındırır...daha ince taneli bir kum tercih etmenizi öneririm.

14. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Mesela ne olabilir silis çok ince kalır sanırım..

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Silis kumla olmaz zaten. Gözenekli yapıya sahip içinde canlı barındırabilecek bir taban malzemesi kullanmanız lazım. Aragonit yada mercan kırığı olmalı. Ben 3-5 mm mercan kırığı kullandım. Aragonit maliyeti yüksektir. Sizin tank küçük olduğu için fazla bi masrafı olmaz ama iyi bi temizlik ekibiniz olursa mercan kırığında fazla bi pislik birikeceğini sanmıyorum.

16. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Diğer malzemeler için ne düşünüyorsunuz ?
    Aqua macro ns-16 80-160 lt arası için uygun deniyor..Yeterlimidir?
    Sirkilasyon için ekstra filtreye ihtiyaç olurmu?

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    PS konusunda hiç bir fikrim yok. Gelecek olan canlı kayalar canlımı? ölümü? İç filitre motoru metal milli ise kısa sürede mili paslanır ve kullanılamaz hale gelir. Power Led in destekçisiyim. Kelvin değeri 10.000 üzeri olursa tabiki.
    Bu arada Aqua macro NS-16 ya bi göz attımda sanırım akvaryumun içinde kullanılıyor. Boyutları 8*8*20 . Akvaryum içinde iç filitre kadar yer kaplar. DIY canlı kayalar yaparak kamufle edebirsiniz.

18. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Canlı kaya gelecek 3 kilo kadar 1 kilo yani 1 parçada lav kayası gelecek o halde 1 adet dalga motoru edinmeliyim. Ps haricinde filtrasyon için ne gerekebilir ?

19. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Filitrasyon için ekstra bişeye gerek yok. Dalga motoru için acele etmeyin. Kurulumu yaptıktan sonra PS nin çıkışı yeterli gelebilir görmek lazım. Bu arada tankın botuları nedir? Birde canlı kayalar kurulu bir akvaryumdanmı çıkacak?

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ps konusunda iyi düşünün, ileride akvaryumu büyütmeyi düşünürseniz şayet, iyi birşey alın. bazı ekipmanlar için aceleci davranmayın örneğin akıntı motoru.

Sayfayı Paylaş