1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su akvaryumunda ilk balık ne zaman konulmalı?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde vkguven tarafından 2 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Tuzlu su akvaryumunda ilk balık ne zaman konulmalı?

Maalesef aiptasia, kum dediğimiz mercan kırığı yani kayadan çokta farkı yok. Gerçi cam,pleksi gibi yüzeylere de tutunurlar.

2. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

ilerde alacağım balıklar arasında Chelmon var.Ama akvaryum yeni, yani balığı almaya 2-3 ay var.Bırakalım bakalım biraz neler olacak :)

3. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Konu buraya gelmişken (balık seçimi) fikirlerinizi almak isterim.
    Beslemeyi düşündüğüm türler;
    1.İmparator Angel
    2.French Angel
    3.vlamingii tang(elimde orta boy ilk balık olduğu için kalacak)
    4.yellow tang
    5.Blue tang
    6.chelmon
    7.1 çift palyaço
    8.Moorish Idol
    Mercan olarak çok derdim yok balıkların çok rahatsız etmeyeceği türler olabilir.Bunu henüz araştırmadım.Pek bir düşünce de yok kafamda.Her türlü öneriye açık bir durumda benim için.
    Elbette bu bahsettiklerim yarın olacak işler değil zamanla ulaşmayı düşündüğüm hedefler bunlar.Fakat bu balıkların ihtiyaçlarına baktığımda akvaryumun bu ihtiyaçların çok gerisinde kaldığını görüyorum.Örneğin meleklerin ihtiyacının 1/3 ü kadar akvaryumun hacmi.Bu durumda çok istememe rağmen hedef mi değiştireyim (açıkçası benim için çok zor hatta imkansız) ? Yada ekipman desteği ile denenebilir mi (evet demenizi bekliyorum :) )?

gokhan58 bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İmparator ve French angel için dekor olarak da çok zayıf. Hacim olarak da aslında zayıf sayılır ama bakılmaz değil. Chelmon ve Moorish Idol sağlıklı ve yem kabul ettirebilirsen olabilir. Chelmon türü de bol kayalık sever angel türleri gibi gıda arayışı açısından biraz da. Henüz bu balık yüküne hazır değil akvaryum ama liste güzel.

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi benim tanka Moorish Idol gider mi? Giderse aklında bulunsun, sağlıklı olarak bir yerde görürsen haber ver :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sende olmayacak da bende mi olacak? Mercanlar açısından bazıları riske girebilir ama bilgin olsun. Brain coral vb neler var o tarz?

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Riske girecekleri yolluyaçağım tank var :D

8. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

[​IMG] [​IMG]

Bu iki resim arasında saatler var .Bence bu taşların üzerindeki algler diyatom yosunları ve cyno.Fakat gece baktığımda diyotom yosunları dağılıyor.Cyno çekiliyor ve kaya görülüyor.Bu durum bir kaç gündür tekrar ediyor.Yemlemeyi azaltmama ve sadece kuru yem vermeme rağmen durum devam ediyor.Aklıma buharlaşan suyu telafi etmek için koyduğum RO suyun kalitesinde bir değişiklik olup olmadığı sorusu geldi.Silikat filternin 300 L kapasitesi olduğunu hatırlıyorum.Bu doğru mudur? Eğer öyleyse filtrenin işi şu an bitmiş durumda.

9. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Aşağıdaki resimde akvaryuma koyacağım kayalar.Anlaşılacağı üzere kürlenmek durumundalar.Uygulayacaklarımı paylaşmak istedim.Yanlış varsa düzelteyim.

1.Kayalar tuzlu suda bekletilecek 2.gün su tümden değişecek ve yeni su konacak.İlk günden itibaren bakteri eklenecek ve bakterilerin beslenebilmesi için multivitamin :)
    2.Dördüncü gün tekrar su değişimi , bakteri kültürü ve yine multivitamin. (ilk andan itibaren bir pompa suyu habire çalkalıyacak)
    3.6-7.gün durma bakılacak ve kayalar akvaryuma elenecek.(Koku vs yoksa )

Bir yanlışlık var mı?

Resim linki eklememe rağmen fotoğraf görünmüyor. :yazik:

10. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Kayaları elimden geldiğince temizleyerek ilave ettim.Balık ilk gün kayaların olduğu yarafa bile geeçmedi.Sanırım varlıkarına alıştı ve artık aralarında geziniyor.
    Conch 4-5 gündür belki daha fazla bir zamandır kumun altına girdi ve hiç çıkmıyor.Öldü mü? diye düşünmeye başlamıştım ki arada gözlerini ve horumunu kendi etrafında hareket ettirirken gördüm.Böyle bir olay başına gelen var mıdır? Kendini gömdüğü yrden çıkartmalı mıyım?

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Zorla güzellik olmazmış, kumun altından çıkmadığına göre ortam yaşamına uygun değil henüz. Bir süre sonra çıkacaktır, merak etmeyin.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Güven bey, bence kurulum konunuzu yeni ve güzel bir başlık altından devam ettirseniz daha doğru olacaktır. Conch konusunda bilgim yok malesef, kayalar için onlar ölü kayaya benzemiyorlar, tuzlu su için pek uygun olmayacaklarını düşünüyorum. Rengi beyaza yakın olanlar neyse ama, rengi sarımtrak olan uygun gibi görünmüyor, içinde yaşam formu barındırabileceğini düşünmüyorum. İmkanlar dahilinde, az ama öz canlı kaya eklemeye çalışsanız, daha doğru olacak diye düşünüyorum.

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Conc lar kumun altına girerler ve çıkarlar kendi hallerine bırakın hatta kumun üzerine sümüksü bir salgı bırakıp kumun slikonumsu topak bir hal almasına bile neden olurlar merak etmeyin.

14. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Daha önce bahsettiğim ısı ve performans nedenleri ile Tunze Hydrofomer motoru aldım.Buna güvenerek Cleaner shrimp (2 adet) ve bir Brown Tang aldım.Aslında Yellow Tang almaktı niyetim ama hem pahalı olması hem de akvaryumun hali nicedir çok emin olmadığımdan daha ucuz ve Y.Tang kadar olmasada dayanıklı olduğu söylenen Brown Tang aldım.Evdeki balık resmen hayvana göz açtırmadı ve yem yedirmedi.İlk birkaç gün yüzen balık 4. gün sonunda kayaların altından çıkmaz oldu.Bu durumu görünce sumpa aldım ama ne yazık ki geç kalmışım ayırmak için.Maalesef hayat mücadelesini kaybetti.Buradan çıkardığım ders, artık en az iki balık birden ilave etmek ve evdeki balığın sataşmalarını dağıtmayı düşünüyorum.

NOT:Yöneticilerden başlığın adını değiştirmelerini rica edeceğim.Neticide kurulumla ilgili yaşadıklarımı paylaşıyorum.Başlık yanıltıcı oluyor bu durumda.Yeni bir başlık açarak karmaşaya sebep olmamak adına çok zor bir işlem değilse başlığın değiştirilmesi makul görünüyor.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eski balıkların tacizi ne yazık ki bazen bu sorunları yaşatır. O yüzden en güzeli akvaryuma içten asılabilecek bir alıştırma haznesi eklemek ve yeni geleğen balığın hem suya alışması ve diğer balıkların da ona alışması için iyi oluyor.

Başlığı değişmek zor Güven. Tek tüm mesajların ki değişmeli ve daha önemlisi aramam motoruna kayıt bu şekilde URL vb. Yeni konu açmanda da sorun yok.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abicim geçmiş olsun üzüldüm doğrusu keşke aldığında hemen gözlemleyip erken ayırsaydın balığı. ayrı hazne için plastik büyük boy yavruluklar bu iş için bence biçilmiş kaftan.

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Geçmiş olsun..

18. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Sağlık olsun Halil olan oldu.Oluyor böyle kazalar.Açıkçası akvaryumun içine birşeyler koymayı pek düşünmedim itici geliyor.

Teşekkürler.

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Yeni eklemeyi düşündüğünüz balığı önce sumpta misafir etmeniz diğer balıkların yeni balığın kokusuna alışmasını sağlar.Bu da olabilecek kavga gürültüleri en aza indirecektir....

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ozan çok mantıklı geldi bana uygulama ama, sumpta birsürü motor çalışıyor. Kapılma , parçalanma, geri dönüşü tıkama ihtimali yok mudur?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş