1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumunda Yeniyim ve Sorunlarım Var

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde önder öztürk tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. önder öztürk

önder öztürk

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Tuzlu suda da yeniyim yardımlarınızı bekliyorum super:gif

Akvaryumum ile ilgili resimler ve bazı sorular ekledim, cevaplayabilirseniz memnun olurum..

Teşekkür edrim..

Ekli Dosyalar:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu Su Akvaryumunda Yeniyim ve Sorunlarım Var

Öncelikle hoşgeldiniz sefa getirdiniz. Akvaryumda sorunlar görünüyor ve akvaryum bana yeni kurulmuş gibi geldi. Akvaryumun kurulum zamanı, kullanılan tuz, kullanılan su, aydınlatma, protein skimmer hakkında biraz bilgi vermeniz iyi olur. Sorunlu olan mercan Goniopora anlattığınıza göre zaten iyi durumda size ulaşmamış. Yarısı ölü almışsınız ve doğal olarak kötü şartlardan size gelerek aslında daha da zorda kalarak mevcut sona yaklaşmaya başlamış. Zor mercan ve alınırken sağlığı olsun ve yine mercan seçimi olsun hatalı olmuş. Göründüğü üzre ölen bölümler zaten Cyanobacteria kaplamaya başlamış.

Cyanobacteria oluşumu var evet ve sorulara cevaptan sonra sebebi bulmaya çalışırız inşallah. Kayanın alt kısmındaki oluşumlar yerel sünger türü bana göre.

3. önder öztürk

önder öztürk

Hoş bulduk Temel bey,

Akvaryumda cyano bacteri oluşumu sadece aynı yerlerde oluşuyor resimde görülen bölgeler dışında başka bir yerde oluşmuyorlar birkaç kez sifonlama yapmama rağmen ertesi gün tekrar oluşuyorlar.

Akvaryum kurulum zamanı : 45 gün
    Kullanılan tuz : Red Sea Croal Pro
    Kullanılan Su : Evde içme suyunda kullandığım ozmos su
    Aydınlatma : İki adet T5 bir adet mavi bir adet gün ışığı 2*24 watt günde 12 15 saat arası açık
    Protein skimmer : Aqua macro marka saatte 1200 litre
    kullanılan yemler : Dainichi marine fx - Tropical spirulina super forte
    Dış filtre : tetra tec Fx700(içi seramik dolu)

Canlılar :15 kg canlı kaya ,iki adet blue damsel,iki adet camel shrimp,iki adet türünü bilmediğim karides,1 adet conch, 1 adet türp kurdu.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorunu ortadan kaldırmak için bence bazı noktaları gözden geçirmek ve gözlemlemek gerek. Sump olmayan ve oksijeni sadece ps motoru sağlayan sistemler cyano bacteria açısından risk altındadır. Buna ısınan su ısısı eklenince süreç iyice onlara uygun hale geliyor demektir. Oksijen içeriğini artırıcı her işlem avantaj sağlayacaktır. Dış filtre sistemden alınıp yerine şelale filtre dahil edilmelidir.

Öncelikle RO cihazından alınan su ne oranda fosfat silikattan ayrışmış durumda. Sonuç olarak verimsiz RO cihazından alınan ve sürekli kullanılan su sorunun devamlılığını sağlar. Bu yüzden bence birkaç su değişimini ve yine buharlaşan su yerine kullanılan suyu damacana su ile yaparak durumu gözlemlemek ve RO cihazı konusunda fikir edinmek gerekir.

Tropical spirulina super forte yani pul yemlerin ve spirulina içerikli yemlerin fosfat değeri diğer yemlere göre fazladır. Bu yemi de vermeyi kesip durumu gözlemlemek akıllıca olur.

İçi seramik dolu olan dış filtreyi sistemden iptal etmeni öneririm. Yerine şelale filtre tavsiye ederim. Hiçbir mana ve fayda sağlaması söz konusu değil dış filtrenin.

Tabanda kullanılan kum çeşme suyu ile yıkanmışsa ve akvaryuma eklenmişse bu da cyano bacteri tetiklemesi yapabilir belli oranda.

Bu sürece destek olması açısından yani yukarda yazdıklarımı uygulayarak genel akvaryuma cyano bacteria oluşmasına olanak veren unsurların önünü keserek sistemde var olan silikat veya Fosfat'ı almak için ROWA fosfat tutucu şelale filtre içinde kullanılabilir.

Bu işlemler sonrasında sorunun ortadan kalkacağına inanıyor ve bu aşamaları görsel olarak paylaşmanı rica ediyorum.

5. önder öztürk

önder öztürk

Temel bey önerebileceğiniz bir şelale filtre var mıdır, evet kumu çeşme suyu ile yıkayıp koymuştum akvaryuma. Bir de önerebileceğiniz bir su marka sı varsa?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Atman Akvaryum Şelale Filtre HF-0800 uygundur. Mümkün olan en büyük boy tercih edilirse güzel olur. Şelale filtre akvaryumdaki katı atıkları tutar ve dış filtre aksine temizlemesi oldukça kolay olduğundan çok daha sık kolaylıkla elyaf gibi çabuk kirlenen malzemeleri anında değiştirmeye yarar ve oksijen katkısı sağlar. Dış filtre ise kapalı sistemdir ve temizleme süresi uzun olduğundan tortu tutar ve yine Ph salınımı gerçekleştirebilir. İlave olarak sisteme katkısı yoktur.

Damacana su olarak Bursa ne durumda bilemiyorum yani markaları bilemiyorum. Fakat kaliteli olan bir markayı seçmekte sakınca yok.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tankın ebatları nedir ? Osmos suyu kullanışınız ve ps yetersiz oluşu tetiklemiş gibi geliyor bana.

8. önder öztürk

önder öztürk

Merhaba,

Tank ebatı 200 lt.
    Temel beyin dediği gibi artık damacana suyu alacağım.

Sayfayı Paylaş