1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Araştırması

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde gokhantiknaz tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Tuzlu Su Araştırması

Siz hele bir karar verip başlangıç yapın kendi gözlemlerinizle tankı hemen dolduramayacağınızı anlayacaksınız zaten.Canlılar tatlı suya oranla pahalı olduğu için daha çok araştıracak,daha çok okuyacaksınız.Seçtiğiniz canlıların uyumu,birlikte yaşayıp yaşayamayacakları,en önemlisi balık olsun mercan olsun aldığınız ilk canlıları sağlıkla yaşatabilmeye uğraşacaksınız.Çok istesenizde alım imkanınız olmasına rağmen canlılarınızla birlikte yaşatamayacağınız için vazgeçeceğiniz canlılar olacak.Örneğin benim püsküllü bir imparator angelim var.Mercanımın birine neşe içinde sortie yapıp duruyor:)

2. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Uzun düşünceler sonucu boyutlara karar verilmiştir arkadaşlar... ölçüler 50*50*40(h)

Önerileriniz hep daha büyüğünü yaptırın yönünde idi. Haklısınız ileride yetmeme sözkonusu olabilir bu ölçülerin ama Büyük bir tank alıp içine 5 tane mercan koyup boş resif izlemek istemiyorum.

Velhasıl kelam ölçüler belli %90 artık. Mobilyalı alttan sumplı bir akvaryum. Mobilya uzunluğu 60 cm olacak. Kapak asma armatür şeklinde tasarladık. Çünkü 50 cm için t5 aydınlatma yok metal halide çok maliyetli. BU yüzden mobilya 60 cm olursa 55 cm lik T5 ler koyabiliriz. Mobilyanın arkasından iki Adet ters L ile akvaryumun 5 cm üstüne kapak tutturulur. AYrıca sump uzunluğu da artmış olur.

Sump demişken, sizce sump tasarımı nasıl olmalıdır. Araştırmalarıma rağmen bu tatlı su girişi hakkında bir bilgi bulamadım.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Madem t5 sıkıntı si var bari on cepheyi 60cm yapsaydin rahat rahat sigdirirsin. Yani 60x50x40.
    Sump icin pek dusunmene gerek icinde tatli su bolmesi olsun yeter yapabildigin kadar buyuk yap. Yukseklik 40cm olmasi yeterli.

Sent from my U8800 using Tapatalk

4. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Tatlı suyun ilavesini sumptan ellemi yapacağım peki? Nasıl bir sistem olacak?

Malzeme Olarak Protein Skimmer Dalga Motoru Kafa Motor Tuz ilk öncelikli alacaklarımız? Hangi marka-model önerirsiniz acaba?

PS: Aqua Macro NS-16 Nano Mini Protein Skimmer 80-160 lt 100 TL
    Bubble Magus NAC3 100 Lt - 300 Lt

Kafa MOtoru : Hydor Pico 1000 Mini Kafa Motoru 980 Lt 40 TL

Bunlar uygunmudur yoksa başka önerileriniz varmı? Bu fiyatlarda? Tuz ve dalga motoru nasıl olmalı?

5. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

1-Ya otomatik su tamamlama alıcaksınız ve tatlı su otomatik eklenecek; ya da el ile yapacaksınız.
    2-Bubble Magus öneririm.Unutma ki protein skimmerı alıp; sumpın yüksekliğini protein skimmera göre yapıcaksın.
    3-New jetleri öneririm.
    4-Tuzu özel mesajdan attım.Tunze nonstreamlerden öneririm, yada newwavelerden elektrik tüketimi az hemde şekil ve işini iyi yapıyor.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tatli su tamamlamayi otomatik samandira sistemi ile yaparsan ps icin sumpa bolmeye gerek yok ama el ile hergun yaparim dersen ps nin calisma yuksekligine gore sumpa bolme yapman lazim bizim tavsiyemiz otomatik tamamlama yapip tatli su isinle hergun ugrasmaman ve degerlerin daha stabil gitmesini saglam olur. Ps icin bubble magus nac 5 oneririm aquamacroya bulasma. Kafa motoruda newjet daha iyidir. Dalga motoru tunze al derim. Dalga motoru 2. El de alabilirsin hem ufak hemde iyidir. Tuz birkac marka var redsea coral pro , ****** saltmix, reef cristal, bunlar guzel tuzlardir.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hemen ekleyeyim kafamatorunu toplam su gacminin 10 kati gucte al 100 litre ise en az 1000 litrelik al cunku sumptan yukari belli bir yukseklik var bu yukseklige gore debi deser newjet 1200-1400 arasi bir model olabilir veya hydorun daha buyuk bir modeli.

8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Selamlar tekrardan. Uzun süredir araştırmalarımız hızlanmakla devam etmekte. Fakat maddiyat gerçekten düşündüğümüzden yukarları çıkıyor da hadi bakalım hayırlısı..
    Sırada PS kararı var. 120 LT + Sump için uygun ne önerirsiniz? Hani ilk başlarda 150 TL civarı bir ps düşünürken araştırmalarımız NAC 5 veya 6 ya doğru çıktı ki onların fiyatlarıda 350 TL civarlarında.

9. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Aqua macroyu ben kullanıyorum bahsettiğin modeli şu anda 80 lt. tankta. Şu an gayet iyi topluyor bence 3-4 günde bir simsiyah oluyor toplama haznesi fena değil ama şimdiki aklım olsa bubble magus alırdım. Kaldı ki senin hacim çok daha fazla olacak.. Kesinlikle Bubble magus al..

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bence alırsanız Nac 7 ileride motor değiştirip,daha büyük tankı çevirir,oda bazı yerlerde 350 tl...

11. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Arkadaşlar PS kararımızı verdik NAc 5 alacağız.
    Tuz için Aqua MEdic MeerSalz 20 kg lık bir poşet alacağız ne dersiniz?

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tuzu değiştir redsea al yada ******

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence alırsanız Nac 7 ileride motor değiştirip,daha büyük tankı çevirir,arasında çok fiyat farkı yok...:D

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Gokhan bey hayirli olsun. Yanlis anlamayin ama konunun mantigini pek kavrayamadim. Bizler genelde bilmedigimiz seyleri sorariz oneriler dogrultusunda alisveris yapariz. Arkadaslar onerilerde bulunmuslar fakat siz yine kendi bildiginiz urunu almissiniz. İleride cok sikinti yasarsiniz simdiden belirteyim. Akvaryumu kurarken uygun fiyatli ekipman yerine, islevsel ekipmanlar tercih edilmeli. Soylediklerimi lutfen yanlis anlamayin. Kesinlikle sizi ve ilerisini dusunerek soyluyorum.

İphone cihazimla Tapatalk kullanilarak gonderilmistir.

15. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Fatih bey yanlış anlamam tabiki. Buraya konu açmamın sebebi zaten araştırma konu da da yazdığı gibi. Ve sadece burada araştırmıyorum. Yurtdışı reef forumlarında da aktif araştırıyorum.
    Önerilerin hiçbirini kulak arkası yapmadım. (Doğru tabir neyse bilemedim) Hepsini dikkate aldım özenle inceledim. Hala da inceliyorum. Ama şu da var öneriler de tank ölçülerinde de 60 lık yaptıracağınıza 80 lik 90 lık ölçüleri kullanın diyen çok oldu oysaki benim amacım ufak bir akvaryum ve dolu bir akvaryum.
    Forumda görüyorum kurulan deniz akvaryumlarını 90 cm lik yapılmış ama içi boş. Göze hitap etmiyor. Benim kurmak istediğim dolu dolu canlı rengarenk bir akvaryum. Ha bunun içinde maddiyatı buna göre yapıyorum.
    90 cm lik tankı da doldurmayı bilirim ama 3bin lira olur 10 bin lira. Onu da ben kaldıramam.

Velhasıl kelam önerileriniz sayesinde bu kararları alıyoruz zaten, Nac 5 tercih etme sebebim de canlı yüküm en fazla 4 balık olacak. Mercan - anemon-canlı kaya ağırlıklı bir akvaryum. Bu yönde PS araştırdığımda Nac 5 yetecek şeklinde öneri de aldım. Ayrıca 7 ile 5 arasınad neredeyse iki kat fark vardı. Ha ileride işimi görmeyecekse de Nac5 almanın hiç bir anlamı olmayacak.İleride büyük bir deniz akvaryumu kurma niyetimde yok zaten. Kurarsam High Tech bitkili kurarım ki şu anda var. Zaten Burada paylaşma sebebimde budur.

Tuzu da Aqua Medic seçme sebebim, akvaryumcumun (Ankara Kansoy Akvaryum Mücahit abi kulaklarını çınlatalım) elinde olması. Fiyatı da uygun diye.****** 'in yarısı fiyatta. Tabi burada tuzun önemini biliyorum o yüzden önerilere açığım.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Önerileri dikkate almak elbette iyi olur ama kişinin araştırmaları veya düşünceleri ardından kendi eklemeleri veya değişimler yapması da doğaldır. Dolu bir akvaryum istemek, istemek başa bir şey, satın alınır ve eklenir canlılar akvaryum dolar. Kısa süreli ilk günlerde de fotoğraflar çekilir, eklenir forumlara ve hayat güzeldir. Hayatın güzelliği sürekliliği ile ölçülür, bu açıdan dolu akvaryum kavramı ile birlikte güçlü yapı ve sistem olgusu orantılı olmalıdır.

Daha net;

Akvaryumun içini izlemeyi seven ile...akvaryumun altında çalışanları izlemeyi sevenlerin akvaryumları arasında hep fark olmuştur.

fth-94, ogurcay ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Yorumlarınız için tekrar teşekkür ediyorum. Zaten benden çok daha tecrübelisiniz bu konu daha devam edecek inşallah. Kurulum aşamaları canlı eklemeleri vs...
    Neyse o zaman bi sorum olacak Nac5 yetersiz gelir görüşünde bir uzlaşma var sanırım. Nac7 öneriliyor. Sorum şu: 3-4 adet balık ve mercan ağırlıklı bir reef için 200-250 tl arası hangi Ps önerirsiniz? Daha spesifik bir soru daha kesin cevaplar gelecek sanırım.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ati BM 200, Nac 66, Nac7 sıralaması maddi imkana göre değerlendirilebilir. Maddi imkana göre ATB modelleri de incelersen fikir oluşur kafanda.

gokhantiknaz bunu beğendi.
  19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ben de bulabilirsen ATİ bm 160 a da bak derim 250 litre tankta ilk zamanlarda aquamedic tf1000 vardı ama bir işe yaramadı tankım isterse bomboş olsun makine dairesi güçlü olsun derim.

4 balık diyorsunuz ama gelin 4 palyaco ile 4 tane m boy Tang aynı atığı üretmiyor. Ve bolca mercan ve anemon demişiniz onlar neyle beslenecek suya illaki dışarıdan besin girecek bu peki bu girilen besinin atığını kim toplayacak. Bence Akvaryum için ayrılan bütçeyi 3000 tl olarak düşünürsek bence en az 750 tl sini PS ye ayırın. Yoksa ileride aldığınız mercanların veya balıkların parasının kat kat fazlası çıkar cebinizden benden söylemesi.

gokhantiknaz ve YMR_AY bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim yaşadığımı anlatayım: İlk kurulumda Boyu marka bir Ps aldım 130 tl bir ay sonra yetmediğini anlayıp,bu sefer Nac 3,5 aldım fiyatı 170 tl şu an oda yetmiyor mercan ve balık yüküm artığı için,şimdi Nac 7 arayışı içerisindeyim...
    Nac 7 350 tl keşke o ikisine 300 tl vereceğime üstüne 50 tl ekleyip Nac 7 alsaydım...
    Bu keşkeleri sizde yaşamayın diye bunları yazıyorum...

gokhantiknaz ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş