1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurmak Zor mu? (Deneyimlerim)

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 7 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bu forumla birlikte başladı maceram. Temel abinin akvaryumunu gördüm ve işte bu dedim. Bende deniz akvaryumu kurmalıydım. Ama nasıl? Ne bir fikrim vardı ne de bunu yapacak maddiyatım. Ama yinede yapmalıydım. Çünkü bunu başarabileceğime inanıyordum. Yavaş yavaş araştırmalara başladım. Bir yandan da haftalıklarımın bir kısmını biriktiriyordum. Bu dönem benim için kolay olmadı. Bazen ben bu işi yapamayacağım diye umutsuzluğa kapılıyordum. Bu bütçeyle nasıl istediğim gibi bir şey yapabilirdim ki! Ayrıca o cihazlar ve terimler neydi öyle? (Nitrifikasyon, Sps, Lps, Protein Skimmer, balling, reaktör v.b.) Bunları nasıl anlayabilirdim?
    Aradan 2-3 ay geçti. Soğuk bir Şubat ayı nano akvaryumumun ilk adımlarını ölçülerini belirleyerek attım. Şimdi bir sorun daha vardı. Akvaryumumu kendim mi yapacaktım yoksa hazır mı alacaktım? Hazır alsam biriktirdiğim bütün para akvaryuma gidecekti. Bu durumda hazır akvaryum alamazdım. Akvaryumu kendim yapmaya karar verdim. Ama daha önce sadece 1 akvaryumu kendim yapmıştım. Bu konuda kendime güvenerek camcının yolunu tuttum. Camların kalınlıklarını ve uzunluklarını internetten bulduğum akvaryum yapımı diye bir programdan yararlanarak belirledim. Cam ölçülerini camcıya verdikten sonra eve gittim. Evet giderken de Kadıköy'den silikonu aldım. Bir gün sonra camları almaya camcının yolunu tuttum. Kestirdiğim camları koltuğumun altına alıp evime doğru çabuk adımlarla gittim. Tabi bu evreler ilerlerken bu akvaryumun kurulumundan sadece annemin haberi vardı. Camları eve getirip yapıştırmaya başladım. Annemin bu konuda büyük yardımları oldu. Bu akvaryumu yaptığım akşam babam bir akrabamızda kalmıştı. Bu sayede akvaryumu rahatlıkla yaptım. Aradan 2 gün geçti. Ben o 2 gün içerisinde deniz akvaryumunu kurmak için gerekli malzemelerin siparişini verdim. Siparişi verdikten 1 gün sonra kargo elime ulaşmıştı. Deniz akvaryumu kurma hevesiyle yanıp tutuşurken bu siparişimin gelmesi beni daha da heyecanlandırdı. Siparişin geldiği günün akşamı babamda eve geldi. Akvaryumu gördüğündeki ilk sorusu "Bu akvaryum nereden çıktı?" oldu. Aramızdaki konuşma şu şekilde ilerledi.

-Hiççç baba canım istedi yapayım dedim.
    -Ne gerek vardı şimdi bu akvaryuma, evde bu kadar akvaryum varken?
    -Ya baba ama bu farklı olacak.
    -Ne besleyeceksin ki?
    -Orası bana kalsın sonra söylerim.
    -İyi tamam.

Aramızdaki konuşma bu şekilde sonlanmıştı. Amacım ona süpriz yapmak, farklı bir akvaryum olduğunu saklamaktı. Akvaryum kuruduktan sonra sızdırmazlık testini yapmak için kolları sıvadım. Yavaş yavaş suyu doldurmaya başladım ki ne göreyim! Akvaryum alttan ve yandan su kaçırmaya başlamıştı. Hemen suyu boşaltmaya başladım. Suyu boşalttıktan sonra akvaryumu boşalttım. İçerisinde su kaçıran yerlere tekrar silikon sıktım. Tekrardan kurumaya bıraktım. 1 gün sonra tekrar sızdırmazlık testi yaptım. Ama yine akvaryum altından su sızdırıyordu. Yanlardan herhangi bir sızıntı yoktu. Tekrar akvaryumu boşalttım ve kuruttum. Bu olaylar beni yıldırmadı. Açıkçası çok yoruldum ve sinirlendim. Ama bir kere baş koymuştum bu yola ve alnımın akıyla bu yolun sonuna varacaktım. Bu sefer kuruması için 4 gün bekledim. Sızdırmazlık testini yaptığımda bu sefer su kaçırmıyordu. Akvaryumu yerine yerleştirerek damacana suyu doldurmaya başladı. Akvaryumun ölçüleri 45*30*30 olduğu için 3 damacana su yetti. Forumumuzda ekipman araştırması yaparken bayağı zorlandım. Bu yaptığım kurulum için bir de konu açtım. Genellikle sorduğum soru şuydu: "X ekipmanı benim işime yarar mı?" verilen cevap: "Y ekipmanı bu konuda daha başarılı. Onu alırsan yararına olur." diyorlardı. Tekrardan konuya cevap yazarak "Y ekipmanı çok pahalı, onun yerine Z ekipmanı olur mu?" diye süregelen sorular soruyordum.
    Akvaryuma suyu koyduktan sonra aldığım 3-5 mm arasında mercan kırığını koydum. Ardında tuzu 1 litreye 30 gramı baz alarak akvaryuma koydum ve sirkülasyon motoru ile şelale filtreyi sisteme dahil ettim. 3 gün sonra akvaryuma 5 kilogram canlı kaya ilavesi yaptım. bu kaya ilavesinden sonra akvaryumda yavaş yavaş "diatom" denilen evre başladı. Bu dönem sürerken akvaryuma yan sump yapma kararı almıştım. Fakat yan sump'ı yaparsam akvaryumu üzerine koyduğum dolap bu ağırlığı tanışamayacaktı. Bu nedenle akvaryumumun yerini değiştirme kararı aldım. İçerisindeki suyun bir kısmını boşaltarak salondaki şöminenin içerisine taşıdım. Bu dönemde sump'ı yaparak akvaryuma dahil ettim. Akvaryumumun aydınlatması olarak T8 floresan kullanmaya karar verdim. Çünkü ucuzlardı. Bir tane "Philips Aquarelle" ile bir tane "Hagen Marine" floresanı yakmaya başladım. Diatom evresi bayağı ilerlemiş akvaryumun her yeri kahverengi olmuştu. Bu evreyle birlikte akvaryumda yosunlaşma giderek arttı. Bu yosunlar giderek çoğaldı ve yeşil renge büründüler. bunların sakal yosunu olduğunu öğrendim. Temel abinin önerisi ile akvaryumuma KH (Kalsiyum Karbonat) eklemesi yaptım. Bir ara azalır gibi oldular fakat sonra tekrardan fazlalaştılar. Elimle koparma yöntemi ile olabildiğince temizlemeye çalıştım. Bu dönemi bu şekilde geçirdim. Tabiki bu arada akvaryumumdaki bu yosunlaşmanın nedenini bulmaya çalışıyordum. Belli bir süre geçtikten sonra Temel abi isteğimi kırmayarak kendi akvaryumundan fragladığı mercanlardan bana verdi. Bu mercanları kayaların boşluklarını sıkıştırmaya başladım. Yaklaşık 1 gün sonra kayaya tutundular. Gelişimleri günden güne daha da iyi oldu. Fakat yosun sorunu devam ediyordu. Bu yosunlar mercanların açmasını engelliyor ve akvaryumumda kötü bir görüntü oluşturuyordu. Yaza doğru mercanlarda keyifsizleşme başlamıştı. Xenia'lar küçülmeye ve erimeye, leather coral ise küçülmeye başlamıştı. Yosunlar iyice coşmuştu. Bu yaz yaşadığımız aşırı sıcaklardan dolayı bütün mercanlarımı ve karidesimi kaybettim. Sadece perculalarım sağ kaldı. Akvaryum 1 ay sonra tanınmaz hale geldi. Sorunu bulmuştum ama çok geçti. Sorun ışıklardandı. İyi sandığım ışıklar meğerse 5 para etmezmiş. Bu kötü olaydan sonra daha büyük ve güzel bir akvaryum kurmaya karar verdim.
    Kurulma aşamaları nano akvaryumumunki gibi geçti. Akvaryum maliyetlerinden dolayı akvaryumu kendim yaptım. Bu biraz daha zor olacaktı. Çünkü bunun ölçüleri 70*70*50 yani çok daha büyüktü. Fakat bu sefer ekipman yönünden masraftan kaçınmadım. Tabi bu olay beni epeyi zorladı. 6*24 wattlık bir armatür aldım ilk olarak. Sonra Vortech dalga motoru aldım. kum olarak Aragonit kullandım. Fakat bu ekipman iyi arasından bile sorun çıktı. Akvaryumun içerisindeki borunun su kaçırması, suyun sump'a kabarcıklı olarak inmesi beni çok zorladı. Akvaryumum şu anda güzel bir şekilde ilerliyor. Bu kadar olay yaşadım. Sizlere birkaç önerim olacak. Akvaryumu imkanınız varsa yaptırın. Bu sıkıntıya girmeye değmez! Mümkün olduğunca kaliteli ürün alın. Sonra başınız ciddi oranda ağrır. Benim başıma gelenleri en olağanları. :) Boyut olarak istediğinizi seçin. Bence insan isterse herşeyi yapabilir. Kaliteli bir Protein Skimmer herşeyin başıdır. Terimleri elinizden geldiğince öğrenmeye çalışın. Son olarak deniz akvaryumunu gözünüzde büyütmeyin. Akvaryum yapmak için testlere ve ya aşırı pahalı ekipmanlara gerek yoktur. Ama imkanınız varsa tabiki alın. Avantajları vardır. Önemli olan herşeyi yeri ve zamanında alıp kullanmaktır.

Şimdi karar sizin deniz akvaryumu kurmak zor mu?

Saygılar...

Not: Yazım ileri ki günlerde resimlerle zenginleştirilecektir.

Bu yazı şahsıma (Görkem Çakır) ait olup başka hiçbir forumda kullanılması yasaktır. Bu yazı benden www.akvaryumportali.com'a bir armağandır. :)

zgrkaralar, pisgitar, reis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Yazının tamamını okudum. Daha flolarını yazarken aydınlatması hatalı değil mi diye içimden geçirmiştim. Bikaç sorum olacak, Nanoyu neden bozdun? Büütme isteği mi yoksa zaten baştan kurulum yapmaya karar verdin yosunlardan ötürü, hazır baştan kuracakken daha büyük bir tank istedin o yüzden mi?

3. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Gerçekten harika bir solukta okudum ;) Benim gibi tuzlu su kurmak isteyenlere iyi örnek olmuş...
    Daha iyi akvaryumlar kurmanız ve yürütmeniz dileğiyle :ay:
    balıkcım: temel2: balıkcım:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Görkem yaşadıklarını aktardığın için. Tabi aslında yaşadıkların içinde en önemli tecrübe her ne kadar maliyeti düşürecek uygulamalar olsa da ana temel yapıyı oluşturan ekipmanlarda tasarruf yapmak pek akıllıca olnadığını görmen oldu.

Belli bir mercan yükünün sağlıklı yaşaması ve gelişmesi ardından kafamızı bir takım katkı ve eklemelere takarak küçük hacimli akvaryumumuzun değerlerini de bir anda bozmamak gerektiğini gördün. Kimyasal ürünlerin sudan alacağı maddenin akvaryumdaki oranını bilmeden veya tüketimi bilmeden eklenen her katkı zaten düşük hacime sahip olan akvaryumdaki tüm dengeyi bozabilir. Bunlar bence senin adına güzel gelişmeler ve bir de birçok soru sorup doğruyu bulurken asıl sorman gerekenleri unutmamayı da öğrendin sanırım. :)

Başarılı bir tuzlu su hobicisi olacağından hiçbir şüphem yok. toka:gif

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Nanoyu bozma nedenim hazır baştan kuracakken büyük bir tank olsun dedim. :) İyiki de öyle yapmışım. Şimdide yosun problemi var. Ama daha diatomdayız. :D Bunlar güzel görünümlü yüksek algler.
    Teşekkür ederim.
    Çok teşekkür ederim abi. beni utandırıyorsun. Sen olmasaydın hiç bir şeyi başaramazdım. Sen ön ayak oldun abi. :)

Bu arada bu yazıyı tam 4 saatte yazdım. Yorumlarınız benim için çok değerli. İlk önce kağıda yazdım yazıyı sonra buraya aktardım. :)

Saygılar...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biz teşekkür ederiz çünkü azimli gençleri görüp ve bir de yazışılanlar sonucunda ortaya icraat çıktığını görünce değdiğini düşünüyoruz. Bir ara yazıştığım bir yerde yaz babam yaz sorulara yanıt ver babam ver ama birtek perculanın yaiacağı akvaryum bile kuran olmadığını görünce ortamdan inanılmaz soğumuştum. Üye yapısı ile alakalı bir durum bu sanırım.

Bu yüzden eğrisiyle ve doğrusuyla yazacağın ve senin gibi başarılı genç arkadaşlarımızın yazacağı her tecrübe yazısı başımızın tacı olacaktır. Sadece bu yazından bile zamanın sana neler kattığını anlamak hiç zor değil.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kesinlikle öyle. Zamanı gelirse, tecrübe ve maddi olarak kendimi yeterli gördüğüm zaman kurmayı düşünüyorum nano. Zaten nanoyu bozma sebebini öğrenmek istemem de bu yüzden di. Görkem neden kağıda yazdın önce :) direk buraya yazsaydın ya :)

8. pisgitar

pisgitar

İsim:
    Barış
    Çok güzel deneyimler,örnek oldular teşekkürler.

9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Yahu zaten deniz akvaryumuna merağım var bu yazıyı okudum gaza gelicem ama gelemiyorum 450 lt tankı deniz akvaryumuna çevirmem çok maliyetli olur diye düşünüyorum? :(

Sayfayı Paylaş