1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tegastid Copepod mücadelesi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Montimahir tarafından 3 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    "Ne kadar tecrübeli olursanız olun, resif akvaryumunuz varsa herşey ile karşılaşmaya hazır olun." YIKIKTEMO,2007.

Tank 3.ayına girerken mükemmel açan ve büyüme veren kırmızı digitata kolonime bir haller oldu. Poliplerini kapatan mercan, yeni su değişimlerinde kH' a tepki verir gibi polip kapatıp mukus salgılamaya başladı. Fakat bu bilindik tepkiden farklı olarak, bu durumun günlerce sürmesi birşeylerin yolunda gitmediğine işaret ediyordu.

Tabiki ilk müdehale olarak rutin testler yapıldı, tank değerleri neredeyse NSW (Doğal deniz suyu) aralığındaydı. Daha sonra ışık ile ilgili bir sıkıntı var mı diye iki haftalık şiddet değişimine gidildi fakat bir sonuç alınamadı. Bu süreçte tankta sadece belli türlerde sıkıntı mevcutken, diğer SPS lerde hiçbir sıkıntı gözlemlemedim. Neden tek bir tür rahatsızdı?

Dozaj ve diğer katkıları kesip, rutin su değişimlerine verilen tepkiye baktığımda bir anlık polip çıkartan mercan iki gün içerisinde tekrar kapanıp mukus salgılamaya başlıyordu. Son olarak bir dip operasyonuna gitmeye karar verdim ve benim için gerçekten sürprizlerle dolu bir dipleme oldu.

20190720_174832.jpg

20190720_175321.jpg

İlk bakışta faydalı olan copepodlara benzeyen bu türler hakkında biraz araştırma yaptım. Çıkış noktası "Acropora yiyen kırmızı böcekler" oldu, alttaki makale ile aynı şekilde çeşitli montipora türlerinin de aynı fakat siyah zararlı copepodlar tarafından konak haline gelebileceğini öğrendikten sonra tespitten iyice emindim. (Google: "Acro eating red bugs", "Montipora eating black bugs")

https://www.advancedaquarist.com/2010/7/3/corals

Videoyu izlediyseniz, sadece gövde olarak çözeltiye atılan montiporalardan 10 dakika sonra (polip içlerinden) 1 mm' den ufak, toz taneciklerine benzeyen siyah böcekler fırladığını görmüşsünüzdür. Tıpkı acroporalarda olduğu gibi bu copepodlar polip içine girerek oraya yerleşiyorlar, dolayısı ile mercan bundan rahatsız olarak savunma mekanizmasına geçiyor. Tabi ilk girişte nasıl oluyor da bunu önleyemiyor, bunun hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Üstteki makale hem akro hem de montilere yerleşen bu zararlı podlar hakkında güzel bilgiler içeriyor. Genellikle Avustralya ithalatları ile geldikleri söylenmiş.

Gelelim mücadele yollarına...

Red/Black bug'lar için yurtdışında geliştirilen tedavi yöntemleri bulunmakta, bunlardan en kesin olanı "Milbemycin Oxime" içerikli bir köpek veteriner ilacı olan "Interceptor". Bununla hem mercanı hem tüm tankı (bazı faydalı canlıları da feda ederek veya tedavi öncesi ayırarak) tedavi etmek mümkün. Ancak bu köpek paraziti (kalp kurdu) ülkemizde bulunmadığından bu ilaçtan hiçbir yerde yok.

Bir diğer tank ve mercan tedavi içeriği de "Ivermectin" yine bir evcil hayvan parazit ilacı. Bunu ülkemizde "Avromec" markası altında buldum, ancak son çare olarak düşündüm.

Yurtdışında kullanılan bir diğer ilaç ta Bayern firmasının Böcek ilacı. Yine ülkemizde bulunmadığından elimdeki tek imkan olan "Revive" ile dipleme yöntemini diplemeye karar verdim.

Rahatsızlık gördüğüm tüm montipora ve pocilloporaları, Revive' ın etkili olduğu (kesinlikle öldürdüğü) dozaj olarak normalin dört katı doz ile minimum sekiz dakika önerilmesine rağmen 15 dakika kadar dipledim. Etkisini videoda görebilirsiniz ancak bu diplemenin mercanı çok fazla etkilediğini söylemeliyim.

İlk diplemeden sonra mercanları akvaryumun üst seviyelerinde olacak şekilde frag rafına koydum.

Tedavinin etkili olabilmesi için bu dip yönteminin beş günde bir, en az üç kere tekrarı gerekiyor. Araştırdığıma göre Tegastid copepodlar konak bulamazlarsa üremeyi kesiyorlar, eğer daha fazla aç kalırlarsa da dört gün içinde ölüyorlar. Bu nedenle ayrı bir tankta su hazırlayarak ikinci defa dipten sonra tüm sert mercanları ana tanktan ayırmaya karar verdim.

İkinci tedavide ilkindeki gibi mercanlardan herhangi bir pod dökülmedi. Hatta hiçbir şey göremeyince umutlar arttı. Tabi yine anatankta pod ve nauplii(yavru) kalması olasılığı devam ediyordu. Bu arada dediğim gibi diğer tüm Sthylopora ve Seriatopora türlerinde hiçbir problem yoktu, halen de yok.

Mercanları ayırmak bu sıcak havalarda pek te olumlu olmadı, hem sıfır su hem de sıcaklık etkisi ile doku bozulması gözlemlemeye başlayınca üçüncü dipten sonra mercanları ana tanka geri koymaya karar verdim. Bundan sonrası ya Ivermectin ile tankı zehirleyecektim (bol karbon ve bol su değişimi) ya da herşeyi sıfırlayarak 2,5 ayı boşa geçirmiş olacaktım.

Üçüncü revive tedavisinde; zoalar, fungia, diğer sps ler de dahil tüm mercanlarda yine hiçbir şey görmedim. Ana tankı da bir hafta kadar mercansız bırakıp, dört gün içinde ölmelerinin kesin bilgi olmasını dileyerek mercanları eski yerlerine yerleştirdim. Beş'er gün ara ile dört kat doz Revive tedavisi mercanları fazla yorsa da öldürmedi. Şu anda doku kayıpları durdu ve tüm poliplerin tam olmasa da açık olduğunu söyleyebilirim.

Umarım geri dönüş olmaz. Siz siz olun "güvendiğiniz akvaryumcu bile olsa diplemeden veya karantina yapmadan koleksiyonunuza yeni mercan eklemeyin" diyerek keyifli hobiler diliyorum. Bir de herşey mükemmelken mercanlarınız keyifsiz ise geceleri ışıklar kapandıktan hemen sonra (bir saat kadar) resifinizi UV veya kırmızı bir fener ile incelemenizde fayda var.

Düzenleme: 4 Ağustos 2019
    feversea, Ufuk_Arslan, Divin ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş