1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Araştırması

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde gokhantiknaz tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Tuz konusunda Aqua Medic Meer Saltz buldum demiştim. Burada da ****** tavsiye edilmişti. ****** in 7 kg si 65 tl iken ben 20 kg aqua medic meer saltz 100 tl ye alacağım. Fiyatı uygun geldi bana. Aqua medic tuz kullanan oldu mu acaba? Öyle görünüyor ki çoğunluk ****** kullanıp memnun kaldığ için öneriler o yönde. Aqua Medic tuzun bir sakıncası olur mu kullansam? Tuz çok önemli diye düşünüyorum.

Ha birde unutmadan tuzun bekleme süresi vs. olmaz sanırım değil mi ? Çünkü en az bir senedir çuvallarda bekliyor bu tuzlar.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hemen al hemde fazla al hiç kaçırma.Halil abi size yazmıştı,****** al diye önemli değil ilerde keşke derseniz,maliyet baya yukarılara çıkar...:)

3. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Read sea 25 kg bir fiyat alin benim aldigim yerde 135 lira fiyati vardi eger uygun gelirse yonlendiririm sizi oraya

Sent from my iPad using Tapatalk HD

gokhantiknaz ve Alparslan bunu beğendi.
  4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dediginiz gibi tuzun içeriği çok önemli. Tabii akvaryumun yapısına göre tuza karar vermek gerek. Herkes kendi tankında kullanıp memnun kaldığı tuzu öneriyor ama, herkesin tankı başka bir dünya.
    Özellikle hava alırsa bekleyen tuz bozulur. Açıp bakın Topaklanma varsa uzak durun.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

gokhantiknaz bunu beğendi.
  5. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Anladım hocam alırken buna dikkat ederim
    reefcentral.com forumda birisi önermiş ama başka biri su içinde kristallenme oluyor onu da ek katkılarla gideriyorum diyor. Red Sea Max en çok önerilen olmuş.
    Tuz içeriği ile ilgili dikkat etmemiz gereken bir şey var mı acaba? Şu poşetlerin üstünde yazan değerler?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İçerik akvaryum tipine göre önem kazanır. Soft mercan ağırlıklı tanklar için önerilen red sea coral pro ve reefcrystal denenmiş iyi içerikli tuzlar.
    Yoğun sps tanklar için elos tuzda renklenme daha iyi. Başlangıç için redsea coral pro öneririm.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi fiyat baya uygunmuş...

8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Selamlar tekrardan...
    Uzun sürecek bir çalışma belli. Ama fikirleriniz doğrultusunda Nac 7 aldık sayılır. İkinci el de ne sıkıntısı olabilir acaba? 2.El bir nac 7 buldum 1 yıla yakın kullanılmış temiz bir ps.
    Neyse ps faslı bitti sanırım çok şükür :)
    Kafa motoru - dalga motoru tuz ölçer...
    1-) Tuz ölçer mi almalıyım refrektometremi almalıyım sizce?
    2-) Dalga ve kafa motorları 65*50*40(h) için hangi özelliklerde kafa/dalga motoru tercih etmeliyiz? Ve marka/model önerileriniz nedir?
    3-) son sorum da Aydınlatma. Tanka bir kapak istemiyorum kesinlikle. Üstten aydınlatma arkadan ters L şeklinde armatürü asarak düşünüyorum.
    Ankarada armatür yaptıracak/yapacak yer tavsiyeniz varmı? Birde armatürde led aydınlatma nasıl olur? 2 adet 24 watt T5 yanına ne kadar ve hangi özelliklerde led koymalıyım?

Birde Rio marka kafa motoru sizce nasıldır?

Teşekkürler...

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Gökan bey 90 cm' lik akvaryumlar görüyorum içleri bomboş bekliyorlar demişsiniz. Bu şahıslardan biride benim gerçi benim akvaryum 130' luk ama inanın bana keyfimden beklemiyorum. Öyle akvaryum kurulur kurulmaz hadi hurra gidip hemen mercanları balıkları dolduralım yok. Bir akvaryumun oturması için, ama tam anlamıyla oturması için, azami bir yıla yakın bir süre gerekli. Yani demek istiyorum ki: deneme amaçlı mercan alıyorum fakat mercanlar ölüyor demek'ki bir yerlerde hata yapıyorum bu yanlışlarımı düzeltene kadar epey bir zaman geçmesi gerekiyor bu yüzden o hayvancıklara mümkün oldukça az hasar vermeliyiz. Onlarda bir canlı ve sizin bizim gibi yaşamaya hakları var. O boş olarak gördüğünüz 90 cm lik akvaryumların içleri seneye dolu dolu olacaktır emin olun. Olmayacak sorunlarla karşılaştım en basitinden tuz konusunda yanlış seçim yaptım ve akvaryumum cyano doldu kafadan 5 ay geriye gittim. Sizden ricam lütfen özellikle üstatlar tarafından önerilen ürünleri almaya bakın yoksa bunun ceremesini ilerde siz çekersiniz söylemedi demeyin.

harfuzmani bunu beğendi.
  10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    1. fiyat problem degilse refraktometre
    akvaryum ölçülerimiz aynı hemen hemen
    2. tunze 6025 kullanıyorum, iyi seçim bence
    3. 2*24 w ikisi beyaz olursa, yanına 16*3w mavi yeterli.
    led , driver , sogutucu satan yerler var nette kendim yapabilirim dersen...

Rio pek ülkemizde kullanılmıyor galiba, yedek parça mil falan sorun olur belki diye, ama yabancı forumlarda baya popüler...

11. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Haklısınız Mustafa Bey. Dolacağı konusunda zaten bir itirazım yok. Fakat ben maddi olanaklarımı düşünerek 90 cm lik bir akvaryumu doldurmak benim için külfetli olacak demek istedim.

12. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Hocam sağolun. Armatür kendim nasıl yaparim bilmiyorum. Led Driver'im var. LEd ler türkiyede çok pahalı. Yurtdışı satış yapan yer bilgisi olan varsa sevinirim.
    En büyük sorun armatür gibi görüyorum şu anda...

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Gökan bey maddi yönden endişe etmenize hiç gerek yok. Acele etmeyin sizde iş akışını zamana bırakın kendiliğinden olacaktır zaten herşey. İlk etapda size düşen akvaryumunuzu ve ekipmanlarınızı alabileceğinizin en iyisiyle donatmak olsun. İçini doldurma işi zamanla olur nasıl olsa. Örn : Sigara içiyorsanız onu bırakın her ay 100 -150 ytl lik mercan yada balık akvaryumunuza ekleye bilirsiniz. Tuzu mümkün olduğunca kaliteli marka almaya bakın derim. Bu işin en can alıcı kısımlarından biridir. Sakın ucuzuna kaçmayın, sonra çok başınız ağrır.

Led armatür için de AP de murer nik'li murat adında profesyonel bir arkadaşımız var ondan yardım alabilirsiniz.

Bu arada Tuz ölçer yerine Refraktometre tercih edin. ****** de olacaktı sanırım.

T5 floresant ' lambaların kısa ömürleri olduklarını da aklınızdan çıkartmayın, min 6 , max 8 ay da değişmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla yoksa yosun problemi baş gösterir. Bu yüzden belirli bir seneyi baz alıp aradaki değişim ve elektrik tüketim farklarınıda göz önünde bulundurarak LED aydınlatma konusunu bir kez daha gözden geçirin derim.

cimlikaya bunu beğendi.
  14. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Akvaryumu yaptırırken sorarım artık bi düşüncesi önerisi olur elbet. Ali Kuştepesi'nde yaptıracağım akvaryumu. Yarın gitmeyi düşünüyorum.

Bu arada sump nasıl olmalı? 65*50*40 tank ölçüleri olacak. ps de nac 7... Akvaryumdaki sump deliği altta tabandamı yoksa üstte mi olmalı?

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Durso sistemi yaptıracaksan ki mutlaka öyledir, delik alt tarafta tabanda olur ve bir boru ile yukarı çıkar. Alt tarafa ara rekor bağlanır rekorun bir ucunada sump borusu ilave edilir. O nu zaten Ali bey halleder merak etme.Bu arada akvaryumu yaptırırken mutlaka emergency iniş borusu istediğini belirt acil durumlarda çok işe yarıyor.

16. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Şimdi aldığım malzemeleri yazayım.
    Seio M620 Dalga Motoru
    Aquaee 2000-1 Kafa Motoru
    Bubble MAgus Nac 7 Ps.
    Coral-X Tuz :(Daha almadım ama buna karar verdik)

Akvaryum 65 50 40 (h)
    Sumpta mobilyaya uygun araştırıyoruz.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kafa motoru 2000-1 olanlar çırpıcılı değil miydi benim PS de aynı motor var üzerinde çırpıcı var. Bir kontrol edermisiniz ?
    Birde seio m620 sıfır mı aldınız 2. el mi bende var kullanmıyorum sıkıntı çıkarıyor bir süre sonra onun yerine Tunze bence daha iyi.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çırpıcısız olanları var Halil, Aquabee 2000-1 modifiye ile ps motoru oluyor. Hayırlı olsun malzemeler.

19. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Teşekkürler yorumlarınız için...Bu başlığın çok faydası oldu. Çok git geller yaşadık :) Ama sonunda birşeyler oturdu herhalde.Şimdi biraz ara verip nefes almak lazım maddi manevi olarak :) Ve eldeki tatlı su tankını çıkartmam gerekiyor.Elimdeki malzemelerle bir akvaryumcu dükkanı açabilirim sanırım :)

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumcu dükkanı açmaya gerek yok,kullanmadıklarınızı vere bilir,ilanla satabilirsiniz...:)

Sayfayı Paylaş