1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uçuşan kum, tozlu su

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde KGEYGS tarafından 21 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Arkadaşlar kurulum aşamasında Caribse kuma karar verdiğim zamanlar çeşitlerinden haberim yoktu. Daha doğrusu iyi araştıramamışım yada gelen kuma dikkat etmemişim ne derseniz deyin. Gelen kumun üzerinde caribse'yi görünce doğru olduğunu düşündüm. Yalnız sermem gereken kum Caribsea special Grade imiş. Bülent abinin "sana daha önce söylemiştim" uyarısını duyunca jetonlar düştü. Ancak geç düştü. Şuan akvaryuma baktığımda ; havada uçuşan tozlar gibi suda yüzen tozlar görüyorum. Çeşitli fitreler kullanmama rağmen bunu gideremedim. Hatta elimde bir kutu Rowa carbon var, heba olur diye kulanmıyorum. Kumu da kaldıramayacağıma göre, üzerine Special grade kum sermeye karar verdim. Bunun artıları eksileri ne olur tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Önceleri akıntıdan dolayı kalkan kumun olduğu yerlere kullanmak istiyordum ancak şimdi tamamına sermek istiyorum. Zaten kum az gibi geliyor. Hem o azlığı tolore etmek hem de uçuşmaları engellemek amacım. 1 paket yeterli olur mu acaba (9 kg) ?

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Yusuf, bana sorarsan üzerine başka bir kum sermenin mantığı yok ( yeni kumu çok kalın sermediğin sürece ) Çünkü üstteki kum kalın olduğu için zamanla alttaki kum ile yer değiştirecek yada en basiti Conh'lar ve diğer canlılar yüzünden karışma olacaktır. Bu durum senin sorununu çözmediği gibi, üstte koyduğun kumunda heba olması anlamına gelir.

Benim tercihim, kontrollü bir şekilde eski kumu, akvaryum içersinden almak ve yeni kumu eklemektir. Fakat bu işlem haftalara yayılmalı ki, mevcut biyolojik sistem etkilenmesin.
    Ayrıca başlığından takip ettiğim kadarı ile benek sorunun olduğuna göre, kum işlerini bayağı bir sonraya bıraksan iyi olacak ( Uçuşan şeyler çok rahatsız edici değilse )

YMR_AY, KGEYGS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Yusuf abi hava da uçuşan partiküller veya tozlar diyelim belli seviyelerde normal, bu herkezin kurulumunda olan birşey. Kum uçuşması eğer kumda farklı noktalarda sürekli oyuklar, tepeler oluyorsa eyvallah. İlk kurulumda kaç paket kum açtın? Bir paket CaribSea içindeki suyu ile birlikte 9kg. normali 8 falan. Birde senin akvaryum 1 paketle kurtulacak ufaklıkta değil. İlk kurulum da açtığın kumun belki 1 veya 2 paket düşüğünü açarsan olabilir. Gökhan bey'de demiş beyaz benek var, bunu da göz önünde bulundur derim.

** Ek olarak kum serptiğinde kahverengi diyatom sürecinde tekrarlama olabilir diye düşünüyorum.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kalın kum üste kalıyor ince kum alta kalıyor doğada da aynısı,hele akvaryumun en altı toz şeklinde kumlar yer alıyor ve kalınlığa doğru yukarı çıkıyor yani ne yaparsanız yapın kalın kum üste kalıyor buda bizim açımızdan iyi oluyor,benim düşüncem farklı kumları karıştırıp kullanma yönünde.Gökhan abiye katılıyorum şu aşamada kumla oynama balıklar bir düzelsin derim...:)

Saruman bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz ilgiç olacak ama bir fikrim var ve memnuniyet garantisi veriyorum.:)

Sıfır kuma sahip bir taban, kum olmayan tabandan dip çekimi ile toplandıkça tüm pislikleri almak sonrası; Bunlar akvaryumda kalıp kumda birikiyormuş 'vay anasını' dediğinde hak vereceksin. :)

Hayal et, tabanda kum yok ama star polip, mavi xenia kaplanmış bir taban.

ogurcay, Erdem. ve Saruman bunu beğendi.
  6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Evet beyaz benek varken sıkıntı. Yeni koyacağım kum su değerlerini etkileyecek o da balıkları. Dediğiniz gibi ince kum yine üste çıkacaktır. Konuyu açmamın sebebi, farklı çözümler üretilebilir mi ? Bir fikir Temel abi'den geldi. Birden olmasa da zamanla yapılabilecek bir şey. Ortadaki cümleyi çözemedim abi yalnız.

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Haklısın Alparslan, ben bir an fizik kurallarını alt üst ettim:) Seninki doğru.. Öyleyse sadece ''Conh türü canlıların etkileşimi ile yer değiştirir'' şeklinde mesajımı revize ediyorum.;)

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ben iyice altüst ettim :D Ben en iyisi benekle uğraşayım mercanları gireyim, bu konuyu sonradan yeniden canlandırırım.

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Akşam resim çekip ekliyebilirsem kendi akvaryumumdan örnek vericem ,yıllarca tabanda kum kullanmadım şimdi ise tabanda 2 cm Erdemin getirdiği un gibi olan bir kum var arasına hiç bir şey giremiyor üstüne ise red sea 'nın kumunu serdim yaklaşık 10 cm ve 5 adet konch var .

KGEYGS bunu beğendi.
  10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Daha önce Doğan'da bu şekilde bir başlık açmış o gün yazdıklarımı yeniden alıntılayaım. Bence bulanıklığın kum boyutu ile bir ilgisi yok, uçuşup savrulma ayrı bir şey tabi ama uçuşup savrulan şeylerin suda bulanıklık yaratacağını sanmıyorum.

Yani sonuçta çok küçük partiküller akvaryumlarımızda bakteriyel biyofilm tarafından tutulur, bazı gene bulanıklık vericilerde kimyasal maddeler ve artıklardır, bunlar içinde aktif karbon ve zeolit kullanımı gerekebilir.

11. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Özdemir zaten bu konuyu okuyup "Rova carbon'u" listeye ekledim. Ancak çözüm olmayacağı inancı doğdu bende. Kalın kumu serer rowayı da cila yapar rahat ederim düşüncesindeydim. Belki de zaman gerek bilmiyorum. 6 ay sonra cillop gibi olacak. Ancak su yokmuş gibi havada yüzen balıkları görünce heves ediyor insan. Sorduğumda şu, bu diyorlar herkesin farklı bir yöntemi var. Anlıyorum ki bu su, sistemlerin oturmuşluğun tamamı

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi mercan kumundan şaşmayacaksın, benim fikrim. Ne tozar, ne kararır hiç bir şeyden kolay kolay etkilenmiyor. Akvaryuma yıkamadan bile dök bulanmıyor bile. Bir de mercan kumundan hariç diğer kumlarda coralline alg kaplamıyor. Ama mercan kumunda böyle bir olay yok tamamen doğal çok güzel coralline alg kaplıyor. Benim fikrim bu. Ben yeni tankta tamamen mercan kumu kullanacağım. Tabi kumun alındığı yer önemli karışık olmayacak. Hile hurda olmayacak.:)

KGEYGS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Veysel bey birde bulabilmek mesele Eğer aragalive special grade boyutunda bulursanız haber verin 1 çuval lazım Bursa ekibine.
    Coralin alg konusunda caribsea special grade coralin alg kaplamaya başladı gibi coralin öncesi fıstık yeşili var kum da.

harfuzmani ve veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Halil bey ilk büyük tankı kurduğumda mercan kumu kullanmıştım. Sistemde sağlıklı ve tamdı sizin dediğiniz gibi mercan kumumun üstü fıstık yeşili kapladı. Ama maddiyattan dolayı uzun ömürlü yapamamıştım o tankımı. İstenen görsellik açısından boyut olayına bir şey diyemem ama Ankara Musa akvaryumdan almıştım. Ben en ince şekilde sevdiğim için o numara aldım. Orada kumun tane boyutu olarak 4-5 farklı çeşidi vardı.

Bende kum için tekrar oraya gideceğim. Bekliyorum malum kaza cenaze derken durum nedir bilmiyorum. Ama gittiğimde varsa tane boyutlarını not ederim sizin için, şuanda kapalılar bildiğim kadarıyla.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bizim için bunu yaparsanız seviniriz. Özellikle de madeni para yanın da fotoğraf çekip koyma şansınız varsa daha rahat anlaşılır.

veysel bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Zaten benim akvaryum da öle bekliyor. Açılsınlar gideceğim, malzeme alışverişim, genellikle oradan yapıyorum. Hiç sıkıntı yaşamadım. Varsa mutlaka foto alırım.

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    IMG_20130221_194144.jpg

18. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi naptın yaa:)

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İşte benim dediğim kalın kum ne yaparsan yap üste kalır abi...:)

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Anladım olayı alpi yaza dköerim kumu. Balıklar iyileşiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş