1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Cevap: Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Driverim geldi ledlerde yolda bir sorum olacak Hakan bey bu dirverde +- işareti yok.. :( nasıl baglıyacagım acaba bilginiz varmıdır.?
    Birde 50 wlık bir driever alsam 5 tane çalıştırabilirmiyim acaba?

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kutulu driverda kırmızı kablo + dır büyük ihtimalle. Kutu üzerine dikkatli bakın. Kutusuz olanda zaten yazıyor olmalı. 50 w driver a 5 tane bağlayabilmeniz için çıkış amperi önemli. 10 w ledler genelde 1 A(1000 ma) dir. Yani driverın çıkışı 5 A ise 5 tane led bağlanabilir ama tavsiye etmem. Driver arıza yaparsa 5 led de devre dışı kalır.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Verdiğiniz 2. likteki led+dirver a dikkat edin o driver 12 v la çalışıyor. Yani önüne ayrıca 12 v adaptör gerekir.

Not: Forum kuralları gereği verdiğiniz linkleri sildim. Ürünlerinizi fotoğraf olarak ekleyebilirsiniz.

4. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Teşekkür ederim beklemedeyim bugün yarın ikinci parti gelecek bakalım sabırsızlanıyorum. Acaba sogutmada yanlızca alünimyum plaka mı kullandınız yoksa fan vb kullandınız mı?

Sadece alüminyum yeterli geldi mi ..:) Sizin tanktaki son durum nedir acaba? :)

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
  6. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

okudum fanı göremedim emin olmak için sordum sogutma önemliymiş ama,evet konuyuda okudum zaten bütün olay o konudan sonra oldu :) çok güzel yapmışsınız hayran kaldım bakalım sogutucu olarak fanlı sogutucu bakacagım...

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Arkadaşlar siz daha iyi bilirsiniz gerçi ama ben bir şeyi anlayamadım?Şimdi led ışık dediğiniz şey belli.Bazı elektronikcilerde şerit ledler de satılıyor.Burada ben 1 metrelik,10 şeritten oluşan,beyaz,gün ışığı,mavi renklerde bir aydınlatma yaptırmıştım.Balans,montaj felan hepsi dahil 75 lira tutmuştu.Şimdi burada okuduklarım kadarıyla verilmiş olan fiyatlar bir acayip.Bunların illa ki farklı kasaları mı olması gerek yoksa şerit led ile düz bir kapağa da lehimlenebilir mi tank için?

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Şerit ledlerin yosun yaptığı yönünde birçok yorum var. Bizim kullandıklarımız yüksek güçlü ve yüksek kelvin değeri olan ledler.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yaklaşık 6 ay kadar şerit led kullandım.Günlük yaklaşık 13-15 saat ışıklar açık kalırdı.Hiç yosunlaşmaya denk gelmemiştim.Belki ortam,koşullar tetikliyordur yosun oluşumunu?Şerit ledlerin aydınlatma güçleri standart mıdır?Yokmu daha yüksek aydınlatma gücü olanlar?

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Benim bildiğim standartlar. Tatlı suda kullanan çok var. Ama iş tuzlu suya gelince şerit led olmuyor malesef.

11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Şerit ledlerde en yüksek ışık verimi 5050 smd açık alandır fakat onunda verimi düşüktür.Bide tuzlu suda buharlaşmadan dolayı ışık verimi baya bir düşüyor malesef..Ama smd ledle resif akvaryumu kullanan gördüm 50x50x50 akvaryuma 400tl mi ne harcamıştı..:/

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Öncelikle konu biraz dağıldığı için Hakan abiden özür dilerim.

Bu gün iş yerinde çöpe giden bir led aydınlatmanın içinden 10 tane led kurtardım ve bunları bir plakanın üzerine koyarak çalıştırdım.

ama şöyle bir şey var 10 adet led 1w ise 10 w ışık vermesi gerekli mantık olarak hadi diyelim 3w bunlar 30w ışık vermesi gerekli teoride doğru mu ?

Ama resimde 2 ayrı tip led var burada tek olan Çin den aldığım 10 w 10000k power led ve bu topladığım 10 adet 3 w led ten daha fazla ve güçlü ışık veriyor bu nasıl olur anlamadım.

Yakın fotosu da bu.

Şimdi ben 3 w power led lerle yapmayı düşünürken bu ufaklık benim kafamı karıştırdı şeydan diyor al bundan 4-5 tane hazır armatür sana.

:smiley33::smiley33::smiley33::smiley33::smiley33::smiley33::smiley33:

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Halil elindeki tek 10 Watt 10.000 Kelvin olan ledin 20Watt ve 20.000 Kelvin olanından 5 adet aldım, armetürü bitirmediğimden fotoğraflarını ve yeni konuyu açmadım. İşlerin yoğunluğu bitsin, ortaya karışık ledlerden yapılmış 500 Watt değerinde 7000 Kelvin ile 20.000 Kelvin değerlerinden armetür geliyor :)
    Ben senin yerimde olsam 10 Watt ledin yanına birde hibrit 20 Watt led koydum mu işlem tamamdır.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yani tek tek ledler yerine, tek 10 veya 20 watt power ledlerden mi koymalıyım ?

Elimde 1 tane 10 watt var sadece.

Bir de 20 watt 20000 kelvin ledi Ebay'dan mı aldın Özkan abi, özelden link verirmisin?

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evet Halil ebaydan aldım, sen hibrit 10 watt veya 20 watt led kullanabilirsin.
    Linki yolluyorum...

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Hibrit led nasıl bişey ???

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Bende linki alabilirmiyim acaba..:)
    Hibrit dedigi galiba rgb yanılmıyorsam..

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Değil burada ki hibrit kastı şöyle içerisindeki 9 adet çipin 3 adeti 20000k beyaz diğer 6 adet 455 nm blue şeklinde aslında mantıklı bir yapı.

19. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Actinic ledlerden bahsediyorsunuz o zaman. Peki onun yerine 2 tane 10 w beyaz 1 tane 10 w blue da aynı işi görürmü sizce ?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de kafaya taktım Metal halidenin yanlarındaki 4x24 floresan alanını mavi power Led yapacağım. 4B adet floresan 240 Lira. En büyük power led mavi. Y a fiyatlar insin veya floresan talepleri azalır.:smiley33: Cidden çok para bana göre. Yapılır mı arkadaşlar power led yanlar?

Sayfayı Paylaş