1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu ve tatlı su beyaz benek hastalığı genleri.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde ZodiJackly tarafından 9 Nisan 2019 başlatılmıştır.

1. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Selamlar. Bu forumda da ilanını açtığım ve satmayı düşündüğüm bir balığım bana inat yapar gibi ilan açtıktan iki gün sonra beyaz benek oldu maalesef. Satışı da kapattım. İlaçsız genel önerilen tedavi yöntemlerini uygulamaya başladım tabii ki. Sıcaklık, ışık, tuzluluk v.s v.s.

Bir arkadaşımla tatlı ve tuzlu su balıklarında oluşan bu rahatsızlığın tat ve tuza bağlı olarak farklı genlerde olabileceğini tartıştık. İlla ki farklı bakteri ortamından dolayı hastalık genleri de ufak tefek değişiklikler göstecektir. Ancak sonuç olarak bu beyaz benek. Değilse bile tuzlu suda neden bu hastalığa beyaz benek diyoruz?

Benim savunmam değişik yönlerde oldu. Tabi farklılığı kabul ediyorum ancak tamamen farklı genlere sahip ise uygulanan tedavi yöntemleri neden benzer veya aynı? Tatlı suda ekstra olarak tuz ilave etme tedavisi var bildiği kadarıyla. Onun haricinde ilacı bile aynı kullanılıyor nerdeyse. Eğer bu sularda ciddi bakteri farklılığı varsa da bu ilaçlar neden iki suya birden aynı hastalık için kullanılıyor. Sonuçta o ilaçlar da bakteri tepkimesiyle beraber olumlu ya da olumsuz tepki verecek. Ya felaket olacak ya da muzice.

Bu konuda çok kafa karıştırmadan asıl meseleye gelecek olursak, tatlı sudaki rahatsızlık beyaz benek ise tuzlu sudaki rahatsızlık nedir?

Sayfayı Paylaş