1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Teknede deniz akvaryumu kurmak

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Denizcaptain tarafından 29 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Merhabalar bu foruma Yen'i katıldım adım Deniz ...
  öncelikle buraya bir çok emek harcayıp paylaşımda bulunan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum ..ilgisi olanlar için çok faydalı olduğu aşikar... işim gereği Uzun yıllardır Denizde yim Deniz ile alakalı bilgim tecrübem var ancak Deniz akvaryumu yada herhangi bir akvaryum İle ilgili pek bilgim yok ve Deniz akvaryumu kurmak çok istiyorum yalnız ben akvaryumu teknede kurmak istiyorum deniz de sürekli su devir-daimi ni yapıp bir akvaryum kurmak mümkünmü ? Böyle forumlara ilk defa katılıyorum forumlarda arayıpta bulamadığım için burdan sormak istedim bu konuda uyarı ve önerileriniz olursa şimdiden çok teşekkür ederim
  ... özetle büyük bir tekne (yat) her zaman denizde (Akdeniz ) genelde temiz suların olduğu bölgelerde bu şartlarda tekneye Deniz akvaryumu kurulurmu ?
   
 2. İlginç bir proje mesajım bulunsun merak ile takip edeceğim..

  Aklıma gelen 1 numaralı sorun, teknenin sallanması nedeni ile özellikle kayaların devrilmesi ihtimali. Çok iyi bir şekilde sabitleme lazım. Üstü kapalı bir sistem kurulabilir, bu sayede su dökülmez ancak kritik bazı şeylerin devrilmemesi lazım.

  Saygılarımla..
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 3. Ufuk_Arslan

  Ufuk_Arslan

  Mesajlar:
  873
  Yer:
  Istanbul - Sefaköy
  İsim:
  Ufuk
  Kaptan hoş geldin.

  istedikten sonra yapılmayacak şey yoktur. fluval ın üstü kapalı sallantıda cok problem yaratmayacak tanklarından alıp bir kurulum yapabilirsin.

  Denizden su alıp su degişimleri tabiki yapabilirsin. ama bunu yapmadan aldıgın suyun tuzluluk ph kh ca mg gibi degerlerini ölcmen uygun hale getirdikten sonra kullanman gerekir.

  sahsen deniz suyu kullanma imkanım olsa kesinlikle tankta su degişimlerini denizden yaparım. Marmara da temiz bir yer bulmak artık cok zor

   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 4. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Çok teşekkür ederim .. video güzel fikir verdi modelide netten araştıracağım bana muhtemelen onun iki katı uzunluğunda lazım olucak ve içinde daha çok balık kayalık ve mümkünse mercan olucak .. tabi öncelikle su değerlerini ölçmek dahil diğer detayları öğrenmem lazım ..
   
 5. Ufuk_Arslan

  Ufuk_Arslan

  Mesajlar:
  873
  Yer:
  Istanbul - Sefaköy
  İsim:
  Ufuk
  nacizane bir tavziyemde madem böyle bir planınız var. tank icindeki kayalık dekoru hazır seramik kayalar ile oluşturmanız böylece kayaların devrilmesi düşmesi dekorun bozulması gibi bir durumlada karşılaşmamış olursunuz. tabi üstü kapalı tankların tüm handikaplarınıda düşünmek gerek.
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 6. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Teşekkürler bu konuyuda dikkate alıcam , şimdi diğer konuları okudukça görüyorum ki bu iş için iyi bir ön araştırma ve bilgi toplama yapmak şart..
   
  cystein bunu beğendi.
 7. Ufuk_Arslan

  Ufuk_Arslan

  Mesajlar:
  873
  Yer:
  Istanbul - Sefaköy
  İsim:
  Ufuk
  :okey:
  kesinlikle
   
 8. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Tekrar merhaba bütün arkadaşlara,
  Teknede Deniz akvaryumu kurma ile ilgi daha önce yazmıştım şimdi biraz daha netleşti en azından akvaryumun yeri belli oldu deniz suyu alma ve boşaltma kısımlarını hazırladım şimdi resimde atacağım yere yapacağım Deniz akvaryumu ile ilgili vakit bulup önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim haftaya gerekli PS ve diğer gerekli malzeme Leri almak istiyorum bu iş hakkında çok yeniyim sürekli internette okuyorum ancak benim yapacağım sistem gibi bir örnek bulamadım Image.png
   
 9. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Üstü kalın akrilik cam ile kapatılacak akvaryum sadece üsten görünücek üstüne basılacak .. kapının dışında ki delikli ağaç tabanın altına gerekli dış filtre ve diğer mlzmeleri koymayı düşünüyorum akvaryumun içi üç boyutlu sanki denizin tabanına bakıyormuş gibi boyanıcaközel bir malzeme ile işinin ustası yapıcak sonrasında sizin değerli görüşleriniz doğrultusunda tamamlamayı düşünüyorum tabii çok kolay olmucağını biliyorum şimdiden teşekkürler ••
   
 10. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  587
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz
  Başarabilirsen güzel faklı bisey olacak ama kolay is gibi gorunmuyor :) takipteyim, bol okuyup arastirin akliniza takilan bisey olursa bol bol sorun...
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 11. Tuzluk

  Tuzluk

  Mesajlar:
  12
  İsim:
  Türker Büyükkaragöz
  Üstten bakılan dizaynda teknik bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Aydınlatma olacaksa eğer; üstteki akrilikten yansıma yapacaktır. Rahatsızlık verebilir. Armatürü tam akriliğin üzerine koyup armatürün kenarlarındaki boşluktan seyretmeniz gerekecek.
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 12. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.569
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Proje güzel, bitişinde çok güzel ve emsal bir görsel çıkacaktır ortaya. Akvaryumun olacağı bölümün içi boyama suretiyle mi okyanusa benzetilecek? Kum yada kaya düşünülüyor mu yoksa sadece boyanmış haliyle mi kalacak? Taban şöyle bir uygulama da yapabilirsiniz, tamamen deniz tutkalı yada solventsiz başka bir yapıştırıcıyla tabanı yanları sıvayıp kumu döker bir tabaka yapıştırısınız. Fazla kum alınıp bu defa küçük kaya parçacıklarıyla ufak ufak kaya yığınları yaparsınız balıklara yuva olması açısından (kayalar da hem yığınlar halinde kendi içinde yapışık hemde tabana yapışık olmalı). Mercan yoğunluğu olacağından bahsetmiştiniz, bu tasarımda en büyük sorun ışık kaynağı olacaktır. Üstten aydınlatamazsınız izleme payı kalmaz, alttan aydınlatsanız üste kapatılacak olan akrilik levha aynalı olmalı içteki ışığı dışarı çok geçirmeden yansıtmalı hem akvaryum içine ışık yaymalı hem de dışarıdan bakılınca göz almamalı. Hem yaptığınız ufak kaya yığınlarına mercanları böylelikle tutturabilirsiniz. Sirkülasyon bir şekilde sağlanır alıcı-verici deliklerden ancak çözülmesi gereken tek nokta aydınlatma.
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 13. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Merhabalar teşekkürler ilginiz için evet iç boyama özel üç boyutlu ve Proxy kaplamalı bir boya olucak üzerine çok bir şey koymak istemiyorum .. şimdilik
  bende araştırdığımda dün itibari ile görüştüğüm bir akvaryum firması önerisi doğrultusunda ilk başlangıç olarak sürekli deniz suyu devir daim yaparak bu bölgenin yerel deniz canlılarını koyarak yapmamı önerdi hiç bir extra malzemeye gerek kalmaz dedi.. extra malzeme almaktan çekindiğinden değil ancak biraz daha bilgi tecrübe şart diye düşünüyorum Okyanus balıkları ve mercan kayaları için daha sonra denemeğe yi düşünüyorum araştırmaya devam edip ..
   
  Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 14. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.569
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Çok doğru bir yönlendirme yapış, araya hiç bir ekipman koymadan sürekli denizden devirdaimle hem o alandaki suyu stabil tutarsınız hemde yerel balıklardan bir çeşit yapabilirsiniz. Tabanın boyama olması avantaj da olur böylelikle tabanda kum kaya aralığında artık vs kalmaz. Aklıma şimdi geldi peki üstü kapalı iken yemlemeyi nasıl yapacaksınız? Ona da bir çözüm düşünmek lazım.
   
  Denizcaptain bunu beğendi.
 15. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Proxy yanlış oldu epoxy olucaktı
   
 16. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Yemleme için de bir çözüm buldum gibi ..
  yalnız bir sorum var çözüm bulamadım daha belki sizin fikriniz vardır tankın içi tam su ile doldurmak istiyorum görüntü iyi olsun diye Hiç boşluk kalmadan 10 santim aşağıdan giriş ve çıkış koyma şansım var giriş motorla ( motor içinde tavsiyelerinizi bekliyorum)
  Çıkış doğal şekilde olucak benim sorum bu mümkünmü dür? çıkışın nerde olması lazım bununla ilgili tam resim oluşmadı kafamda teşekkürler
   
 17. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.569
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Bu tabiki mümkün. Düz mantık örneklersem girişi 25mm borulamayla 8000 lt/s'lik bir motor kullandık diyelim. Çıkışı eğer 20mm boruyla yaparsak basılan su çıkıştan büyük olacağı için çıkıştan hemen boşalmayacak böylelikle o bölüm tamamen su dolu olup çıkıştan taşan su akışı olacaktır. Kullanılacak motor da DC motor olursa hem su basış hızını da kontrol altında tutabilirsiniz hatta DC motorlarda 10dk'lık yemeleme modu da mevcut, bu 10 dk'lık sürede sirkülasyon tamamen duruyor. Balıklar bu sürede rahatça yemlerini yerler, kalan dibe çöken yem de olursa motorun çalışmasıyla içerideki sirkülasyonla beraber çıkıştan atılacaktır. DC motorun ayrıca size avantajı 24V çalışan bir motor olduğundan direk teknedeki çıkıştan elektrik alabileceksiniz 220V'a çevirmeniz gerekmeyecek.
   
 18. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Çok teşekkürler bu önemli bir soru işaretini kafamdan çıkardı üste hiç hava kabarcığı kalmadan su giderini sağlayabilirim o zaman..
  Motor ile ilgide tam sizin dediğiniz gibi 24 volt bir motor çok daha iyi olur tavsiye edeceğiniz bir sağlam sorunsuz kaliteli bir marka varsa internetten temin ederim çok sağolun
   
 19. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.569
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Rica ederim hepimiz birbirimize yardımcı olmak ve öğrenmek için varız portalda. Piyasa uygun fiyatına göre cazip olan Jebao DCT/DCS serisi motorları kullanabilirsiniz, hem 24V hem kumandalıdır. Sadece +/-'ye dikkat ederek bir adaptör uçlu kablo yaptırır yada yaparsanız 220V ihtiyacı olmadan çalıştırabilirsiniz.

  Az önceki yorumumdaki hesaba katmadığım bir hatadan dolayı özür dilerim. Yönleri farketmeksizin giriş yada çıkışın üstündeki 0,5-1cm'lik alandan hava kendini atamayabilir bu da içeride hava kalmasına neden olur. Bunun için bir çare düşünüyorum ancak görseli bozmayacak bişey olması gerekiyor.

  Image.png
   
 20. Denizcaptain

  Denizcaptain

  Mesajlar:
  19
  İsim:
  Deniz
  Oraya yine kapak için kullanacağım akrilik mlz den çita ile 2cm lik... 2-4 cm lik alan yaratsam u şeklinde hava sadece orda olur diye düşündüm bilmiyorum tabi denemem lazım
   

Sayfayı Paylaş