1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

"The Flying Dutchman" Sığ Peninsula Nano Tank

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Montimahir tarafından 6 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Arka sumpta çok seçenek olmuyor.

Tapatalking...

Düzenleme: 9 Aralık 2016
    veysel bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bakım günüydü, kardinal çifti (hep mysis hep mysis nereye kadar kardeşler) ve tankı kendine dar eden foxface' i uğurladık (Bir tane bubble bırakmadı sağolsun ancak hızlı büyüdü, umarım daha büyük bir tanka gider şöyle 2-3 metre).

V uçlardan dolayı geri dönüşün neredeyse tıkandığı tespit edildi ve yeni uçlar ile değiştirildi. Şimdi 2300 en kısıkta bile biraz fazla geliyor. Aynı kasa 1800 var ise değiştirilecek.

Bu arada Blenny malesef zaten az olan SPS' lere dadandı, aç kaldı sanırım.

Huzuru bozulan ve güya saklanan bir arkadaşımız...

20170115_155914.jpg

Düzenleme: 15 Ocak 2017
    Ahmet YALÇIN, Pennywise, mekatronik ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Son bir aydır ekteki yeşil cyano ile uğraşıyorum. Üstü üste sifon+su değişimi+bakteri kürü işe yaramadı. Akıntının verimini arttırmak işe yaramadı.

Son olarak RO Silikat değiştirildi, donmuş yem kesildi, LED' in Kırmızı, yeşil kanalları kapatıldı, Soğuk Beyaz %40 civarına çekildi, diğer beyaz zaten %0.

Bakteriyel desek; Aquaforest BIO S kullanıp aynı oluşumu gözlemleyen var mıdır? (Düzenli olarak giriliyor).

IMG_5433-1.jpg

IMG_5434-2.jpg

IMG_5438-3.jpg

IMG_5448-7.jpg

Test yapmıyorum, yok....

veysel ve burak ozu bunu beğendi.
  4. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Çok garip bir oluşum. Bu Yağmur Hanım'ın tankında olan yosuna benziyor mu? Yağmur Hanım'da kadifemsi diyordu.

5. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tarık bey bendeki bundan değil baya bildiğiniz yosundu.

6. Humility

Humility

Mahir bey, ben de eski dizaynımda bio s ve np pro kullanıyordum ve yosunlaşma başlamıştı. Balık yüküm ve yemleme çok fazlaydı. Su değişimi az yapıyordum. Yeni dizaynımda da kullanmaya devam ediyorum fakat bi süre canlı yükü olmadığından yosunlanma olmadı. Bir kaç esnafla konuştuğumda olumsuz dönüt olmadığı ve yine kullanmam söylendi. Şu anda kullanıyorum yosunlaşma yok. Sanırım aşırı yemleme ve canlı tetikledi benim tankımda. Bio s ten dolayı olmadığını düşünüyorum.

Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yosun değil arkadaşlar. Sifonlayınca altı pırıl pırıl çıkıyor.

8. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Dino diyecem ama o da değil, onun yapısı kahve rengi ve sümükümsü yapısı var sifonlayınca onda da bişey kalmıyor. Bir ara çeşme suyu kullandığımda olmuştu, sifonlayıp bir kaç su değişimi yapınca bişey kalmadı.

9. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Mahir Bey, Pro bio s kullandığımda büyük tankta, kısa zaman sonra kırmızı cyano kapladı. Nitrat 2-5 aralığında yemlemeye göre değişiyordu. Pro bio s ile 0.2 ye düştü, bence iyi bir bakteri kültürü fakat kullanımı tanka göre dikkatlice ayarlanmalı ve yavaşça arttırılmalı. Satıcısındayken de birkaç hobici ile beraber bu konu geçti. Çok ani nitrat ve fosfat düşüşü sanırım cyanoyu tetikliyor. Bakteriyi kesseniz bu sefer organikler artacak, bir kere oluşmuş olan cyano her türlü gene beslenecek. Bence chemiclean ile cyanoyu temizleyip, iyi bir su değişimi ve bakteri kültürünü yarıya indirmek iyi olabilir.

Montimahir bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Mahir biliyorsun ki bende de vardı bu yeşilden Cyanodan. Ancak bendeki biraz daha koyu renkliydi. Augmentine ile pırıl pırıl oldu hiç de sorun çıkmadı. Ancak o dönemde SPS yoktu bu sebeple sps üzerindeki etkisini bilmiyorum. sadece 1ml ile çözebilirsin hazırlanmış karışım ile.

11. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Yeşil Cyano çıkmış Mahir. Kırmızı versiyonundan daha hızlı yayılım gösterebiliyor ama antibiyotiğe karşı çok hassas ve rahatlıkla kurtulabilirsin ilaç yoluyla.

12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Azitro kullanmıştın değil mi?

13. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Evet Levent, Azitro kullandım. Benim hobicilik hayatımda en fazla karşılaştığım Cyano türü bu yeşil olan tür. Çıkış sebebi haliyle bakteri kaybı. Sanırım bende limitasyondan dolayı çıkıyordu. N-P olmayıp bakteriler aç kalınca, üstüne ortamda karbon değerleri yükseldiğinde çıktığını düşünüyorum. Karbondan kastım organik-inorganik gibi, mesela sudaki erimiş halde bulunan CO2 dahi.

Geçen bir belgesel izledim, biliyorsunuz tüm dünyada mercan resifleri yok oluyor. Great Barrier Reef'in kuzey kısmında çok büyük bir beyazlama olmuş bu sene ve bölge olduğu gibi Cyano ile kaplanmıştı. Bu durum her geçen gün suyun daha da asidikleşmesi, yani CO2 konsantrasyonunun yükselmesi ile birincil olarak bağıntılı. Ölümün olduğu yerde de doğanın kendini resetleme ve mücadele süreci başlıyor, yani Cyano.

ANIL/ÇANAKKALE, Pennywise, burak ozu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Her bulduğunuz bakteri kültürünü alıp tanka atarsanız böyle olur işte. :D
    Kimyasala bulaşmak istemiyorsan su vereyim benim tanktan derim ben.Hem hala almadın glove' ları.

ANIL/ÇANAKKALE ve burak ozu bunu beğendi.
  15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şu zatureyi atlatayım geleceğim, hiç soran yok sesi neden çıkmıyor bu arkadaşımızın diye...5 gündür yatıyoruz...fırk fırk.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun Mahir bey

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun Mahir abi...

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Geçmiş olsun Mahir...

19. yziyas

yziyas

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Yusuf Ziya
    Sessiz sedasız takip ediyorum başlığınızı.zaturre ve cyano için geçmiş olsun Mahir Bey.

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yeşil Cyano kendi kendine bitmek üzere, yapılan müdehaleler;

-Silikat Reçine değişimi,
    -Beyaz T5 lambaların Aktinikler ile değiştirilmesi, lambanın az yukarıya alınması, çalışma süresinde ufak değişiklikler,
    -LED Beyazların yarı yarıya kısılması,
    -Filtre torbalarına bakteri ve votka desteği, bu arada Aqua BioS hiç girilmedi, Prodibio kullanıldı.
    -Bu süreçte su değişimi yapılmadı, oda camları sürekli kapalıydı.

Belki ileride birilerine yarar...ilaçsız.

veysel, Pennywise, Courageous ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş