1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tropheus Kasakalawe-Nasıl bir türdür?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde yeşilpınar-caner tarafından 24 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. yeşilpınar-caner

yeşilpınar-caner

İsim:
    caner
    Arkadaşlar öncelikle herkese yürekten selamlar.

Geçen cumartesi bir hobiciden 10 adet kasakawale yavruları satın aldım(2 cm). Çok fazla tecrübem yok bu balıklar hakkında, satan arkadaşın tavsiyelerine uymaya çalışıyorum. Burdan da değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tropheus Kasakalawe-Nasıl bir türdür?

Hoşgeldiniz Caner Bey,

Bizzat besleyen arkadaşlar daha farklı yorumlar yapacaktır ama eski bir Tropheus hayranı olarak güzel bir tür aldığınızı sağlıklarını bilmiyor olsam da söyleyebilirim. Eskiden bu türleri değil almak görmek mümkün değildi. Belli başlı 3-4 çeşit vardı.

Forumda bu türü üreten arkadaşlarımız tecrübelerini aktarırlar. Boyutları yavru boy mu? Yavru balıklarsa yemlerini ıslatarak vermenizi öneririm. Az az ve sık besleyin, bir anda karınlarını asla şişirmeyin.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tropheuslar hakkında söyleyebileceğim teş şey bana göre türünün en güzelinin kasakalawe olmasıdır. Ki besleyen üstadlar da yorum yapacaklardır...

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hoşgeldiniz Caner bey;

Tropheus'un en güzel türünden biri almışsınız hayırlı olsun.Benim ilk göz ağrımdır bu tür.Ben kasakalawe aldığımdan yavru'dan bakıp büyütüp ,düzenli yavrular aldım.

Öncelikle akvaryum ,ekipman bilgilerini yazarsanız sevinirim.Kısa zamanda akvaryum tanıtımınızı bekliyoruz.2 cm yavrular zorlanmamaları açısından yemleri ufalayarak verin.Birde yemleri verirken elinizi akvaryum içine biraz daldırın ve yemler daha iyi su dibine çökme yapsın böylece yavrular rahat bir şekilde yemleri alabilsinler.Akıntı fazla olmasın bu boyda yavruları yorabilir.Su değişimini 15 ile 20. günden önce yapmayın.

Yemleri azar azar günde 5 öğün şeklinde verin.Şuan hangi yemleri kullanıyorsunuz bilemiyorum.Yemleri paylaşırsanız yem konusunda bir kaç tavsiyede bulunabilirim.

Dip not:Sizden isteyim akvaryum ve balıklarınız hakkında olumlu ve olumsuz bilgileri paylaşıp konunuzu güncel tutarsanız size daha çok yardımcı oluruz.Bunun sonucunda inşAllah yavruların büyüyüp damızlık boya geldikleri günü hep beraber görürüz.Aklınıza gelen herşeyi rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz biz hiç sıkılmadan elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

5. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Hayırlı olsun.Öncelikle bir fotoğraf eklerseniz daha doğru yönlendirebiliriz.Suyunuz temiz olsun iyi bir filtrasyon olsun yemleri ufak parçalar halinde az az sık sık verirseniz bir sıkıntı yaşamadan balıklarınızı büyütürsünüz inşallah.Biraz sabır gerektiriyor ama sonunda seni fazlasıyla mutlu edicektir...Bizim anlatacak çok şeyimiz var ama sen neye ihtiyacın olduğunu belirtirsen daha kolay yardımcı oluruz...super:gifsuper:gifsuper:gifsaygılar:gif

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Hayırlı olsun Tropheus farklı bir sevdadır. Her ne kadar şahsım adına Tropheusta yüzüm gülmesede bulaşan bu virus bünyeden kolay atılmıyor hala debeleniyorum. Yavru sayısı biraz az imkan varsa ekleme yapmanızı öneririm. Tropheusta dikkat edilmesi gereken en önemli konu balıkların gözlemidir. Diğer tanganyika ve malawi türleri gibi at yaşasına pek gelemiyorlar. Özellikle yemlemeyi sıkı takip etmenizi öneririm. İsmail Abinin de bahsettiği gibi yemlemeyi az az günde 5-6 öğün yapabilirsiniz. Yine su değişimi yavruların çabuk gelişimi için önemli. Her balığın yeme ilgisinin olduğunu gözlemek oluşacak her türlü sorunun önüne geçecektir.

Zamanla sizde tecrübeleneceksiniz zaten. Bu aşama da gelişimleri sık sık paylaşarak bizlerden en üst düzeyde faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı balıkar dilerim.

7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Öncelikle Aramıza Hoş geldin Caner abi.Hayırlı olsun.Fazla uzatmama gerek yok üstadlarım gereken bilgiyi vermişler.Tropheus kasakawale çok güzel bir türdür.Troupheuslar otçul balıklardır.Bu nedenle yavruları bitkisel ağırlıklı beslemeni öneririm.Protein ağırlıklı yemler ile beslenirse ''Bloat'' hastalığına yakalanabilirler.Yavrular daha ufak oldukları için yemleri öğüterek verebilirsin.Akvaryumda bol kayalık alanlar oluştur.Akvaryumunun tanıtımını en kısa sürede bekliyoruz.

8. yeşilpınar-caner

yeşilpınar-caner

İsim:
    caner

Akvaryumum 130 lt. şu anda 50 lt su dolu bu suyuda balıkları aldığım yerden taşıdım. Her hafta su ekleyerek doldurucam. Balıları tropical spirulina pul yemi ile besliyorum şu an sadece bunu veriyorum. Eheim dış filitre mevcut,hava motoru var.10 kg mercan kırığı kumu. Balıklar biraz ürkek davranıyo ama günden güne daha alılştşklarını gözlemliyorum. Önümüzdeki ay balık sayısını arttırmayı düşünüyorum. Balıkların F0 yavrusu olduğu söylendi,doğru olduğunu düşünüyorum görüntülerini verebilirdim ama kayaların arasından çıkmıyolar yanaşınca :) ileride veririrm. Bide değerli arkadaşlar yemleme konusunda problem yaşıyorum oda şu,sabaha çok erken çıkıyorum evden yemleyemiyorum sadece akşam olsa sanırım doğru olmayacak. Bunun için ne önerirsiniz? Otomatik makina olabilir mi? Yardımlarınız için teşekkürler...

9. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Hocam sizin balık sayısını artımaktan öte acilen akvaryumunuzu büyültmeniz lazım...:ay::ay::ay::ay:

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Caner Bey, ilk etapta şuna karar vermek lazım imkanlarınız tank hacminizi 350 LT ve üzerine çıkarmaya elverişli mi? Sadece maddiyat olarak değil bu sorum insanlık hali hepimizi yaşıyoruz, eş durumu evin büyüklüğü vs. Eğer bu açıdan sıkıntı olmayacaksa 120*60*55(H) bir tank 125*60*60 bir tank temin etmeniz Erman beyinde bahsettiği gibi daha acildir. Ölçüde minumum 125 tutmamın nedeni ileride göreceksiniz çok kapışma ve çekişmenin olduğu balıkları besliyorsunuz. Ben 150*60*60 ölçülerinde 5-2 oranında katoto besliyorum ve emin olun o az sayıda balık o hacimde pasif erkek yeri geliyor dalga motorunun arkasında yaşıyor.

Yavru sayısı daha sonrada arttırılabilir. Ancak bu da kolay düşünülmemeli çünkü hiyerarşisi çok sağlam türlerdir Tropheuslar. çok uzatmadan 2-3 ay içinde ekleme yaparsınız. Hatta ekleme yaparken farklı balıkların yavrularını alırsınız. Yine güzel ırkın karakterlerini iyi yansıtan damızlıklardan yavru seçerseniz mevcut yavrularına yeni kan eklemiş olursunuz.

Biraz karışık oldu kusura bakmayın ama iş yoğunluğu :D.

İyi günler dilerim.

11. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Bekir benm bile kafam karıştı dermişim...:F:F:F Evet başkasından damızlık erkek alıp dediğin olayı gerçekleştirmek önemli...;););)

12. yeşilpınar-caner

yeşilpınar-caner

İsim:
    caner

İleride mutlaka dediğiniz boyutlarda akvaryum boyutlarına değişicem ama şimdi bunla idare etmeliyim. Bu akvaryumda önceden tropheus beslendi ve güzel yavrular elde edildi(önceki sahibi)ben hem biraz tecrübe edinim hemde değişim yollarını ayarlim. Şimdilik bu tanktayım.

13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Caner Bey o zaman balık sayısını hiç arttırmadan devam edin derim ben. Çünkü büyüdükçe balıklar ciddi sıkıntılar doğabilir.

14. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Yalnış anlamayın abi bu sizi misafir odasında yaşamaktansa kiler gibi 2 metre kare bir yerde yaşamaya mecbur etmek oluyor.En kısa zamanda akvaryumunuzu en az iki katına çıkarmanız lazım en az.Biliyorum mutlaka imkansızlıklar var ama uygun şartları sağlayabiliceksek beslemeliyiz canlıları sizinde istediğinizden eminim en kısa zamanda uygun şartlara ulaşmanız dileğiyle sağlıklı balıklar... saygılar:gifsaygılar:gifsaygılar:gif

15. yeşilpınar-caner

yeşilpınar-caner

İsim:
    caner

Arkadaşlar sormak istediğim bir şey daha var, düzenli olarak kullanmam gereken bir ilaç var mı acaba kasakawaleler için? Önlem olarak veya koruyucu ilaçlar falan?

16. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Düzenli su değişimi dip çekimi azıcıkda kaya tuzu başka birşeye gerek yok...:ay::ay::ay:Bol çeşitli yem menüsü...:ay:

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Caner bey akvaryum içinde hastalık vs bir durum yoksa herhangi bir ilaç ve vitamine ihtiyacınız yok.Sizin yapmanız gereken kaliteli çeşit yem kullanmak ,düzenli haftalık dip çekimi ile su değişimi yapmak yeterli gelecektir.

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Caner bey son durum nedir yavrularda sorun vardı diye biliyorum.

19. yeşilpınar-caner

yeşilpınar-caner

İsim:
    caner

İsmail bey akvaryumcuya danıştım birkaç ilaç verdi,balıklar yem yemeye başladılar.Şimdilik iyi görünüyolar,ama ne yazıkki 5 tane kaldı.Artık tecrübe edinme diyorum buna.

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Caner hocam üzücü bir durum sağlık olsun inşallah diğerleri sağlıklı bir şekilde büyürler.Aslında beni diğer üzün nokta tabi o arkadaşı kötülemek değil ama 2 cm yavru satışa sunulması pek doğru değil açıkcası.

Şimdi bir düşünceniz varmı ilerde ekleme yapacakmısınız.

Sayfayı Paylaş