1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Tavsiyeler

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Axe Rider tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Herkese merhaba,

Geçen yaz tuzlu suyla ilgili araştırmalara başlamış ve yine burada tecrübeli hobicilere danışarak bazı fikirler almıştım. Hayırlısıyla malzemeleri toplamaya yavaştan başlayacağım ve bunun için tekrar sizlere danışmak istedim.

Akvaryum 150x65x50(h) ölçülerinde olacak. Sump olarak 4te biri gibi genel bir düşünce var sanırım fakat görüşlerinize açığım.

P.S: BM 150 ya da 155 pro
    Kafa Motoru: Newjet 4500
    Akıntı Motoru: 2xTunze 6045
    Aydınlatma: Giesemann 6x54watt T5
    Isıtıcı: Eheim Jager 300watt
    Tuz: Red Sea Sea-Salt
    Kum: 40 kg 3 mm mercan kırığı ve 40 kg canlı kaya

Öncelikle ekipman hakkındaki görüşlerinizi almak istiyorum. Ayrıca bunlara yakın performansta daha ucuz ürünler önerebilirseniz çok sevinirim. Örneğin tunze yerine sicce voyager 3 nasıldır? Ürün özellikleri aynı görünüyor ve neredeyse 2 kat daha ucuz. Bir de piyasayı biraz araştırdım fakat BM 150 ve 155 pek bulamadım. Bunun yerine nac 7 nasıl olur? İlk tuzlu su kurulumum olacağı için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler :)

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kurulumunuz hayırlı olsun ekipmanlar güzel.
    Sicce voyager bende kullanıyorum ve memnunum yalnız bazen enerji kesilmelerinden sonra tekrar çalışmıyor biraz sallamak gerekiyor onun dışında çok iyi.
    Protein skimmer olarak onlar yetersiz gelir illaki BM olacak diyorsanız BM C99 skimmer derim...

Axe Rider ve TencoMelih bunu beğendi.
  3. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Tesekkurler, urun bilgisinde 500-700 litre yaziyor ben de zaten 550-600 litre gibi olcak. Neden yeterli olmaz dediniz acaba ozelliklerde yazdigi performansi gosteremiyor mu

4. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bu arada bm olmak zorunda degil ama ayni kaliteye yakin daha ucuz onerileriniz varsa olur :)

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kurulumunuz hayirli olsun. Ekipmanlar genel olarak guzel ancak bunu tecrübe etmeden biz bastan söyleyelim ps yi iyilestirin. Siccenin motorlari iyidir. Bazilarinda dur kalk problemi olurkwn bazilarinda olmuyor. Birazda sans isi. Ama kesinlikle ps yi iyilestirin.

Axe Rider ve veysel bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O yazılanlar balıksız ve mercansız akvaryumlar için olmalı, iyi randıman almak için yazılanın en az yarısını baz almak lazım, sizin akvaryum 500 lt sumpla beraber bu 700 lt olur yani yazılan 1400 lt olmalı tecrübe ile sabit...:)

Axe Rider bunu beğendi.
  7. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Peki bi boyutlara onerebileceginiz performansi iyi ama ayni zamanda ekonomik bir ps var mi ilerde mercan girme durumunda degistirmek zorunda kalmayim. Bir de mercanlar fosfat kullandigi icin tamamen sudaki fosfati bitircek kadar da iyi bir ps olsun istemiyorum. Mercanlara yetecek kadar kalsin :)

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Kurulum hayırlı olsun. Tek derdiniz de fosfatın bitmesi olsun :)
    Fosfat bulmak zor değil, yemden tutun da musluk suyuna kadar her şekilde fosfatınız olur zaten.
    PS niz yeter ki iyi olsun. Amonyak olmasın da...
    Hiçbir zaman satın almayacak olsam da, size curve 9 u önerebilirim bu hacim için. Öte yandan bubble magus'a para verir miyim? Vermem :)
    Reef octopus pov skimmer'lar var. Dc motorlu. Şu anda aquamarketim adlı bir site satıyor. Bin kusur tl fiyatı var ama hak eder mi? Çin malları 500-600 ettiği yerde, fazlasıyla eder.

Ayrıca 2 adet 6045 bu tanka yetmez. 2 adet 6065 kurtarır. Sicce voyager kullandım, iyidir sessizdir ama tunze'nin rahibi falan olamaz. Maksat ucuzluk ise sobo da var resun da, 40-50 TL ye satılıyor.

Isıtıcı olarak Eheim Jagger almayın da, ne alırsanız alın. Kalibrasyonu ve çok boylu poslu oluşu dert.

Axe Rider bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence de ps ilerisi için daha farklı ürünlere yönenilmeli, ısıtıcı konusunda Burhan' a katılıyorum aquarium system olabilir.

Axe Rider bunu beğendi.
  10. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Kaliteyi cok dusurmeden maliyeti dusurmek icin sizlere danismistim ama tersine maliyet artti :) sorun yasamaktansa simdiden iyi bir kurulum onemli tabi. Peki bunlari yurtdisindan siparis verebilcegim siteler var mi guvenilir. Turkiyede cok pahali maalesef ve urun cesitliligi de cok az. Ankarada kime sorsan ******* akvaryum diyor mesela sadece.

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dikkat edersen hepimiz ps dedik :) Bu uzun vadede maliyetini düşürecek emin ol ;)

bronzcamel ve Axe Rider bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş