1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tunze Wavebox 6215 Kullanım Kılavuzu.

Başlığı 'Akıntı ve Dalga Motorları' kategorisinde Erdem. tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Wavebox 6215 Türkçe Kullanım içeriği ile herkeze selamlar, sevgili Portal ailem.
  Bir kaç satır sonra Türkçe çevirisini paylaşacağım wavebox 6215 oluşturulabilecek muhtemel dalgalandırmalarda beklenen talebi yeterince karşılayan bir makinedir. 190 uzunluk 90 derinlik olan akvaryumumda arka cama yakın bulunmasına rağmen, gücü maksimum kullanılmadığı halde gayet güzel bir sallantı gerçekleştirmektedir. Hobiye başlayan ve resif akvaryumu hedefleyen değerli akvaristlere tavsiyem, imkanlar dahilinde ama Tunze, ama DIY mutlaka akvaryumlarında bulundurmalarıdır.

  6215 FOTO.jpg

  TÜRKÇE KULLANIM;

  TUNZE Nano Wavebox(1) ve Wavebox(2) bütün kayalık biyotoplar için uygun dalga jeneratörleridir. Titreşimle üretilen dalgalar, kayalık bölgelerde ki su akım hareketleriyle neredeyse aynıdır. Nano Wavebox ve Wavebox “Dalga Kontrolcüsü” (7092) ya da çoklu kontrol ile kumanda edilir. Kullanılan enerji, Rezonans frekansı ile akvaryumun içinde ideal dalgalar oluşturur. Rezonans Frekansı “Dalga Kontrolcüsünün” üzerindedir. Bu frekanslar dalgaların ulaşabilceği en üst noktadadır. Çok az enerji tüketerek yarattığı su akımları gerçekten etkilidir. Tanktaki her su hareketi taşların arkasında ki alanlarda çok iyidir.
  Büyük akvaryumda, Wavebox 6215 ve Wavebox Extension 6215.50 kullanılmalıdır, daha sonraları Wavebox 6215, wavecontroller 7092 olmadan ek gibi kullanılmalıdır.

  Wavebox 6215 Ölçü;
  Büyüklük: 125mm – Genişlik: 113mm – Yükseklik: 300mm / Daldırma Derinliği Yaklaşık: 280mm
  Mıknatıslı cam tutucuda maksimum 19mm cama göredir.
  Kullanım Şartları:
  *) NanoWavebox / Wavebox su içinde değilken çalıştırılmamalıdır.
  *) NanoWavebox / Wavebox yalnızca akvaryumda çalıştırılmalı, akvaryum dışında çalıştırılması doğru değildir.
  *) Nanowavebox / Wavebox yüzme havuzunda kullanılmamalıdır.
  *) İlk kullanımdan önce mevcut şebeke gerilimiyle çalışma gerilimini karşılıklı olarak kontrol ediniz.
  *) Fişlerde oluşabilecek su hasarını önlemek için, üniteden daha yüksek bir yere montelenmelidir.
  *) Akım devre kesicisi maksimum 30 mlt. olduğunda işleme verilir.
  *) Akvaryum içerisinde çalıştırmadan önce tüm elektrik devrelerinin kesintisiz çalışabilir olduğundan emin olun.
  *) Kablo hasarlarını onarmaya çalışmayın, pompalama kısmını tamamen değiştirmeyin.
  *) Akvaryumdaki suyun sıcaklığı en fazla 35 derece olmalıdır.
  *) Cihaz bağlantısı, elektronik anahtarlar ya da hız kontrolleri şeklinde yapınız. Başka türlü yapılması doğru değildir.
  *) Çalışmayı güvenli bir yerde yapınız.

  Wavecontroller Konum Seçimi;
  Sabitlenecek duvar kuru olmalı, nem ve su sıçramalarına karşı korunmalı olmalıdır. Akvaryumun yukarısı asla uygun değildir. Üniteye ıslak parmakla dokunulmamalı, eğer zamanlayıcının içine su kaçarsa elektrik devreleri hasara uğrayabilir. Kablo uzunluğuna dikkat edilmeli, bağlantı kablosu uzun olmamalıdır.

  Wavecontroller Dalga Frekansı Ayarları (Basit Dalga Formasyonu)
  Maksimum dalga hareketi yaratmak için wavebox üzerinden akvaryumun rezonans frekansına ayarlanması gerekir. Timer kısmında bulunan ”-“ basılı tutun, wavebox “03 – 2s” fonksiyonu aktif oluncaya dek. Maksimum yada minimum rezonans frekansı yaratmak için timer’ın “+” / “-“ butonlarını kullanırız. Küçük adımlarla başlayarak ayarlamaya ve dalga dalga şablonunda hiçbir değişiklik olmayıncaya kadar bekleriz. Rezonans frekansı çok geçmeden aktive olacaktır ve dalga hareketlerini kısa zamanda hissedilecek seviyeye getirecektir.

  NOT: Su belli tanklarda akvaryumdan taşabilmektedir. Bu durumda tam dalga yüksekliğini ayarlamak için, pompa bağlantı ayar düğmesini kullanmalıyız. Bu gibi amaçlarda Wavecontroller’in frekans ayarını kullanmayın, değişmeden kalacaktır.

  Wavebox Otomatik Ayar:
  2-4 saniye boyunca otomatik ayar (auto adjust) tuşuna basılı tuttuğumuzda wavebox tankımız içinde mükemmel rezonans frekansını otomatik ve kolay bir şekilde inceler, 0,3sn sonra darbe hareketlerine başlar ve her 3 saniyede bir 0,1sn değeri yükselir. Bu süre boyunca akvaryumumuzu gözlemlemeliyiz. Kısa süre de rezonans frekansı görülebilir bir dalga hareketi oluşturur. Otomatik Ayar (auto adjust) işlevi düğmesine yine aynı saniye aralığında basılı tutularak sonlandırılabilir. Buna ek olarak, dalga frekansımızı + / - tuşları ile manuel olarak ayarlayabiliriz.
  Çift Dalga Üretimi:
  Çift Dalga Üretimi yapılması için tankımızın minimum 2 metre uzunluğunda olması gerekir. Frekans için bir referans noktası sağlarken, rezonans frekansının çift dalga üretimi tarafından bölünmüş olması gerekir. Wavecontroller’da düşük frekans ayarlaması yapılabilir, birkaç küçük dalga üretilebilir. Bu ayar özellikle büyük tanklarda ilgi çekicidir.

  Yemek Zamanlayıcısı (Food Timer):
  Devreye alındığı zaman, wavebox geçici süreyle devre dışı kalır. Belli bir zaman aralığından sonra wavebox’ımız otomatik olarak devreye girecektir.


  Bu vesile ile kullanacak arkadaşlara Portal'ımız aracılığı ile umarım bir kaynak sağlamış oluruz.
  NOT: Söz konusu çeviri herhangi bir ticari kâr amacı hedeflenmeden hazırlanmış olup, doğabilecek muhtemel kullanıcı hatalarında sorumluluk kabul edilmez.

  Bol Dalgalı Tuzlu Sular..
   
  King Elvis, Okurt, Montimahir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Eline sağlık abi...:okey:
   
  Erdem. bunu beğendi.
 3. canixiri

  canixiri Guest

  TUNZE 6206.000 Nano Wavebox

  100-55-50 bir akvaryum için yeterli midir ve bunu kullanırsak akvaryumda dalda motoruna ihtiyaç var mıdır?
   

Sayfayı Paylaş