1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetrazonlarım Ve Elma Salyangozlarım

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Warden tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    35 civarı elma salyangozum tetrazonlar gelene kadar hayli çalışkandılar.Fıldır fıldır etrafta dolaşıyor ve camlardaki yosunlarla mücadele ediyorlardır.

3 gün önce 5 adet tetrazon ekledim akvaryumuma ve o gün bu gündür salyangozlarım olduğu yerde duruyorlar.Kabuğundan çıkamıyor zavallılar.Malum tetrazonlar aşırı hareketli ve meraklı canlılar.

Yakında 8-10 litrelik ufak bir beta akvaryumu yapmayı planlıyorum.Sorum şu;Tüm salyangozları bu 8 litrelik akvaryuma alsam sorun çıkar mı?

Beta rahat verir mi?

Şimdiden teşekkürler...

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Arkadaşlar hem konuyu güncelliyor hemde bir değişiklik yapıyorum.

8 litreden vazgeçtim bir zamanlar içinde japonlarımın olduğu 50 litrelik akvaryumu betama ayırmayı düşünüyorum.

Aynı soru 50 litre için geçerli...

Birde sizce 50 litrede beta seyir zevki verir mi? Erkek betaların durgun oldukları söyleniyor.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bettaların salyangozlarla işi olacağına düşünmüyorum. Seyir zevkine gelirsek 50 litrede balık daha sağlıklı olur şartlar iyi olursa. Tek erkek şart değil ayrıca bölme yapılarak dişilerde eklenebilir veya direk erkek yanına fazla sayıda dişi betta da eklenebilir.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Temel abi erkek betaların çiftleşme dönemi dışında dişi betayla pek iyi anlaşamadığını okudum.

Bir sorun olmasın ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Birçok akvaryum var fazla sayıda dişi ile erkek bir betta bakılan. Aslında dişileri bölmelere koyup erkek bettanın kızışıp köpük yapmasını beklerler ve dişiyi erkek yanına koyarlar bunu yapan daha çok. Ancak her balığın karakteri farklı veya birkaç kişide olan herkeste olacak diye birşey yok. Daha geniş bakmak gerekir. Denedin mi ? Hayır sadece duydun birkaç örnek sunuyorum. Kiminde karma balıklar var, k,iminde 7 betta var, kiminde 4 betta var ve kiminde ise 40 tane var vs. Biraz şans biraz bettaların genç seçilmesi ile alakalı bir durum diyebiliriz. Aldığında direk dişilere saldırması da bunun içinde var yok değil.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Dene diyorsun yani abi...

O zaman ben 1 erkek 1 dişi alayım 50 litreyi bunlara hazırlayayım bir sorun çıkarsa bölme yaparım...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yönlendirmek gibi algılama ama gördüğün gibi sadece duyulan ile hareket bazen yanıltıcı olabiliyor, ortada örnekler var. Bir erkek bir dişi bilemiyorum erkek tek dişiyi hırpalayabilir. Fakat bölmeye ayırma şansın var onun için neden olmasın. Birlikte ekle veya dişiyi daha önce ekle. Erkeği 3-4 gün önce ekleyip dişiyi koyarsan hata olur.

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    O zaman salyangozlar büyük akvaryumda kalacak....

Ve Güven beta üretmeye çalışacak saygılar:gif

Yardımların için teşekkürler abi...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konuda daha tecrübeli olan arkadaşlarımız yazacaktır. Temizlikten kasıt nedir önce buna bakmak lazım. Yosun yiyici ise amaç zaten bu oluşuma müsade etmeyecek yapı bana hep daha mantıklı gelmiştir. Dibe çöken yemler için ise amaç ve akvaryum tür yapısı uygun ise ben makrakanta türünü tercih ederim.

10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Zamanını ayırıp değerli yorumlarını esirgemediğin için teşekkürler abi...

Dediğim gibi salyangozlar büyük akvaryumda kalsınlar...

Biz betalarımızla üretim macerası yaşayalım :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş