1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Suya Geçebilme Çabası

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YMR_AY tarafından 22 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Selamlar...
    Evdeki mevcut tatlı su akvaryumumu çok acemice bazı eklemelerle tuzlu su akvaryumu haline getirmeye çalışıyorum.

Akvaryum ölçülerim 38*26*38
    Tropik marin tuz
    Quik aktif karbon
    Atec airpump AR 2500
    Macro mini skimmer NS12
    Sera marin hydrometer
    Kum olarak ne olduğunu bilmiyorum ama yıkanınca bulanıklık yapmayan ve akvaryumda havalanmayan ince bir tür kum.
    Mevcut ısıtıcı her ihtimale karşılık yenilendi

Gerekli miktarda canlı kaya temini için akvaryumcu arkadaşlardan haber beklerken bu malzemeler ile damacana (Nestle) su kullanılarak kurulum yapıldı. Tuzluluk ayarları yapılmış 1 haftadır çalışır haldeki yeni dünyam için yardım ve önerilerinizi bekliyorum

Erdo15 bunu beğendi.
  2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Cevap: Tuzlu suya geçebilme çabası

Selamlar. Bu ölçülerdeki akvaryum sizi üzer, boşuna masraf yaptırır, ille de yapıcam derseniz 30 lt akvaryum suyun yukarısına doğru bir akıntı motoru düzenli olmak şartıyla haftalık 10 lt su değişimi 2 tanede percula güzel olur.:heyo:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayirli olsun, bir yerden baslanmis sonuc olarak ve bence bir bayan icin olculer normal. Buyuk olmasi iyi guzel de sartlara bakmak gerek bazen.

Fotograf goremiyorum simdilik aksama gormek nasip olur insallah. Onemli olan akvaryumun sınırlarını bilmek ve buna gore hareket etmektir.

Mesela neler gormek istersin akvaryumunda? Bunlari belirlemek ve uygun olanlari secmek yeterli olacaktir. Cok guzel bir akvaryum demek hacim fazlaligiyla veya icindeki bircok tur olan akvaryum demek degildir. Cok guzel akvaryum kendi sartlari bilinerek en uygun secimlerle olusturulmus ve saglikli olan canlilarin oldugu akvaryumdur. En basit mercanla dolu olsun yeterki gorselligini sergilesin yeter.

Sent Tapatalk Mobil...

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Bir-iki fotograf var temel aslında Yağmur hanım koymuş. Benim ilk koyduğum gibi :)
    Ben aşağıda ekledim mobil den görebileceğin şekilde.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzlu suya geçebilme çabası

Teknolojinin gozunu seveyim demek geliyor icimden ama bir de tam kullanmayi ogrensek guzel olacak. Ellerine saglik Bulent gordum simdi.

Ne guzel akvaryum iste nesi var, canli kaya eklensin bayan elinden dekor ciksin siz o zaman gorun.

Protein skimmer var akvaryumda okudugum kadariyla, bir de ustte kendi filtresi var akvaryumun yanilmiyorsam?

Bu durumda hava motoru ve hava tasi ile oksijen saglamaya gerek olmayabilir, goruntuyu bozuyor gibi ama kayaler eklendiginde canli kayalarin altindan daha kalin kabarciklar verir sekilde ayarlanabilir. Fakat hava tasi da cikarilabilir. Akinti motoru gerek saatte 1500 -2000 litre debili ve Teoman abinin dedigi gibi su yuzeyine cevrilirse iyi olur.

Sent Tapatalk Mobil...

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Slm.illede yapacağım demiyorum tabiki :))) ama daha en baştanda vazgeçmeyi kendime yakıştıramam.zaten bana önerilende haftalık muntazam su değişimi, 2 balık, hiçbir şeyi abartmadan başlamak.İlk öncelik epey bi süre o 2 canlıyı hayatta tutabilmek.Önce bunu başarayım sonrası için yardımlarınızla daha büyük projeler gerçekleştiririz.

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Resimdeki akvaryumsa ,ısıtıcıyı ve termometreyi çıkarın ,arkadaki sumpu boşaltın orada ya hava taşıyla hava verin yada sadece ps kalsın ,haftalık su değişimi ile devam ediniz diyorum .:heyo:

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

:) Bayan olarak akvaryumumu alırken işlevselliğinden çok görüntüsünü baz aldım doğal olarak. Kaldı ki akvaryumum 8 yıl önce alındı.Şartlar ve beslenecek canlılarda ona göreydi.
    Protein skimmer var üstteki filtre yuvasını kesip köpüren yerini oradan sığdırdık.Hava motoru ve taşı gerekli değilse hemen çıkartabilirim.12 m2 bir odada buzdolabı sesiyle yaşıyor olmak oldukça canımı sıkıyordu.

Akıntı motoru olarak bir öneriniz varsa (mümkünse ses çıkarmayan)hemen temin edilecekler listesine dahil edeyim.
    Dekor için neler neler yaparım demeyi çok isterdim ama klavuzum sizlersiniz.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava motorunu cikarabilirsin ama akinti motoru alinca cikarirsan daha iyi olur.

Akinti motoru olarak Newave 2000 saat litre olabilir. Hem kibar ve hem de sessizdir.

Dekor olarak guzel bir dizayn cikarabilecegine inaniyorum. Elbette bunun icin canli kaya seciminin iyi yapilmasi gerek. Akvaryumcuna gozenekli yapida, iyi kurlenmis ve sekil olarak guzel kayalar istiyorum dersen ayarlar sanirim. Kaya 7 ila 10 kg arasi olabilir. Buyuk kaya parcalari yerine daha kucuk ve kibar gorunumde 7-8 parca iyi olur.

Sent Tapatalk...

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

sizlerin kendi aranızda oluşturduğunuz ortak dili anlayabilmek,anladığım kadarıylada uygulamaya çalıştıklarımı görseniz gülersiniz.adının sump olduğunu yeni öğrendiğim yer akvaryumun üst kapağının yanı.içinde yuvarlak yuvarlak seramik bişeyler,biraz karbon ve elyaf var.uzantısı akvaryumun içinde olan filte gövdesi ona tutturulmuş.hadi onun içini boşalttım diyelim oradan hava taşıyla hava vermek nasıl birşey.Termometre ve ısıtıcıyı neden çıkartıyorum?

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Ben akvaryumunuzu iki bölüm olarak gördüğüm için öyle yazdım ,görüntü için sump yada arkadaki bölmeye ısıtıcı ,termometre,hava taşı bunları oraya koyun incik boncukları oradan çıkartın zaten haftalık yapacağınız su değişimleriyle onlara ihtiyacınız kalmayacak.:heyo:

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Akıntı motoruyla ilgili notumu hemen aldım Temel bey.Akvaryumcu arkadaşlar canlı kaya için araştırma yapıyorlar zaten.Benim şanssızlığım dükkanlarında tuzlu su ile ilgili bir satışları yok.Sadece fikir olarak ve malzemeleri temin etmede yardımcı oluyorlar.takıldığım her şeyi size sormamı tembihlediler.

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Tuzlu Suya Geçebilme Çabası

Teşekkür ederim Teoman bey. Hemen akvaryumun içindeki dağınıklığı düzenleyip tertip düzen doz ayarı yapacağım.

14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Selamlar..
    Akıntı motoru (Newave 2000) elime ulaştı. Hemen hava motoru ve hava taşını çıkartıp onu taktım.Akımı suyun yukarısına doğru verdim.Ama bir türlü camda sabitlenmiyor sürekli düşüyor :(( Yapışık kaldığı süre içinde de akvaryumun içindeki tüm kumlar havalandı.Ortalık göz gözü görmüyor.Bu hep böyle olmayacak değilmi?

Akvaryumun üst bölmesinde sabitli iç filtrede arızalandı.Filtrenin sabiltendiği kutucuğu çıkarınca kullanım alanım daha rahat oldu.Yeni bir filtre almaya gideceğimden sizlere danışmak istedim.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yamur hanım ben konuyu yeni gördüm.

Akıntı motoru büyük mü geldi acaba butun kumlar uçuştu demişsiniz. Hava motorunu çıkarmışsınız ama PS için hava lazım. Birde filitre ile ilgili anlayamadım resim koyabilirmisin ?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yağmur ben sorununu anladım. Şimdi aldığın akıntı motorunun vantuz kısmında bir mandal var, mandalı açıyorsun ve cama bastırıp mandalı kapatıyorsun. Çıkmaz çünkü çok güzel vantuz yapısı vardır, yapıştıramamışsın sen onu bence. Dediğim gibi yap olacak, sonra akıntı motorunun bakış şeklini dikkatlice ayarla.

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Akıntı motorundaki mandalı açıp yapıştırdım ben yapamamışım.Halen sirkülasyon çok fazla partekül halinde uçuşan kumlar var.Bu uçuşan şeylerin bir bölümü PS nin yan tarafından hava kabarcığı olarak çıkanlar.

Filteyi bulamadım onun yerine Atman HF 400 şelale filtre aldım.Şimdilik beni idare edermi.Kendi filtremi akvaryumu aldığım yerden bakmamı söylediler umarım bulabilirim.Resimlerini ekliyorum.Aldığım filtreyi henüz takmadım.Takınca ortalık sakinleşirmi?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi yapmışsın Yağmur Şelale filtre almakla. Orjinal filtreden bence daha iyi işlev görecektir. Ps kabarcık üretebilir ama ayarından veya toplamaya başlamadığından da yapabilir. Akvaryum düzene girsin ona bakarız. Şelale filtrenin içinde bir kartuj var, şimdilik kullan ama ilerde onu çıkarıp yerine elyaf, bayan çorabı içinde aktif karbon ve üzerinde yine elyaf eklemek şeklinde kullanabilirsin.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Şelale filtre evdeki 15 lt lik akvaryumda var oradan aklıma geldi.Ama elektrik kesildiğinde çalışması için içine su doldurmak gerektiğinden çokda hoşuma gitmiyor.Diğer filtre resimdeki kutucuğa monteli.Ona birşey uyduramadık.Aldığım yerde hala aynı model akvaryumlar var belki bulurum.
    Temel bey isterseniz şelale filtrenin içindeki kartuju şimdide çıkartabilirim.Saydığınız malzemeler elimde mevcut.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam yapalım o zaman Yağmur. Aktif karbon markası nedir, çok önemli kaliteli olması yoksa eklemenin faydasından çok zararı dokunabilir. Akıntı motoru kumu kaldırıyor demişsin, kum ince sanırım ondandır. Akıntı motorunu mümkün olduğunca su yüzeyine çevirirsen faydası olur.

Sayfayı Paylaş